لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۱۴

انتخابات ۱۴۰۰؛ درخواست ۴۵ نهاد اینترنتی و حقوق بشری برای تضمین دسترسی مردم به اینترنت


حکومت ایران به طور معمول در جریان اعتراض‌ها اقدام به قطع اینترنت می‌کند.

۴۵ سازمان و نهاد مدنی مدافع حقوق و آزادی‌های اینترنتی ایرانی و بین‌المللی در نامه‌‌ای سرگشاده به رهبر جمهوری اسلامی و رئیس‌جمهوری ایران خواستار احترام به حق دسترسی شهروندان به اینترنت در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ شدند.

این نامه برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شورای عالی امنیت ملی، کارگروه تعیین محتوای مجرمانه، سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات و شماری دیگری از نهادهای جمهوری اسلامی نیز ارسال شده است.

در این نامه درخواست شده که علی خامنه‌ای و حسن روحانی تضمین کنند که در جریان انتخابات (قبل، هنگام و بعد از برگزاری)، شهروندان امکان دسترسی به اینترنت، پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف و سایر کانال‌های ارتباطی را خواهند داشت.

در این نامه آمده است: در جامعه‌ای چون ایران که فضاهای عمومی به شدت از سوی حاکمیت کنترل می‌شود و امکان برگزاری تجمع با تبعیض حکومتی روبرو است، اینترنت، پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی نقش مهمی در بیان آزادانه نظرات و نیز اعتراضات از جمله هنگام انتخابات دارد.


نویسندگان این نامه نوشته‌اند فراهم‌شدن امکان برقراری ارتباط، مناظره و کسب اطلاعات و آشنایی با نظرات نامزدهای انتخاباتی در کنار گزارش نقض حقوق و آزادی‌های فردی از امکاناتی است که ارتباطات مجازی در اختیار شهروندان ایران قرار می‌دهد.

این درخواست در شرایطی مطرح شده که در هفته‌های اخیر شماری از روزنامه‌نگاران و فعالان داخل ایران، اعلام کرده‌اند که مقام‌های امنیتی در تماس به آن‌ها هشدار داده‌اند که انتقاد از ابراهیم رئیسی، نامزد اصلی نظام جمهوری اسلامی در انتخابات، تحمل نخواهد شد.

در این نامه به سابقه قطع اینترنت در ایران و مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها از جمله در جریان اعتراضات آبان ۹۸، و در جریان تازه‌ترین ناآرامی‌ها در استان سیستان بلوچستان و نیز فیلترینگ پیام‌رسان سیگنال و کلاب‌هاوس در ایران اشاره شده است.

درخواست‌های مشخص دیگر در این نامه از مقام‌های جمهوری اسلامی عبارتند از: توقف مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و وب‌سایت‌های مختلف، توقف جلوگیری از استفاده شهروندان از وی‌پی‌ان‌ها برای دسترسی به این شبکه‌ها، فراهم کردن دسترسی با کیفیت و ایمن برای همه شهروندان طی انتخابات و دستور به همه شرکت‌های اینترنتی برای اطلاع‌رسانی عمومی درباره هرگونه اختلال احتمالی.

این نامه را سازمان‌هایی چون بنیاد عبدالرحمن برومند، بنیاد سیامک پورزند، آرتیکل ۱۹، مرکز حقوق بشر در ایران، دیده‌بان حقوق بشر، فعالان حقوق بشر در ایران و اتحاد برای ایران امضا کرده‌اند.

حکومت ایران به طور معمول در جریان اعتراض‌های سال‌های اخیر اقدام به قطع اینترنت کرده است که در برخی رویدادها مثل اعتراض‌های آبان ۹۸ به قطع چند روزه اینترنت منجر شد.

در اعتراض‌های آبان ۹۸ اینترنت در سیستان و بلوچستان نیز قطع شد و به گفته این نهادهای حقوق بشری «در آن برهه، با توجه به ادامه اعتراضات در سیستان و بلوچستان این استان یکی از آخرین مناطقی بود که اینترنت به آن بازگشت».

اوایل اسفند سال ۹۹، سازمان عفو بین‌الملل به همراه سه گروه حقوق‌ بشری «آرتیکل ۱۹، اکسس نا و گروه میان» در بیانیه‌ای مشترک با اشاره به اعتراضات سراوان و «قطعی تقریبا کامل اینترنت در استان سیستان و بلوچستان» نوشتند این اقدام برای «پنهان کردن ارتکاب نقض جدی حقوق بشر و جرائم بین‌المللی مانند قتل‌های فراقضایی» انجام می‌شود.

بر اساس بیانیه ۴۵ نهاد اینترنتی و حقوق بشری و رادیو فردا/ب.ب/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG