لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۳۰

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا تحت انتقادات شدید استعفا کرد


اسکات پرویت از چهره‌های موثر در تصمیم دونالد ترامپ برای خروج آمریکا از پیمان جهانی پاریس بود

اسکات پرویت، مدیر سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده، که دونالد ترامپ او را به خاطر تلاش‌هایش برای لغو برخی مقررات محیط زیست ستایش کرده بود، روز پنج‌شنبه در پی انتقادات شدید از رفتارها و عملکرد خود استعفا کرد.

خبرگزاری رویترز در گزارش خود از اسکات پرویت به عنوان چهره‌ای در دولت دونالد ترامپ نام برده که بیشترین دو قطبی موافقان و مخالفان در رابطه با او شکل گرفته است، چهره‌ای که بسیاری از مقررات و قوانین مربوط به انرژی و صنایع را لغو کرد، از جمله برنامه باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا، برای کاهش صدور کربن توسط نیروگاه‌ها.

وی همچنین از چهره‌های موثر در تصمیم دونالد ترامپ برای خروج ایالات متحده از پیمان جهانی پاریس در رابطه با تغییرات اقلیمی بود.

رویترز می‌نویسد که اما آقای پرویت به دنبال افشای مسائل جنجال برانگیزی همچون استفاده از پروازهای درجه یک از جیب مالیات‌دهندگان، هزینه‌های بی‌حساب و کتاب در رابطه با مسائل امنیتی، نصب اتاقک ضدشنود تلفن به مبلغ ۴۳ هزار دلار در دفتر خود و استفاده از موقعیت خود برای دریافت یکسری مساعدت‌ها مثل خانه‌ای که با تخفیف از همسر یک لابی‌گر بخش انرژی اجاره کرده بود، حمایت خود در حلقه نزدیکان آقای ترامپ را از دست داد.

پرویت در نامه استعفای خود نوشته است: «حملات بی‌امان شخصی به من و خانواده‌ام بی‌سابقه هستند و صدمات بسیاری به همه ما وارد آورده است.»

دونالد ترامپ در شبکه اجتماعی توییتر استعفای اسکات پرویت را اعلام کرد و گفت که اندرو ویلر، معاون سازمان حفاظت از محیط زیست، از روز دوشنبه به طور موقت مدیریت این سازمان را بر عهده می‌گیرد.

آقای ویلر که از لابی‌گرها در صنعت معدن محسوب می‌شود انتظار می‌رود سیاست‌های پرویت را دنبال کند.

آقای ترامپ در توییتر نوشت: «اسکات خدمات برجسته‌ای انجام داد و من همواره قدردان او هستم.»

این گزارش می‌افزاید که دموکرات‌ها و فعالان محیط زیست از استعفای اسکات پرویت به شدت استقبال کرده‌اند.

منبع: خبرگزاری رویترز؛ س.ن

XS
SM
MD
LG