لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۴۸

اتحادیه اروپا و فرانسه اعدام روح‌الله زم را به شدت محکوم کردند


اتحادیه اروپا و وزارت خارجه فرانسه اعدام روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» را «به شدت» محکوم کردند. روح‌الله زم در فرانسه پناهنده بود اما مهر ماه سال گذشته در سفری به عراق بازداشت و به ایران تحویل داده شد.

تارنمای اینترنتی سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا روز شنبه ۲۲ آذر ماه نوشت که این اتحادیه، اقدام جمهوری اسلامی در اعدام روح الله زم را به شدت محکوم کرده و بار دیگر مخالفت قاطع خود با مجازات اعدام تحت هر شرایطی را اعلام می‌کند.

بیانیه اتحادیه اروپا بر ضرورت رعایت حقوق انسانی متهمین تاکید می‌کند و از مقامات جمهوری اسلامی می‌خواهد رویه اعترافات تلویزیونی برای اثبات مجرمیت آنها را متوقف کند.

پخش «اعترافات» روح الله زم از تلویزیون حکومت ایران اعتراضات بسیاری را به دنبال داشته است. مخالفان حکومت ایران و نهادهای بین‌المللی حقوق بشری در یک سال گذشته بارها ابراز نگرانی کرده بودند که این «اعترافات اجباری» تحت شکنجه اخذ شده باشد.

اتحادیه اروپا در ادامه بیانیه خود می‌افزاید که حکم اعدام «مجازاتی بی‌رحمانه و غیر انسانی است و برای مقابله با جرایم کارآمدی ندارد».

این اتحادیه سپس از ایران می‌خواهد که از صدور و اجرای حکم اعدام‌ در آینده خودداری و به سمت سیاست لغو حکم اعدام حرکت کند.

همچنین وزارت خارجه فرانسه نیز با انتشار بیانیه‌ای شدیداللحن اعدام روح الله زم را اقدامی «وحشیانه و غیرقابل قبول» خواند و آن را به مثابه «حمله به آزادی بیان» دانست.

این بیانیه می‌گوید اعدام آقای زم برخلاف قوانین بین‌المللی است و فرانسه بر مخالفت همیشگی خود با حکم اعدام در هر جا و شرایطی تاکید دارد.

روح الله زم در جلسات محاکمه خود تاکید داشت که نوشته‌های او در کانال تلگرامی آمدنیوز در راستای فعالیت مطبوعاتی‌اش بوده است و از این رو اتهامی نظیر «اقدام علیه امنیت ملی» وارد نیست. دستگاه قضایی ایران، اما مجموعه‌ای از اتهامات سنگین را به او نسبت داد از جمله «جاسوسی برای دولت‌های اسرائیل و فرانسه».

در نهایت شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی تیر ماه امسال، در ۱۳ مورد اتهام‌های مدیر کانال تلگرامی «آمدنیوز» را مصداق «فساد فی‌الارض» دانست و او را به اعدام محکوم کرد.

اعدام آقای زم اعتراض دو سازمان گزارشگران بدون مرز و عفو بین الملل را نیز به دنبال داشته است.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز با انتشار توئیتی ضمن ابراز تاسف و تاثر از اجرای حکم «ناعادلانه» اعدام آقای زم، آن را نتیجه «فرمان علی خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی دانست.

این سازمان همچنین با انتقاد از میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر و جاوید رحمان گزارش‌گر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، نوشت که قبلا آنها را از ممکن بودن اجرای این اعدام مطلع کرده بود.

عفو بین‌الملل هم با انتشار بیانیه‌ای اعدام آقای زم را «ضربه‌ای سهمناک به آزادی بیان» عنوان کرد و گفت که حکم اعدام آقای زم برخلاف قوانین بین‌المللی بوده است.

به گفته این سازمان، اعدام مدیر آمدنیوز درست چهار روز بعد از تایید حکم اعدامش توسط دیوان عالی نشان می‌دهد جمهوری اسلامی برای جلوگیری از تشکیل کارزار بین‌المللی علیه این حکم، « شتاب‌زدگی قبیحانه‌ای» به خرج داده است.

دادسرای عمومی و انقلاب تهران روز شنبه ۲۲ آذر ماه اعلام کرد که روح الله زم سحرگاه امروز اعدام شده است.

XS
SM
MD
LG