لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۱۷:۳۷

خبرخوان

رئيس‌جمهور ترکیه از کشف یک میدان گازی جدید در دریای سیاه خبر داد

رجب طیب اردوغان

رجب طیب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکیه از کشف یک میدان گازی جدید در دریای سیاه خبر داد.

به گفته رجب طیب اردوغان، با کشف ۱۳۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی دیگر در در میدان گازی ساکاریا، میزان ذخایر گاز اکتشافی‌ ترکیه در دریای سیاه به ۵۴۰ میلیارد متر مکعب رسیده است.

اردوغان در مراسم افتتاح بندر فیلیوس از برنامه‌ریزی سه مرحله‌ای در انتقال گاز طبیعی به خشکی سخن گفت و تصریح کرد: از سال ۲۰۲۳ گاز از میدان ساکاریا به شبکه اصلی خود پمپاژ خواهد شد.

در حال حاضر ترکیه از طریق خطوط لوله از ایران، آذربایجان و روسیه گاز وارد می‌کند. بقیه واردات گاز ترکیه هم از طریق گاز مایع (ال ان جی) تامین می‌شود.

ایران روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه صادر می‌کند، این در حالی است که این صادرات در سال ۹۸ روزانه ۱۶۰ میلیون متر مکعب بوده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

بانک مرکزی تراز تجاری کشور در سال ۹۹ را منفی اعلام کرد

بنا بر اعلام بانک مرکزی، تراز تجاری ایران در سال ۹۹ به غیر از ماه مهر در باقی ماه‌ها منفی بوده است.

بر اساس گزارش اخیر بانک مرکزی، صادرات ۱۲ ماهه سال گذشته ایران، ۳۴ میلیارد و ۹۹۸ میلیون دلار و واردات کشور ۳۸ میلیارد و ۸۹۳ میلیون دلار ثبت شده است.

در این گزارش همچنین آمده است که بیشترین میزان صادرات در ماه مهر سال گذشته با رقم چهار میلیارد و ۶۷۲ میلیون دلار و بیشترین میزان واردات در ماه اسفند با چهار میلیارد و ۵۷۲ میلیون دلار ثبت شده ‌است.

صندوق بین‌المللی پول پیشتر تراز تجاری ایران را در سال ۹۹ منفی پیش‌بینی کرده و احتمال داده بود که کل صادرات نفتی، غیرنفتی و خدمات ایران در سال جاری به ۴۶ میلیارد دلار برسد و واردات کشور ۱۸.۶ میلیارد دلار بیشتر از این رقم باشد.

تراز تجاری، آماری از میزان واردات و صادرات محصولات یک کشور است.

این شاخص یکی از معیارهای مهم سنجش توانمندی کشور در تبادل تجاری و سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور است و افزایش آن موجب ارزآوری و تقویت پول ملی می‌شود.

در سال‌های گذشته، به‌ویژه پس از خروج آمریکا از برجام در سال ۹۷، تعاملات تجاری ایران با سایر کشورها حتی با شرکای اقتصادی آن کاهش قابل توجهی یافته است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، تراز تجاری ایران در سال ۹۸ نیز منفی بوده و میزان صادرات کشور ۴۳ میلیون و ۷۳۵ میلیون دلار و مبلغ واردات ۴۱ میلیون و ۳۷۰ هزار میلیون دلار اعلام شده بود.

کرونا در ایران؛ جان باختن ۱۰۸ نفر و شناسایی بیش از شش هزار بیمار جدید در یک روز

وزارت بهداشت ایران روز شنبه، ۲۹ خرداد، از مرگ ۱۰۸ نفر دیگر بر اثر کرونا و شناسایی بیش از شش هزار بیمار جدید طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

بنا بر این گزارش، تعداد کل جان‌باختگان کرونا در کشور به ۸۲ هزار و ۸۵۴ و مجموع مبتلایان به سه میلیون و ۸۷ هزار نفر رسید.

انتشار این ارقام در حالی صورت می‌گیرد که درستی آمار دولتی کرونا در ایران از سوی منابع مستقل مورد تردید جدی قرار دارد.

در ادامه گزارش وزارت بهداشت آمده است که تاکنون ۴ میلیون و ۳۷۴ هزار و ۷۲۹ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۹۰۶ هزار و ۵۴۶ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق‌شده در کشور به ۵ میلیون و ۲۸۱ هزار و ۲۷۵ دُز رسیده است.

بحران کمبود واکسن به‌ویژه برای تزریق دُز دوم موجب انتقاد و نگرانی گسترده در بین شهروندان در ایران شده است.

بنا بر اعلام گمرگ ایران، تاکنون شش میلیون و ۸۴۷ هزار و ۸۰۰ دز واکسن کرونا وارد کشور شده است.

رئیس جمعیت هلال‌احمر ایران هم وعده داده تا یک میلیون دُز واکسن خارجی دیگر، روز یک‌شنبه ۳۰ خرداد وارد ایران شود.

ایران حدود ۸۳ میلیون نفر جمعیت دارد و برای واکسیناسیون جمعیت کل کشور به ۱۶۰ میلیون دز و برای واکسیناسیون گروه‌های در معرض خطر حداقل به ۱۰۰ میلیون دز واکسن نیاز است.

جدول خاموشی‌های دوباره در تهران منتشر شد

شرکت توزیع برق تهران بزرگ با انتشار یک جدول زمان‌بندی از «احتمال خاموشی‌» دوباره در پایتخت از روز شنبه، ۲۹ خرداد، خبر داد.

این جدول بر اساس خاموشی دو ساعته در مناطق مختلف پایتخت از ۲۹ خرداد تا سه تیر تنظیم و منتشر شده است.

پیشتر وزیر کشور اواسط خرداد گفته بود که به وزارت نیرو و مخابرات اعلام شده که در ۲۴ ساعت برگزاری انتخابات نباید هیچ قطعی برق و تلفنی در کشور وجود داشته باشد.

پس از چند هفته خاموش‌های چندساعته و مکرر در نقاط مختلف کشور که از اواسط اردیبهشت آغاز شده بود، در هفته‌های گذشته، قطعی برق قابل توجهی در شهرهای مختلف کشور گزارش نشده بود.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق پنج‌شنبه گذشته اعلام کرده بود که با عبور مصرف لحظه‌ای برق از مرز ۶۰ هزار مگاوات در روز چهارشنبه، ۲۶ خرداد، بیشترین میزان مصرف برق در کشور ثبت شده است.

آقای رجبی مشهدی ضمن اعلام این خبر از احتمال ثبت رکوردهای مشابه در هفته جاری خبر داده بود.

خاموشی‌های اخیر در مناطق مختلف کشور موجب انتقاد شهروندان، آسیب به برخی کسب و کارها، اخلال در امور اداری و هشدار درباره وضعیت بیمارستان‌ها با توجه به بار بیماران کرونایی شده بود.

مقامات وزرات نیرو بارها افزایش دما، خشکسالی و استخراج رمزارز را از جمله دلایل فشار به صنعت برق کشور و قطعی‌های اخیر عنوان کرده‌اند.

این در حالی است که آمارهای رسمی وزارت نیرو نشان می‌دهد که به خاطر فرسودگی شبکه، بیش از ۱۰ درصد برق تولیدی کشور (حدود ۴۰ تراوات ساعت) در همان مرحله انتقال و توزیع تلف می‌شود.

ایران طی دهه گذشته هر سال باید دو میلیارد دلار در نوسازی شبکه برق سرمایه‌گذاری می‌کرد، اما این اتفاق نیفتاده است.

همچنین رشد طبیعی مصرف سالانه برق کشور حدود پنج درصد است.

ایران پارسال برنامه‌ریزی کرده بود که ۴۸۰۰ مگاوات به تولید برق کشور بیفزاید، اما تنها حدود ۱۸۰۰ مگاوات به این تولید افزوده شد.

بر اساس آمار سال ۹۸، تنها نیمی از اهداف رشد تولید برق کشور محقق شده است.

واکنش ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی به «آزار» رای‌دهندگان در خارج از کشور

ستاد حقوق بشر وابسته به قوه قضاییه ایران در واکنش به برخورد مخالفان حکومت با رای‌دهندگان در خارج از کشور ادعا کرد که برخی کشورها از دفتر «سلطنتی» خط می‌گیرند. ظاهرا اشاره این ستاد به خانواده سلطنتی بریتانیا است.

این ستاد شامگاه جمعه، ۲۸ خرداد، در توییتی آورده است: «امروز ایرانیان مقیم انگلیس، استرالیا و نیوزیلند که برای حق تعیین سرنوشت خویش به محل برگزاری انتخابات رفتند، علی‌رغم حضور پلیس مورد آزار و ضرب و شتم قرار گرفتند.»

در ادامه این توییت همچنین با اشاره به عدم موافقت کانادا با برگزاری انتخابات در این کشور ادعا شده که این کشور و سه کشور گفته‌شده همگی از دفتر «سلطنتی» خط می‌گیرند.

در ماه‌های گذشته کارزارهای متعددی، انتخابات در ایران را تحریم کردند و با تشویق شهروندان به رای ندادن، آن را نشانه اعتراض به وضع موجود و اتفاق‌های سال‌های گذشته توصیف کردند.

همزمان با گزارش‌های مردمی از حضور کم‌رنگ رای‌دهندگان در داخل کشور در روز جمعه، ویدئوهای متعددی از اعتراض شهروندان ایرانی در شهرهای کشورهای مختلف در مقابل محل برگزاری انتخابات منتشر شده است.

برخی از این اعتراضات با حضور نیروهای پلیس محلی همراه بوده و برخی از آن‌ها با زد و خورد بین حامیان و مخالفان رای دادن همراه شده بود.

در برخی از شهرها از جمله برلین، برخی معترضان به برگزاری انتخابات بازداشت شدند.

کولبر پاوه‌ای «بر اثر شلیک مستقیم» نیروهای مرزی جان باخت

بصیر احمدزاده، کولبر پاوه‌ای، چند روز پس از شلیک مستقیم نیروهای مرزی جان باخت.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، آقای احمدزاده که روز ۲۴ خرداد به هنگام کولبری از ناحیه سر هدف گلوله نیروهای مرزی قرار گرفته بود، روز جمعه، ۲۸ خرداد، در اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد.

بنا بر این گزارش، برادر آقای احمدزاده نیز در جریان تیراندازی زخمی شده بود، اما در مورد وضعیت جسمانی او تاکنون گزارشی منتشر نشده است.

یک منبع نزدیک به این دو برادر گفته است که جسد او تاکنون به خانواده تحویل داده نشده و شورای تامین استان از خانواده او خواسته تا پس اتمام انتخابات، خبر مرگ فرزند خود را اعلام کنند.

اخبار و گزارش‌های مربوط به کشته‌ شدن کولبران در مناطق مرزی ایران هر چند روز یک‌ بار از سوی سایت‌های حقوق بشری منتشر می‌شود.

بنا بر گزارشی که هه نگاو پیشتر منتشر کرده بود، طی ماه مه ۲۰۲۱ (۱۱ اردیبهشت تا ۱۱ خرداد) دست‌کم ۴ کولبر و کاسبکار در مرزهای کُردستان کشتە و ۱۳ نفر زخمی شده‌اند.

بر اساس این گزارش، ٨٢.٥ درصد این موارد با شلیک مستقیم نیروهای مسلح ایران قربانی شدەاند.

مقام‌های جمهوری اسلامی کولبری را نوعی قاچاق کالا می‌دانند، اما بسیاری از منتقدان و کنشگران، با اشاره به فقر و بیکاری گسترده، نابرابری‌ها و چالش‌های دیگر، کولبری را نه راهی برای کسب درآمد، که تنها راه «زنده‌ ماندن» گروهی از شهروندان و خانواده‌های آن‌ها توصیف می‌کنند.

طرح ساماندهی کولبری، اواخر فروردین امسال در مجلس اعلام وصول شد، اما تاکنون خبری از بررسی و تصویب آن منتشر نشده است.

بازداشت ده‌ها نفر در آبیک قزوین و رباط کریم در ارتباط با تخلفات انتخاباتی

دادستان انقلاب آبیک قزوین از بازداشت ۲۷ متهم در ارتباط با تخلفات انتخاباتی در روز برگزاری انتخابات در این شهرستان خبر داد.

سعید احمدزاده شامگاه جمعه، ۲۸ خرداد، به خبرگزاری ایرنا گفت که دستگاه قضایی آبیک، ۱۳ پرونده تخلف با ۲۰ متهم در خصوص حامیان کاندیداها و هفت پرونده در رابطه با خود کاندیداها تشکیل داده است.

به گفته آقای احمدزاده، در این روز هفت دستگاه خودرو نیز در رابطه با تخلفات صورت‌گرفته توقیف شده و در حاشیه بازداشت متهمان، هفت مورد ماسک تبلیغاتی، مقداری وجه نقد و خودکارهای تبلیغاتی نیز در شعبه‌های اخذ رای کشف و ضبط شده است.

در همین حال رحیم علیش‌پور، دادستان انقلاب رباط‌کریم هم در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از بازداشت ۲۰ نفر از سرشاخه‌های خرید و فروش رای در این شهرستان خبر داده است.

حسین حسن‌پور، جانشین فرمانده پلیس استان گیلان هم روز جمعه گفته بود که ۲۷ نفر در رابطه با انتخابات ۱۴۰۰ بازداشت شده‌اند.

آقای حسن‌پور اتهام افراد بازداشتی را «خدشه‌دار کردن سلامت انتخابات» عنوان کرده، اما توضیح نداده بود که این افراد دقیقا مرتکب چه عملی شده‌اند.

وال‌استریت‌جورنال: آمریکا نیروهای نظامی خود را در خاورمیانه کاهش می‌دهد

یک سامانه موشکی پاتریوت در عربستان سعودی (عکس از آرشیو)

مقامات دولت جو بایدن به وال استریت جورنال گفته‌اند، ایالات متحده سیستم دفاع موشکی و راداری، صدها نیروی نظامی و همچنین جنگنده‌های خود را از منطقه خاورمیانه خارج می‌کند تا بر چالش‌های روسیه و چین متمرکز شود.

به گفته این مقامات وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، هشت سامانه پاتریوت را از عراق، کویت، اردن و عربستان سعودی خارج خواهد کرد.

مقامات آمریکایی همچنین گفته‌اند که سامانه دفاع موشکی دیگر به نام سیستم دفاعی ناحیه‌ای با ارتفاع زیاد ، موسوم به «تاد»، نیز از عربستان خارج می‌شود و همچنین اسکادران‌های جنگنده در منطقه هم کاهش می‌یابد.

طبق این گزارش، همچنین صدها نفر از پرسنل پشتیبانی این سیستم‌ها نیز از منطقه خاورمیانه خارج می‌شوند.

وال استریت جورنال می‌گوید، اقدام تازه برای کاهش نیروهای آمریکایی از خاورمیانه پس از گفت‌وگوی لوید آستین٬ وزیر دفاع آمریکا با محمد بن سلمان٬ ولیعهد عربستان در دوم ژوئن آغاز شده است.

آنتونیو گوترش دوباره به عنوان دبیرکل سازمان ملل برگزیده شد

مجموع عمومی سازمان ملل آنتونیو گوترش سیاستمدار پرتغالی را روز جمعه ۲۸ خرداد دوباره به عنوان دبیر کل سازمان ملل برگزید.

وی تنها نامزد پیشنهادی شورای امنیت سازمان ملل بود و بلافاصله مجمع عمومی سازمان ملل رای به ابقای او در سمت دبیرکلی سازمان ملل داد.

آقای گوترش سال ۲۰۱۷ به مقام دبیر کلی سازمان ملل انتخاب شده بود و با انتخاب مجدد، برای پنج سال دیگر در این سمت فعالیت خواهد کرد.

روز جمعه رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل آقای گوترش را به عنوان تنها نامزد این نهاد برای دبیرکلی سازمان ملل معرفی کرد و ساعاتی بعد نیز ولکان بوزکیر رئیس مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد آقای گوترش در سمت خود ابقا می‌شود.

آقای گوترش هم‌اکنون با چالش‌های عمده جهانی، از جمله افزایش تنش‌ها میان غرب و چین، موضوع تغییرات اقلیمی و محیط زیست، شیوع کرونا در کشورهای فقیر و مشکلات تامین واکسن برای این کشورها، همچنین پدیده افزایش مهاجرت از کشورهای جنگ‌زده، فقیر و دچار خشکسالی مواجه است.

وی تجربه نخست وزیری در پرتغال و ریاست اداره مهاجران سازمان ملل را در پرونده کاری خود دارد.

با استفاده از گزارش‌های آسوشیتدپرس و ای‌بی‌سی نیوز؛ د.خ/س.ن

کرونا در ایران؛ ۱۲۷ نفر دیگر جان باختند

وزارت بهداشت ایران از مرگ ۱۲۷ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت منتهی به ظهر روز جمعه، ۲۸ خرداد، بر اثر ابتلا به کرونا خبر داد.

مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در عین حال نوشته طی همین مدت، ۱۰ هزار و ۱۰۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ نیز شناسایی شدند.

بر اساس این گزارش، تا ظهر روز جمعه، بر اساس آمار دولتی، شمار قربانیان کرونا در ایران، به ۸۲ هزار و ۷۴۶ نفر و شمار مبتلایان به سه میلیون و ۸۰ هزار و ۵۲۶ نفر رسید.

از میان افراد تازه‌شناسایی‌شده، ۱۳۵۷ نفر در مراکز درکانی نقاط مختلف ایران بستری شدند. در حال حاضر، ۳۳۱۶ بیمار مبتلا به کرونا در شرایط وخیم این بیماری به سر می‌برند.

این آمار در شرایطی بیان شده که درستی آمار دولتی کرونا در ایران از سوی منابع مستقل مورد تردید جدی قرار دارد.

آن‌طور که وزارت بهداشت اعلام کرده، از جمعیت بالای ۸۰ میلیون نفری ایران، تاکنون تنها ۴ میلیون و ۳۶۹ هزار و ۳۹ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۸۹۵ هزار و ۱۵۲ نفر دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۵ میلیون و ۲۶۴ هزار و ۹۱ دوز رسید.

در حال حاضر ۲۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۷۵ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۵۱ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری مهر/ ب. ب./ ف. دو.

بازداشت ۲۷ نفر در استان گیلان به اتهام «خدشه‌دار کردن سلامت انتخابات»

خبرگزاری ایسنا به نقل از جانشین فرمانده پلیس استان گیلان از بازداشت ۲۷ نفر در رابطه با انتخابات ۱۴۰۰ خبر داد.

این مقام پلیس اتهام افراد بازداشتی را «خدشه‌دار کردن سلامت انتخابات» عنوان کرده، اما توضیح نداده است که این افراد دقیقا مرتکب چه عملی شده‌اند.

حسین حسن‌پور گفت: «این شهروندان قصد خدشه‌دار کردن سلامت و برهم زدن امنیت انتخابات را داشتند که توسط مامورین نیروی انتظامی بازداشت شدند.»

آقای حسن‌پور همچنین گفته است که «پلیس امنیت عمومی گیلان تاکنون با ۸۵ نفر دیگر نیز در این راستا برخورد کلامی داشته است».

او افزود: «همچنین به ۵ هزار و ۷۳ واحد صنفی تذکر، برای هزار و ۷۳ واحد صنفی اخطار پلمب صادر، از هزار و ۳۷۱ واحد صنفی اخذ تعهد و ۱۵۵ واحد صنفی نیز پلمب شدند.»

در همین زمینه رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتای ناجا روز جمعه به مدیران کانال‌ها و گروه‌ها در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی هشدار داد که «انتشار محتوا و تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باید منطبق بر قوانین انتخاباتی باشد».

معاون وزیر خارجه ایران: بیش از همیشه به توافق درباره برجام نزدیک شده‌ایم

مذاکره‌کننده ارشد ایران در وین روز پنج‌‌شنبه ۲۷ خرداد گفت که تهران و واشینگتن در مذاکرات غیرمستقیم خود بیش از همیشه به یک توافق نزدیک شده‌اند اما همچنان برخی مسائل کلیدی باقی مانده که باید درباره آن‌ها گفت‌وگو شود.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، در مصاحبه‌ با شبکه تلویزیونی الجزیره گفت: «ما در رابطه با مسائل مختلف پیشرفت خوب و ملموسی داشته‌ایم... بیش از همیشه به یک توافق نزدیک شده‌ایم اما مذاکره درباره برخی مسائل اصلی همچنان ادامه دارد».

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده، اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد و تحریم‌های سنگینی را علیه ایران به اجرا گذاشت. اما با روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا مذاکرات غیرمستقیم میان دو کشور با هدف اجرای برجام آغاز شده است.

آقای عراقچی در ادامه مصاحبه خود اظهار داشت: «ما می‌خواهیم اطمینان یابیم که آن‌چه ترامپ با خروج از توافق رقم زد، با هیچ رئیس‌جمهوری دیگری در آمریکا در آینده تکرار نخواهد شد».

ایران و قدرت‌های جهانی از روز شنبه ششمین دور مذاکرات خود با هدف احیای برجام را آغاز کرده‌اند. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اما روز ۲۶ خرداد گفت که برای احیای برجام باید منتظر تشکیل دولت بعدی ایران بود.

رافائل گروسی سپس عنوان کرد که چنین توافقی به عزم سیاسی همه طرف‌های درگیر در مذاکره نیاز دارد.

اما عباس عراقچی می‌گوید که انتخابات ریاست جمهوری در ایران هیچ تاثیری بر مذاکرات ندارد و هیات مذاکره کننده ایرانی فارغ از رخدادهای داخلی به این مذاکرات ادامه می‌دهند.

ایران در پی خروج ایالات متحده از برجام به‌طور تدریجی از تعهدات هسته‌ای خود عدول کرد. ایالات متحده تاکید دارد که برای دسترسی به توافق، ایران باید به تعهدات کامل خود بازگردد.

ممانعت از دیدار نرگس محمدی و همراهان او با خانواده یک وکیل زندانی در شازند‎‎

نرگس محمدی، فعال مدنی و سیاسی

نرگس محمدی و همراهان او که به قصد دیدار با خانواده محمد نجفی، وکیل زندانی به شازند رفته بودند، پس از ممانعت نیروهای وزارت اطلاعات مجبور به بازگشت به تهران شدند.

مریم کریم‌بیگی، برادر مصطفی کریم‌بیگی از کشته‌شدگان عاشورای ۸۸ در توییتی ضمن اعلام این خبر نوشته است عبدالفتاح سلطانی، نرگس محمدی، مصطفی نیلی، آرش کیخسروی و شهناز اکملی که صبح روز پنج‌شنبه ۲۷ خرداد قصد داشتند برای دیدار خانواده محمد نجفی به شازند بروند، در این شهر بازداشت و با اسکورت ماموران امنیتی به تهران بازگردانده شدند.

محمد نجفی، وکیل دادگستری، دی‌ ۹۶ در پی اطلاع‌رسانی درباره وحید حیدری بازداشت شد. وحید حیدری یکی از معترضان دی‌ماه بود که در بازداشتگاهی در اراک جان باخت.

آقای نجفی آذر سال ۹۷ در سومین پرونده‌اش به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

«فعالیت تبلیغی به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام، توهین به رهبری و همکاری با دول متخاصم از طریق مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور وانتقال اخبار و اطلاعات» از جمله اتهام‌های او بوده است.

افسر اسرائیلی به قتل یک فلسطینی دارای اوتیسم متهم شد

دادستانی اسرائیل روز پنج‌شنبه ۲۷ خرداد یک افسر پلیس مرزی را به رفتار غیرمسئولانه منجر به قتل یک مرد فلسطینی دارای اوتیسم متهم کرد.

در این واقعه که بهار سال گذشته رخ داد، ایاد الحلاق ۳۲ ساله در مسیر آموزشگاه خود هدف گلوله افسر اسرائیلی قرار گرفت و کشته شد.

گروه‌های مدافع حقوق بشر می‌گویند که اسرائیل به ندرت اعضای نیروهای امنیتی خود را به خاطر تیراندازی‌های مرگبار به فلسطینی‌ها مسئول می‌داند و اغلب تحقیقات به هیچ اتهام و محاکمه‌ای منجر نمی‌شود؛ حتی شاهدان نیز احضار نمی‌شوند که از آن‌ها پرسش شود.

از این رو ایراد اتهام به افسر پلیسی که مرد فلسطینی دارای اوتیسم را به ضرب گلوله کشته شده است، توجهات رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. اگر اتهامات وارده به او ثابت شود، دادگاه می‌تواند تا دوازده سال حکم زندان به او بدهد.

دادستانی اسرائیل تاکید کرده که پس از بررسی دقیق شواهد و شرایط این اتهامات را به افسر پلیس مورد اشاره تفهیم کرده است، چرا که هنگام تیراندازی هیچ ریسکی او را تهدید نمی‌کرد.

نام این افسر پلیس منتشر نشده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/س.ن/ک.ر

عربستان از رهگیری یک پهپاد دیگر حوثی‌ها خبر داد

بقایای یکی از پهپادهای قبلی حوثی‌ها که راهی خمیس مشیط بود

تلویزیون دولتی عربستان سعودی گزارش داد که پدافند هوایی این کشور روز پنجشنبه ۲۷ خرداد، یک هواپیمای بدون سرنشین پرتاب‌شده از سوی گروه حوثی‌های همسو با ایران را رهگیری و منهدم کرده است.

ریاض می‌گوید این پهپاد به سمت خمیس مُشَیط، محل استقرار پایگاه اصلی هوایی عربستان سعودی در منطقه مرزی با یمن حرکت می‌کرد.

از سوی دیگر در همین روز، یک سخنگوی حوثی‌ها در پیامی توئیتری خبر داد که گروه وی دو هواپیمای بدون سرنشین را به سمت مواضع نظامی داخل فرودگاه بین‌المللی ابها، در غرب خمیس مشیط، فرستاده‌اند.

چند روز پیش از این، ۲۳ خرداد، یک فروند پهپاد حامل بمب حوثی‌ها با سقوط در یکی از مدارس عربستان، سقف این مدرسه را ویران کرد.

این حمله سه روز پس از آن صورت گرفت که ائتلاف نظامی بین‌المللی به رهبری سعودی اعلام کرده بود حملات خود به یمن را با هدف هموار کردن راه دستیابی به توافق صلح متوقف کرده است.

عمان که با عربستان سعودی و یمن مرز مشترک دارد، اخیراً تلاش‌های خود را برای ترغیب طرفین به توافق در مورد اجرای آتش‌بس افزایش داده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/پ.پ/ک.ر

ظریف برای شرکت در مجمع دیپلماسی آنتالیا به ترکیه رفت

عکس آرشیوی است

وزیر خارجه ایران روز پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد، به منظور حضور در مجمع دیپلماسی آنتالیا و اجلاس سه‌جانبه وزرای امور خارجه ایران و ترکیه و افغانستان راهی ترکیه شد.

به گزارش رسانه‌های ایران، مجمع دیپلماسی آنتالیا قرار است روز جمعه، ۲۸ خرداد با سخنرانی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه افتتاح شود.

فرصت‌های جدید صلح و همکاری در قفقاز جنوبی، تقویت همبستگی‌های منطقه‌ای، همکاری‌های منطقه‌ای در آسیا، ارتباط با آفریقا، مسائل خاورمیانه و خلیج فارس، پناه‌جویان و مهاجران و همچنین دیپلماسی اقتصادی و تجارت از محورهای این مجمع خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدجواد ظریف همچنین قرار است در حاشیه این مجمع در اجلاس سه‌جانبه وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و افغانستان شرکت کند.

یکی از محورهای اصلی این نشست، بررسی آخرین تحولات افغانستان و روند صلح در این کشور است.

ایران و ترکیه برای حضور بیشتر در افغانستان به‌ویژه پس از خروج نیروهای نظامی ناتو از این کشور رقابت دارند.

رئیس جمهور ترکیه روز ۲۴ خرداد در حاشیه نشست ناتو در بروکسل گفته بود که از همان لحظه‌ای که نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک کنند، تنها کشور معتبر برای حفظ این روند ترکیه است.

اندرو واتکینز، تحلیلگر ارشد افغانستان در «گروه بحران بین‌المللی»، پیشتر گفته بود که «عزیمت نیروهای آمریکا و ناتو قطعاً خلأ قدرت ایجاد خواهد کرد و به تهران فضای بیشتری برای افزایش نفوذ می‌دهد، چه از طریق مقامات افغان و چه از طریق دیگر قدرت‌مداران در افغانستان، از جمله طالبان.»

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز ۱۴ آوریل اعلام کرد که ۲۵۰۰ سرباز باقی‌مانده آمریکا در افغانستان تا ۱۱ سپتامبر خارج می‌شوند.

ناتو هم گفته است که از همان جدول زمانی واشینگتن پیروی می‌کند و در همان تاریخ، ۷ هزار سرباز غیرآمریکایی این نیرو را هم از افغانستان بیرون می‌آورد.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG