لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۳۳

اردوغان به عنوان رئیس جمهور جدید ترکیه سوگند یاد کرد


رجب طیب اردوغان روز دوشنبه ۱۸ تیرماه به عنوان رئیس جمهوری جدید ترکیه سوگند یاد کرد.

با حذف پست نخست وزیر در ساختار سیاسی تازه ترکیه، رجب طیب اردوغان از اختیارات گسترده‌ای برخوردار می‌شود که هیچ یک از روسای جمهوری پیشین ترکیه نداشتند. پست نخست‌وزیر در ۲۴ ژوئن سال جاری برچیده شد.

روز دوشنبه ابتدا مراسم تحلیف رییس جمهوری جدید ترکیه در پارلمان این کشور برگزار شد و سپس آقای اردوغان در جمع هزاران مهمان خارجی در کاخ ریاست جمهوری در آنکارا سخنرانی کرد.

رجب طیب اردوغان گفت: ما سیستمی را کنار گذاشتیم که در گذشته به کشور هزینه‌های سیاسی و اقتصادی سنگینی تحمیل کرد.

آقای اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری روز یک‌شنبه سوم تیرماه با کسب بیش از ۵۰ درصد آرا رقبای خود را پشت سر گذاشت.

در همه‌پرسی فروردین ماه ۱۳۹۶ اندکی پیش از نیمی از رای دهندگان به تغییراتی در قانون اساسی ترکیه رای مثبت دادند که براساس آن رییس جمهوری قدرت اجرایی که پیش‌تر در دست نخست‌وزیر بود را در اختیار خواهد داشت.

رجب طیب اردوغان بیش از ۱۵ سال است که قدرت را در ترکیه در دست دارد. او به مدت یازده سال نخست وزیر ترکیه بود و در سال ۲۰۱۴ به عنوان رییس جمهوری این کشور انتخاب شد.

در همین حال رویترز می گوید، پس از آن که رجب طیب اردوغان داماد خود، برات آلبایرات، را به عنوان وزیر دارایی و خزانه‌داری ترکیه معرفی کرد ارزش لیر ترکیه ۳.۵ درصد دیگر سقوط کرد.

طبق این گزارش طی یک سال اخیر لیره ترکیه در برابر دلار آمریکا ۲۰ درصد ارزش خود را از دست داده است.

در کابینه جدید دولت رجب طیب اردوغان، خلوصی آکار، به عنوان وزیر دفاع معرفی شد. وی پیش از این رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه بود. مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه نیز در مقام خود ابقا شده است.

مراسم سوگند آقای اردوغان در حالی انجام شد که اخراج کارمندان دولت و عملیات برای بازداشت صدها تن از شهروندانی که دولت ترکیه آنهارا به «اقدام علیه امنیت ملی»، نزدیکی به فتح‌الله گولن، و یا ارتباط با کودتای دو سال پیش متهم کرده، همچنان ادامه دارد.

به دنبال کودتای نافرجام در ترکیه در سال ۲۰۱۶ تاکنون هزاران نفر در این کشور بازداشت و زندانی شده، هزاران تن دیگر کار خود را از دست داده و صدها نفر همچنان در انتظار برگزاری دادگاه هستند.

با استفاده از گزارش های رویترز و رادیو فردا؛خ.ک/ ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG