لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۷:۴۰

ناروهیتو بر تخت امپراطوری ژاپن نشست


امپراتور ناروهیتو در معیت همسرش ماساکو

ناروهیتو امپراطور جدید ژاپن روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت یک روز پس از کناره‌گیری پدرش رسما به سلطنت رسید. او گفت عمیقا به این مقام افتخار می‌کند و وعده داد که به عنوان نماد ملت و اتحاد مردم انجام وظیفه کند.

آکی‌هیتو امپراطور قبلی ژاپن روز سه‌شنبه در یک مراسم ساده پس از سه دهه از این مقام کناره‌گیری کرد و ضمن قدردانی از مردم ژاپن گفت برای صلح دعا می‌کند.

دوران امپراطوری ناروهیتو ۵۹ ساله در پایان روز سه‌شنبه و اولین ساعت روز چهارشنبه آغاز شد ولی مراسم رسمی آغاز امپراطوری او صبح چهارشنبه برگزار شد. همسرش و سایر زنان خاندان سلطنتی اجازه شرکت در بخش اول این مراسم را نداشتند.

ناروهیتو اولین امپراطور ژاپن است که پس از جنگ جهانی دوم متولد شده و فقط توسط پدر و مادرش بزرگ شده است.

او در بخشی از این مراسم گفت: «تعهد می‌دهم که همواره به مردم بیاندیشم و وظایف خودم را به عنوان نماد کشور و اتحاد مردم ژاپن بر اساس قانون اساسی انجام دهم».

او در ادامه این مراسم که در «تالار کاج» قصر سلطنتی برگزار شد افزود: «عمیقا بهروزی مردم و پیشرفت کشور و صلح در جهان را آرزو می‌کنم».

آکی‌شینو برادر ناروهیتو و ولیعهد ژاپن در این مراسم امپراطور جدید را همراهی می‌کرد.

طبق سنت‌های سلطنتی ژاپن زنان نمی‌توانند در بخش اول این مراسم شرکت کنند و در نتیجه ماساکو همسر امپراطور جدید در تالار حضور نداشت. ولی برای نخستین بار یک زن که عضو کابینه ژاپن است شاهد مراسم بود.

شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن گفت: «ما مصمم هستیم در فضای بین‌المللی که به سرعت در حال تغییر است آینده‌ای درخشان برای ژاپن بسازیم که صلح‌آمیز و سرشار از امید باشد».

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به این مناسبت در بیانیه‌ای گفت: «ما همزمان با آغاز دوران جدید برای مردم ژاپن، بر پیوند قوی و دوستی دو کشور تاکید می‌کنیم».

شی‌جین‌پینگ رئیس‌جمهوری چین نیز بهترین آرزوهای خود را به امپراطور جدید ژاپن ابلاغ کرده است.

مون جائه این رئیس‌جمهوری کره جنوبی نیز اظهار امیدواری کرد که ناروهیتو همچون پدرش «مصائب جنگ را به خاطر بسپارد و به انجام اقدامات موثر در راه صلح ادامه دهد».

روابط ژاپن با همسایگانش همواره تحت تاثیر خاطرات تلخ دوران جنگ جهانی دوم بوده است و با وجودی که مناسبات آن با چین در سال‌های اخیر بهبود یافته اما با کره جنوبی روابط سردی داشته است.

ناروهیتو و ماساکو همسر ۵۵ ساله او که یک دیپلمات سابق است سال‌ها در خارج از ژاپن تحصیل و زندگی کرده‌اند. به همین خاطر امیدواری زیادی وجود دارد که آنها در عملکرد خود جهانی‌تر و به زندگی مردم عادی ژاپن نزدیک‌تر باشند.

مراسم امسال فضای شادتری داشت. به مناسبت آغاز دوران امپراطوری ناروهیتو ده روز تعطیلات رسمی اعلام شده که در این کشور بی‌سابقه است.

قرار است مراسم تشریفاتی به تخت نشستن امپراطور ناروهیتو در ماه اکتبر و با شرکت مقامات دولتی ژاپن و سایر کشورهای جهان برگزار شود.

با وجودی که خاندان سلطنتی در ژاپن محبوبیت گسترده‌ای دارد ولی روز سه‌شنبه مخالفان نظام سلطنتی با گروهی از افراد دست راستی درگیر شده و پلیس برای جدا کردن آنها دخالت کرد. به گزارش رسانه‌های ژاپن دو نفر نیز بازداشت شدند.

منبع: خبرگزاری رویترز/ ش.ر/ ک.ر

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG