لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۰۹

جهان سادات، همسر رئیس جمهور فقید مصر درگذشت؛ احتمال حضور شهبانو فرح پهلوی در آیین خاکسپاری او


فرح پهلوی در کنار جهان سادات، همسر انور سادات

جهان سادات، همسر محمد انور سادات، رهبر فقید مصر و نزدیک‌ترین دوست شهبانو فرح پهلوی، روز جمعه، ‌۱۸ تیرماه، در ۸۷ سالگی درگذشت.

درگذشت بانو جهان سادات با ایامی مصادف شده که تدارکات آیین چهل و یکمین سالروز درگذشت محمدرضا شاه پهلوی در قاهره در جریان است. به نظر می‌رسد این آیین برای دومین سال پیاپی به دلیل ویروس کرونا محدودتر از سال‌های گذشته برگزار شود.

ارزیابی می‌شود که شهبانو و هیئت همراهش در آیین خاکسپاری و یادبود بانو سادات حضور خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دفتر عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر، در بیانیه‌ای با تقدیر از نقش بانو سادات، بر برگزاری آیین‌های رسمی خاکسپاری و یادبود بیوه انورسادات تاکید کرد.

رسانه‌های مصر گزارش دادند که آقای سیسی بلافاصله با آگاهی از درگذشت بانو سادات، عنوان «وسام ال‌کمال» را که تنها به زنان بزرگ و صاحب‌نام اعطا می‌شود، به او اعطا کرده است.

به دستور آقای سیسی، نام بزرگراه فردوس قاهره نیز از امروز به نام جهان سادات تغییر کرد.

تندرستی بانو سادات در سال‌های گذشته تا حدی از دست رفته بود، اما او کماکان به حضور در آیین‌ها ادامه می‌داد. روند کاهش سلامتی وی از حدود شش ماه پیش پیشرفت کرد و مدتی برای درمان به خارج از مصر رفت.

به گزارش رسانه‌های مصری، پزشکان مصری در دو هفته اخیر بر بالین بانو سادات در قاهره حضور داشتند اما تاکید کردند که او مبتلا به کرونا نیست.

جهان سادات، که در سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۱ بانوی اول مصر بود، هنگام مرگ ۸۷ سال داشت. او تا اندکی پیش از بیماری، مدرس دانشگاه قاهره و نیز استاد مهمان دانشگاه در آمریکا و همچنین سخنران نشست‌های جهانی بود.

خانم سادات تلاشگر اعطای حقوق زنان در کشورش بود و از جمله به اصلاح قوانین به نفع زنان کمک زیادی کرد.

خانم سادات تنها بانوی اول از یک کشور عربی بود که هنگام سفر تاریخی همسرش به اسرائیل در سال ۱۹۷۹، از کشوری که تا آن زمان دشمن بزرگ دنیای عرب محسوب می‌شد، دیدار کرد.

او پس از ترور انور سادات نیز بارها گفته بود که «صلح محور اصلی فعالیت‌هایش در ادامه زندگی بوده است»، ولی در سال‌های گذشته آشکارا با نیکی نیز از دوران رهبری مصر بدست جمال عبدالناصر یاد می‌کرد.

اندکی پس از کنار رفتن محمد حسنی مبارک از قدرت در پی تظاهرات گسترده مردم مصر در ده سال پیش، در آن‌چه که «بهار عربی» نامیده شد، خانم سادات با انتقاد از حسنی مبارک گفته بود: «در زمان رهبری مصر توسط انور سادات و نیز در دوران جمال عبدالناصر، مردم مصر هنوز به آینده امیدوار بودند اما حسنی مبارک نتوانست خلاء به جای مانده پس از ترور انور سادات را پر کند... و دست دزدان به بیت‌المال دراز شد.»

جهان سادات در تمامی سال‌هایی که شهبانو فرح پهلوی برای بزرگداشت محمدرضا شاه پهلوی به مزار او در قاهره سفر می‌کرد، نزدیک‌ترین همراه و مونس ملکه پیشین ایران بود.

شهبانو فرح و بانو سادات هر سال در روز پنجم مرداد، ابتدا بر مزار انور سادات در منطقه «نصر» قاهره حضور یافته و همراه با یکدیگر به مزار محمد رضا شاه پهلوی در مسجد الرفاعی قاهره می‌رفتند.

تقریبا در تمامی چهار دهه اخیر، دو بانوی پیشین ایران و مصر از سوی صدها تن از مردم مصر و نیز ایرانیانی که از کشورهای مختلف برای حضور در این مراسم به قاهره می‌رفتند، مورد استقبال قرار می‌گرفتند.

محمدرضا شاه پهلوی که چهار هفته پیش از پیروز شدن انقلاب سال ۵۷، ایران را ترک کرده بود، در حالی که دچار سرطان پیشرفته بود، با دست رد همه رهبران جهان، از جمله رئیس جمهوری وقت آمریکا، جیمی کارتر، برای اقامت در کشور آنها روبه‌رو شد، اما انور سادات شاه و شهبانو را هنوز مانند رهبران رسمی یک کشور به قاهره دعوت کرد و پس از درگذشت شاه در بیمارستان قاهره نیز آیین رسمی و بزرگی برای این دوست خود برگزار کرد.

انور سادات خود زمان کوتاهی پس از مرگ پادشاه ایران، به دست خالد اسلامبولی، یک افسر جوان اسلامگرا در ارتش مصر، به انتقام صلح با «دشمن صهیونیستی» و در جریان رژه نظامی سالروز جنگ تموز کشته شد. خالد اسلامبولی تحسین‌کننده آیت‌الله خمینی و انقلاب او بود.

امسال با چهلمین سالروز ترور انور سادات مصادف است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG