لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۱۱

وضعیت سلامت اسماعیل بخشی «بسیار وخیم گزارش شده» است


اسماعیل بخشی پیش از بازداشت، «برای درمان بیماری‌های مختلف تحت درمان بود»

کانال مستقل کارگران نیشکر هفت‌تپه خبر داد که حال اسماعیل بخشی، نماینده کارگران این شرکت، «بسیار وخیم گزارش شده» است، اما مقام‌های قضایی و امنیتی با وجود صادر شدن قرار کفالت، از آزادی او خودداری می‌کنند.

براساس گزارش این کانال تلگرامی، آقای بخشی پیش از بازداشت، «برای درمان بیماری‌های مختلف تحت درمان بود».

به گفته کانال مستقل کارگران هفت‌تپه، «مقامات قضایی و امنیتی مقامات برای ایجاد شرایطی که اسماعیل بخشی ... نه تنها سکوت کند بلکه تا مدت‌ها به صورت نیمه‌جان مشغول درمان باشد، با ادامه گروگان‌گیری و آزار و اذیتش، در آزادی او تاخیر ایجاد می‌کنند».

این گروه از کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه اعلام کردند که قصد دارند تجمعی را در حمایت از اسماعیل بخشی و سپیده قُلیان برگزار کنند.

سپیده قلیان، فعال مدنی که همراه با اسماعیل بخشی و شماری دیگر از کارگران نیشکر هفت‌تپه در جریان اعتراضات کارگری بازداشت شده بود نیز شرحی از شکنجه خود و اسماعیل بخشی داده‌ است.

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، مدتی پس از سخنانشان درباره شکنجه شدنشان روز یکشنبه ۳۰ دی،‌ برای دومین بار بازداشت شدند. این بازداشت پس از پخش اعترافات اجباری آنان در برنامه «طراحی سوخته» از تلویزیون ایران، انجام شد.

بیش از ۸۰۰ تن از فعالان سیاسی و مدنی شماری از تشکل‌های مستقل کارگری و صنفی در ایران و سازمان‌های عفو بین‌الملل و دیدبان حقوق بشر خواستار آزادی این دو نفر شده‌اند.

در همین حال روز شنبه گروهی از ایرانیان در شهر آمستردام هلند در حمایت از زندانیان سیاسی و فعالان کارگری تجمع و بازداشت و شکنجه‌ اسماعیل بخشی و سپیده قلیان را محکوم کردند.

سه‌شنبه هفته گذشته نیز جعفر عظیم‌زاده، دبیر هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، و پروین محمدی، نایب دبیر هیئت مدیره این تشکل کارگری در پردیس کرج به دست ماموران نیروی انتظامی بازداشت شدند.

محمد علی جداری فروغی، وکیل آقای عظیم‌زاده، در مصاحبه با رادیو فردا گفته که این فعال کارگری برای اجرای حکم شش سال زندان بازداشت شده است.

به گفته آقای جداری فروغی، حکم شش سال زندان در حالی صادر شده که این فعال کارگری در پرونده دیگری با اتهامات مشابه تبرئه شده بود.

با استفاده از کانال مستقل کارگران نیشکر هفت‌تپه، شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا؛ ا.م / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG