لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۵۹

اردوغان: آمریکا در شمال سوریه علیه منافع ترکیه، ایران و روسیه عمل می‌کند


رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، حملات لفظی خود به آمریکا را تشدید کرد و گفت نظامیان آمریکایی باید از شهر منبج در سوریه که در کنترل پیکارجویان کرد است خارج شوند.

آقای اردوغان افزود، دولت آمریکا در شمال سوریه علیه منافع ترکیه، ایران و احتمالا روسیه عمل می‌کند.

رییس جمهور ترکیه در سخنرانی برای اعضای حزب عدالت و توسعه در پارلمان گفت: «ما باور نمی کنیم که آمریکا پنج هزار کامیون و دو هزار هواپیمای حامل اسلحه و تجهیزات را برای نبرد با داعش فرستاده باشد. این نشان می دهد که شما محاسباتی علیه ترکیه، ایران و احتمالا روسیه دارید.»

ترکیه در توافق با ایران و روسیه در بخشهایی از استانهای ادلب و حلب قرارگاههای دیده بانی دایر کرده است. ولی اقدام ترکیه برای احداث قرارگاههای مشابهی در جنوب حلب تنش ایجاد کرده است.

در هشداری آشکار به ترکیه یکی از فرماندهان شبه نظامیان متحد بشار اسد روز سه شنبه گفت ارتش سوریه سامانه‌های دفاع ضد هوایی و موشک انداز را در جبهه‌های جنگ در استان‌های ادلب و حلب مستقر کرده است.

ترکیه که از شورشیان سوری حمایت می کند در ماههای اخیر با هدف کاستن از درگیری‌ها با حامیان اصلی رژیم بشار اسد یعنی ایران و روسیه همکاری کرده است. ولی هر سه کشور هنوز به شدت در جنگ داخلی سوریه درگیر هستند و اختلاف نظر بین آنها ادامه دارد.

روز دوشنبه ایران از ترکیه خواست عملیات نظامی خود علیه پیکارجویان کرد در ناحیه عفرین را متوقف کند.

ارتش ترکیه از ۳۰ دی ماه عملیات «شاخه زیتون» را منطقه عفرین در شمال سوریه آغاز کرده است. هدف از این عملیات، آن‌طور که اردوغان گفته است، «پاکسازی» مرز سوریه و ترکیه است؛ جایی که شبه‌نظامیان و نیروهای کـرد در آن حضور گسترده‌ای دارند.

دولت ترکیه، شبه‌نظامیان کـرد سوریه در گروه «یگان‌های مدافع خلق» و حزب اتحاد دمکراتیک، را شاخه‌ای از «حزب کارگران کردستان» (پ‌کا‌کا) می‌داند و در نتیجه آن‌ها را «گروه‌های تروریستی» خطاب می‌کند.

آمریکا، متحد عمده «یگان‌های مدافع خلق» در نبردها علیه «داعش» این گروه را یک گروه تروریستی نمی‌داند. از منظر دولت آمریکا اما، پ‌کا‌کا، یک «گروه تروریستی» محسوب می‌شود.

با استفاده از گزارش رویترز و رادیو فردا؛ ش.ر/خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG