لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۲۷

دست‌کم ۵۲ تن از نیروهای امنیتی مصر در درگیری با شبه‌نظامیان اسلام‌گرا کشته شدند


ماموران پلیس مصر در تیر ماه گذشته نیز هدف حمله گروه «ح‌س‌م» قرار گرفته بودند

در درگیری میان نیروهای امنیتی مصر و شبه‌نظامیان اسلام‌گرا در بیابان‌های باختری آن کشور، دست‌کم ۵۲ مامور امنیتی و پلیس آن کشور جان خود را از دست داده‌اند.

در بیانیه‌ای که وزارت کشور مصر ۲۸ مهر ماه منتشر کرده، بدون ارائه جزئیات دقیقی گفته شده شماری از «تروریست‌ها» نیز کشته‌ شده‌اند.

مقام‌های دولت مصر گفته‌اند برخی از نیروهای امنیتی در این درگیری زخمی شده‌اند و انتظار می‌رود شمار قربانیان میان آن‌ها افزایش پیدا کند.

مقام‌های امنیتی مصر گفته‌اند کاروانی از نیروهای پلیس در حال ره‌گیری یکی از مخفی‌گاه‌های گروه موسوم به «حرکت ساعد مصر» (ح‌س‌م) بود، که شبه‌نظامیان پنهان‌شده در مواضعی مرتفع‌تر از کاروان، با «آر‌پی‌جی» و انفجار بمب‌های دست‌ساز آن را هدف قرار داده‌اند.

این حمله به درگیری مستقیم میان دو طرف انجامیده‌است.

ساعتی پس از این بیانیه «حرکت ساعد مصر» (ح‌س‌م)، مسئولیت این حمله را برعهده گرفته‌ و در بیانیه‌ای گفته‌است ۲۸ تن از نیروهای امنیتی کشته و ۳۲ نفر زخمی شده‌اند.

گروه موسوم به «حرکت ساعد مصر» یک گروه اسلام‌گرا است که از سال ۲۰۱۶ به اقدامات گسترده‌تر شبه‌نظامی دست زده‌است.

این گروه از سال ۲۰۱۶ به این سو مسئولیت چندین حمله به نیروهای پلیس، مقام‌های دولتی و قضائی مصر را برعهده گرفته‌است؛ از جمله تلاش برای سوءقصد به علی جمعه، مفتی اعظم پیشین مصر، یا سوءقصد به احمد ابو الفتوح، یکی از قاضیان دادگاه محمد مرسی، رئیس‌جمهوری برکنارشده مصر و حمله به یک ایست بازرسی در حاشیه شهر قاهره که به کشته‌شدن شـش مامور پلیس انجامید.

دولت مصر، گروه «ح‌س‌م» را شاخه نظامی اخوان‌المسلیمن معرفی می‌کند. اخوان‌المسلمین که آقای مرسی از اعضای ارشد آن بود، در سال ۲۰۱۳ و پس از کودتای نظامی مصر، غیرقانونی اعلام شد. اخوان‌المسلمین، اظهارات دولت مصر در مورد وابستگی «ح‌س‌م» را رد کرده‌است.

در سال جاری میلادی شبه‌نظامیان اسلام‌گرا چندین حمله در مصر انجام داده‌اند. از جمله موارد اخیر انفجارهای فرودین ماه در دو کلیسای مختلف مصر بود که ده‌ها کشته برجای گذاشت و به برقراری سه ماه وضعیت اضطراری در آن کشور انجامید.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG