لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۳۰

انتقاد اردوغان از موضع‌گیری آمریکا و اروپا درباره انتخابات ترکیه


رجب طیب اردوغان گفته است: آمریکا و اروپا در امور داخلی ترکیه دخالت می‌کنند (عکس ۳۱ مارس ۲۰۱۹).

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه روز جمعه ۱۶ فروردین به دلیل موضع گيری های آمریکا و اتحادیه اروپا در مورد انتخابات آن کشور آنها را به دخالت در امور داخلی ترکیه متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حزب عدالت و توسعه آقای اردوغان در انتخابات محلی که روز یکشنبه برگزار شد در بسیاری از شهرهای بزرگ از جمله آنکارا و استانبول شکست خورد.

آمریکا از دولت ترکیه خواست نتایج رای گیری را پذیرفته و به آن احترام بگذارد. اتحادیه اروپا نیز از دولت ترکیه خواست شرایط لازم برای «انجام وظیفه آزادانه مقامات منتخب محلی و شهردارها را فراهم کند.»

آقای اردوغان با رد موضع گیری های آمریکا و اتحادیه اروپا به آنها گفت «حریم خود را بشناسید.»

رییس جمهور ترکیه در اولین کنفرانس خبری از روز دوشنبه تاکنون گفت: «آمریکا و اروپا در امور داخلی ترکیه دخالت می‌کنند. ترکیه در این انتخابات به تمام جهان درس دمکراسی داد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری گفت:«انتخابات آزاد و عادلانه برای هر دمکراسی حیاتی است و این به معنای پذیرش نتایج رای گیری است.»

سخنگوی اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه گفت، این اتحادیه انتظار دارد که مقامات محلی منتخب بتوانند «وظایف خود را آزادنه و براساس موازین شورای حقوق بشر اتحادیه اروپا که ترکیه عضو آن است انجام دهند.»

اندرو داوسون، رییس هیئت اعزامی شورای اروپا برای نظارت بر انتخابات ترکیه روز دوشنبه گفت «هیئت او کاملا قانع نشده که ترکیه در حال حاضر فضای انتخاباتی عادلانه و آزادانه ای دارد که در راستای ارزش ها و معیارهای اروپایی و از الزامات اساسی انتخابات دمکراتیک است.»

پس از اعلام نتایج اولیه شمارش آرا در انتخابات شهرداری استانبول که نشان داد آرا نامزد حزب حاکم و نامزد مخالفان دولت تقریبا برابر است هر دو مدعی پیروزی شدند. اما پس از اعلام پیروزی نامزد مخالفان از سوی مسئولان انتخابات حزب عدالت و توسعه به نتایج رای گیری اعتراض کرد.

خبرگزاری فرانسه می افزاید، آقای اردوغان در واکنش به انتقاد آمریکا و اتحادیه اروپا به اعتراض حزب او به نتیجه این رای گیری گفت:«شما هم در کشورهایتان به نتایج انتخابات اعتراض کرده‌اید.»

آقای اردوغان در کارزار انتخاباتی نقش بسیار فعالی داشت و انتخابات شهرداری‌ها و شوراهای محلی را نبردی برای بقا ترکیه توصیف کرد.

ولی اکثر رای دهندگان تحت تاثیر پیامدهای افت اقتصادی، تورم بالا و افزایش هزینه زندگی در بسیاری از شهرهای مهم از جمله آنکارا و استانبول به نامزدهای مخالف دولت رای دادند.

اکرم امام اوغلو، نامزد حزب جمهوری خواه خلق ترکیه که در انتخابات شهرداری استانبول به پیروزی رسید مدعی است اکنون از بن علی ییلديریم، نامزد حزب عدالت توسعه حدود ۱۹ هزار رای بیشتر به دست آورده است.

او در مصاحبه ای با شبکه خبری فاکس ترکیه گفت حدود ۱۲۰ هزار رای باطل شده در ۱۷ حوزه انتخاباتی استانبول بازشماری شده و در نتیجه آن بیش از دو هزار رای به آرای آقای ییلدیریم و حدود ۸۰۰ رای به آرای خود او افزوده شده است.

اکرم امام اوغلو همچنین اظهار داشت: حدود ۲۰۰ هزار رای دیگر باید بازشماری شوند و پیش بینی کرد که در نتیجه این بازشماری که روز یکشنبه به پایان خواهد رسید به احتمال زیاد او با اختلاف ۱۸ تا ۲۰ هزار رای بر رقیبش پیروز خواهد شد.

در مقابل حزب عدالت و توسعه می گوید بازشماری آرا نشان خواهد داد که نامزد آن حزب در استانبول پیروز شده است.

شکست حزب عدالت و توسعه به خصوص در استانبول برای آقای اردوغان ضربه سنگینی خواهد بود. او فعالیت سیاسی خود را در مقام شهردار استانبول آغاز کرد و شهرداری این شهر از سال ۱۹۹۴ در کنترل حزب عدالت و توسعه و حزب رفاه بوده که سلف حزب حاکم است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۳۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG