لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۰۱

کمیسیون انتخابات مصر: السیسی با کسب ۹۷ درصد آرا به پیروزی رسید


عبدالفتاح السیسی

طبق نتایج رسمی انتخابات ریاست جمهوری مصر که روز دوشنبه اعلام شد عبدالفتاح السیسی با ۹۷ درصد آرا، همان میزان آرایی که فرمانده سابق ارتش در انتخابات دورقبل به دست آورده بود به پیروزی رسید.

به گزارش رویترز، با وجود تلاش‌های گسترده حکومت برای جلب مردم به صندوق‌های رای میزان شرکت واجدان شرایط در این انتخابات حدود ۴۱ درصد بوده است. طبق نتایج شمارش اولین آرا که از روز چهارشنبه و پایان رای گیری آغاز شد پیروزی وسیع آقای السیسی قطعی بود.

در این انتخابات فقط یک نامزد دیگر شرکت داشت که از حامیان سرسخت آقای السیسی است و نامزدان مخالف حکومت فعالیت‌های انتخاباتی خود را در ماه ژانویه متوقف کردند. رقیب اصلی بازداشت و رییس کارزار انتخاباتی او مورد ضرب و شتم قرار گرفت و سایر نامزدها نیز به دلیل اعمال فشار و آزار از رقابت‌های انتخاباتی خارج شدند.

آقای السیسی گفت تمایل داشت نامزدهای بیشتری در انتخابات شرکت کنند و در خروج آنها از رقابت‌های انتخاباتی دخالت نداشته است.

کمیسیون انتخابات مصر گفت، رای گیریها آزاد و عادلانه برگزار شده و روز دوشنبه از طریق تلویزیون نتایج انتخابات را اعلام کرد.

میزان پایین شرکت مردم در انتخابات بطور بالقوه برای آقای السیسی یک شکست محسوب می شود که قبل از رای گیری گفته بود این فراتر از یک انتخابات و در واقع یک همه پرسی در مورد ریاست جمهوری اوست. میزان شرکت مردم در انتخابات سال ۲۰۱۴ و دور اول ریاست جمهوری آقای سیسی ۴۷ درصد بود.

رسانه‌های دولتی عدم شرکت در رای گیری را خیانت به مصر جلوه داده اند. به گزارش رسانه‌های داخلی و بین المللی برخی از رای دهندگان گفته اند به خاطر مشوق هایی نظیر پول نقد و یا مواد غذایی در رای گیری شرکت کرده اند ولی مشخص نکردند چه فرد یا گروهی این مشوق‌ها را داده است.

دولت اعلام کرد اگر چنین وقایعی روی داده باشد مورد حمایت دولت نبوده و تعداد آنها بسیار اندک است.

خبرگزاری رویترز می افزاید منتقدان عبدالفتاح السیسی می گویند به دلیل اصلاحات اقتصادی دشوار که روی وضعیت اقتصادی بسیاری از مصری‌ها تاثیر منفی داشته و سرکوب گسترده مخالفان و منتقدان حکومت در چهار سال گذشته از میزان محبوبیت فرمانده سابق ارتش مصر کاسته شده است.

اما حامیان او می گویند این اصلاحات برای ثبات اقتصاد و کشور الزامی بود که در سال ۲۰۱۱ و بعد از سرنگونی حکومت حسنی مبارک دستخوش آشوب شد و در عین حال با شورش مسلحانه گروه «خلافت اسلامی» در ناحیه سینا روبرو است.

در سال ۲۰۱۳پس از گسترش تظاهرات علیه دولت محمد مرسی، اولین رییس جمهور منتخب مصر که از گروه اخوان المسلمین بود، آقای سیسی در مقام فرمانده نیروهای مسلح مصر حکومت محمد مرسی را برکنار کرد و در سال ۲۰۱۴ با بدست آوردن ۹۷ درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی رسید.

سازمان ملل متحد در مورد سرکوب مخالفان و منتقدان حکومت از جمله رسانه‌ها در هفته‌های قبل از برگزاری انتخابات اظهار نگرانی کرده است.

متحدان غربی و منطقه‌ای حکومت عبدالفتاح السیسی در مورد گزارش‌های مربوط به نقض حقوق بشر در مصر سکوت کرده اند.

سفارت آمریکا در قاهره همزمان با رای گیری هفته پیش در پیامی روی شبکه توئیتر گفت:« شور و علاقه و مهین پرستی مردم مصر قابل توجه است.»

دولت روسیه حتی قبل از اعلام نتایج رسمی انتخابات پیروزی عبدالفتاح السیسی را تبریک گفت.

با استفاده از گزارش رویترز، ش.ر/خ.ک

دیدن نظرات (۱۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG