لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۱۹

پنگوئن امپراطور به دلیل تغییرات اقلیمی در معرض خطر انقراض است


موسسه علمی- پژوهشی قطب جنوب در آرژانتین می گويد نسل پنگوئن‌های امپراطور که در این نواحی زندگی می کنند به دلیل تغییرات اقلیمی طی سی تا چهل سال آینده در معرض خطر جدی انقراض است.

پنگوئن امپراطور بزرگترین و یکی از دو گونه این پرنده است که در قطب جنوب زندگی می‌کند. این گونه در زمستان تخم‌گذاری می‌کند و برای نگهداری از جوجه‌های خود بین ماه‌های آوریل تا دسامبر به لایه‌های یخ محکم و یکپارچه نیاز دارد.

اگر سطح دریاهای قطب جنوب دیرتر یخ بزند و یا به طور کلی ذوب شود خانواده پنگوئن امپراطور نمی‌تواند چرخه تولید مثل خود را کامل کند.

مارسلا لیبرتلی، یکی از زیست‌شناسان موسسه علمی- پژوهشی قطب جنوب که در مورد نحوه و شرایط زندگی ۱۵ هزار پنگوئن در این مناطق تحقیق کرده گفت: «اگر جوجه‌های نوپايی که هنوز شنا کردن یاد نگرفته و پوشش پر آنها رشد نکرده است در معرض آب قرار بگیرند یا غرق می‌شوند و یا از سرما تلف.»

تحقیقات این موسسه نشان می‌دهد که طی سه سال اخیر تمامی جوجه پنگوئن‌ها در دریای ودل که بخشی از آب‌های اقیانوس جنوبی و یکی از دو زیستگاه اصلی پنگوئن‌های امپراطور است به همین دلیل از بین رفته‌اند.

پژوهشگران این موسسه هر سال در ماه اوت که وسط زمستان نیم کره جنوبی است هر روز در دمای ۴۰ درجه زیر صفر به وسیله موتور حدود ۶۵ کیلومتر سفر می‌کنند تا وضعیت زیستی پنگوئن‌های امپراطور را بررسی کنند.

آنها علاوه بر شمارش تعداد جوجه‌ها، اندازه‌گیری قد و وزن آنها نمونه‌های آزمایش خون جمع‌آوری می‌کنند و با استفاده از تصاویر و اطلاعات ماهواره‌ای تغییر جمعیت در زیستگاه پنگوئن‌های امپراطور را بررسی می‌کنند.

شواهدی که در سال‌های اخیر جمع‌آوری شده نشان می‌دهد که اگر روند تغییرات اقلیمی با سرعت فعلی ادامه یابد آینده خطرناکی در انتظار این گونه جانوری است.

مارسلا لیبرتلی به خبرگزاری رویترز گفت: «برآوردهای علمی از روند تغییرات اقلیمی در قطب جنوب نشان می‌دهد که طی ۳۰ تا ۴۰ سال آینده کلونی‌های پنگوئن‌ها که بین عرض جغرافیایی ۶۰ درجه و مدار جنوبی ۷۰ درجه قرار دارند از بین خواهند رفت.»

دوران باروری و تولید مثل پنگوئن‌های امپراطور از سایر گونه‌های پنگوئن طولانی‌تر است. پس از تولد تا زمانی که پرهای جوجه کاملا رشد کند یکی از والدین آن را بین پاهای خود حمل می‌کند.

خانم لیبرتلی افزود: «انقراض هر گونه چه بزرگ و چه کوچک، چه گیاه و چه جانور برای تنوع زیستی یک خسارت جدی است.»

به گفته این زیست‌شناس، انقراض نسل پنگوئن‌های امپراطور روی زيست بوم قطب جنوب که زنجیره غذایی بسیار محدودی دارد، تاثیر چشمگیری خواهد گذاشت.

سازمان جهانی هواشناسی اوایل آوریل امسال هشدار داد که افزایش دما و بارش غیرعادی باران همزمان با ذوب شدن لایه‌های یخ در قطب جنوب روند بسیار خطرناکی است.

گسترش صنعت گردشگری و توسعه ماهیگیری در آب‌های نزدیک به قطب جنوب از عوامل دیگری است که زندگی پنگوئن‌های امپراطور را به خطر انداخته است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن
XS
SM
MD
LG