لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۰۲

ولیعهد سابق اردن: از دستور ارتش سرپیچی خواهم کرد


شاهزاده حمزه بن حسین همراه با مادرش ملکه نور

شاهزاده حمزه بن حسین، ولیعهد سابق اردن، روز دوشنبه ۱۶ فروردین در یک پیام صوتی که پس از متهم شدن به بی‌ثبات کردن کشور و حصر خانگی منتشر شد گفت از دستور فرماندهان ارتش مبنی بر عدم برقراری تماس با جهان خارج سرپیچی خواهد کرد.

شاهزاده حمزه، برادر ناتنی ملک عبدالله پادشاه اردن، در این پیام صوتی که توسط مخالفان حکومت منتشر شد افزود از دستور ارتش مبنی بر ماندن در خانه و متوقف کردن فعالیت‌هایش تبعیت نخواهد کرد.

به نظر می‌رسد که یکی از انگیزه‌های اقدامات اخیر شاهزاده حمزه تقویت موقعیت خویش در خاندان سلطنتی اردن پس از برکناری از مقام ولیعهدی است.

او در بخشی از این پیام صوتی گفت: «مسلما من از دستور آن‌ها که می‌گویند حق توئیت کردن و تماس با سایرین را ندارم تبعیت نخواهم کرد. این حرف‌ها به هیچ وجه قابل قبول نیست».

طبق گزارش‌های منتشر شده، ارتش اردن روز شنبه به شاهزاد حمزه هشدار داد که اقدامات و سخنانش به «امنیت و ثبات» کشور لطمه می‌زند. او ساعاتی بعد در پیامی اعلام کرد که در حصر خانگی است. چندین مقام و سیاستمدار ارشد نیز همزمان بازداشت شدند.

شاهزاده حمزه در بخش دیگری از پیامش که روز دوشنبه منتشر شد می‌افزاید: «فرمانده ستاد ارتش آمد و به من هشدار داد. من حرف‌های او را ضبط کرده و چون ممکن است اتفاقی بیفتد حرف‌های او را بین دوستانم در خارج و اعضا ی خانواده پخش کرده‌ام. اکنون منتظرم ببینم آن‌ها چه خواهند کرد».

مقامات دولت اردن روز یکشنبه گفتند که شاهزاده حمزه در توطئه‌ای با هدف بی‌ثبات کردن کشور با افراد مرتبط با قدرت‌های خارجی همراهی کرده و از مدت‌ها پیش تحت نظر بوده است.

هنوز دلیل تحقیقات در مورد شاهزاده حمزه و حصر خانگی او کاملا روشن نشده ولی برخی از صاحبنظران معتقدند که او در هفته‌های اخیر با حضور مکرر در اجتماع قبایل که معمولا با صراحت از پادشاه و حکومت اردن انتقاد می‌کنند، ريسک زيادی کرده است.

در پی مرگ ۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ به دلیل فقدان اکسیژن کافی در یک بیمارستان جدید نارضایتی مردم از فساد و سوء مدیریت دولت اردن تشدید شده است و نیروهای امنیتی با شلیک گاز اشک‌آور تظاهرات معترضان را متفرق کردند.

شاهزاده حمزه برای گفتن تسلیت به منزل درگذشتگان رفت و مقامات دولت اردن می‌گویند هدف او تحت‌الشعاع قراردادن ملک عبدالله بود که برای آرام کردن مردم شخصا به بیمارستان رفته بود.

مقامات دولت اردن افزودند که اقداماتی برای حل این مشکل در شرف اجرا بود ولی شاهزاده حمزه حاضر نشد همکاری کند.

این نخستین باری است که یک شکاف جدی در خاندان سلطنتی اردن علنی می‌شود. ملک عبدالله در سال ۲۰۰۴ شاهزاده حمزه را از مقام ولیعهدی خلع کرد.

شاهزاده حمزه در یک پیام ویدئویی که روز شنبه توسط وکیلش در اختیار شبکه خبری بی‌بی‌سی قرار گرفت رهبران اردن را به فساد متهم کرد و به نظر می‌رسد که هدف او بهره برداری از نارضایتی افکار عمومی کشور است.

ولی او با تبلیغات و اقدامات اخیرش توانسته است همدلی ناراضیان را جلب کند و بسیاری از مردم که به دولت اعتماد ندارند معتقدند که اتهام همکاری او با قدرت‌های خارجی بی‌اساس و با هدف بدنام کردن او طرح شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG