لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۱۵

اتحادیه اروپا سه دیپلمات روس را اخراج کرد


نمایی از پرچم روسیه که بر فراز ساختمان سفارت این کشور در برلین به اهتزاز در آمده است.

آلمان، لهستان و سوئد روز دوشنبه ۲۰ بهمن در یک اقدام هماهنگ و به تلافی اخراج سه دیپلمات اروپایی توسط روسیه همزمان با سفر جوزپ بورل به مسکو در روز جمعه، سه دیپلمات روس را اخراج کردند.

این اقدامات تلافی‌جویانه نشان‌دهنده تیره شدن مناسبات دو طرف است. اتحادیه اروپا روسیه را به تلاش برای بی‌ثبات کردن کشورهای عضو این اتحادیه متهم می‌کند و در مقابل روسیه ضمن رد این اتهام، کشورهای اروپایی را به دخالت در امور داخلی آن کشور متهم کرده است.

مقامات اتحادیه اروپا ضمن دفاع از سفر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه به مسکو گفتند که او هنگام دیدار با سرگئی لاورف در روز جمعه از طریق شبکه‌های اجتماعی از خبر اخراج سه دیپلمات اروپایی مطلع شد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، روز دوشنبه گفت اخراج سه دیپلمات لهستانی، آلمانی و سوئدی به دلیل شرکت در تظاهراتی که برای آزادی الکس ناوالنی برگزار شده بود یک روز قبل از سفر جوزپ بورل صورت گرفته است.

روسیه بیش از گذشته از اروپا فاصله می‌گیرد و معیارهای دمکراتیک را تهدیدی برای موجودیت خود تلقی می‌کند. این بر عهده کشورهای عضو است که در مورد گام‌های بعدی در مناسبات با روسیه تصمیم بگیرند و این می‌تواند شامل تحریم هم باشد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

وزارت خارجه آلمان در بیانیه‌ای گفت که دیپلمات این کشور «صرفا به دلیل انجام وظیفه خود که گزارش‌دهی از وقایع جاری و به شکلی کاملا قانونی است» از روسیه اخراج شده است.

وزارت خارجه سوئد نیز در واکنش مشابهی اخراج دیپلمات خود از مسکو را «غیرقابل پذیرش» توصیف کرد.

وزارت خارجه لهستان نیز گفت طبق اصول دیپلماتیک اقدام متقابل، یک دیپلمات کنسولگری روسیه در شهر پوزنان را اخراج کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه در مصاحبه‌ای با تلویزیون دولتی این کشور گفت: «تصميم سه کشور عضو اتحادیه اروپا غیرموجه، غیردوستانه و تداوم اقدامات غرب علیه کشور ماست که آن را دخالت در امور داخلی خود تلقی می‌کنیم».

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، غروب یکشنبه گفت روسیه تقاضای او برای متوقف کردن اخراج دیپلمات‌های اروپایی را نادیده گرفته است.

ریهو تراس، وزیر دفاع سابق استونی، که اکنون عضو پارلمان اروپاست کارزاری را برای استعفای جوزپ بورل آغاز کرده است.

ولی کمیسیون اروپا از سفر آقای بورل به مسکو دفاع کرده و گفته که هدف از این اقدام پیشگیری از افزایش تنش و رویارویی بین دو طرف بوده است.

سخنگوی کمیسیون اروپا روز دوشنبه گفت: «این سفر ضروری بود. سفرهای دیپلماتیک به این دلیل که ممکن است مشکل باشند لغو نمی‌شوند. موفقیت یا شکست یک سفر دیپلماتیک بر اساس رویدادهایی که در یک لحظه مشخص اتفاق می‌افتد، ارزیابی نمی‌شود».

سخنگوی کاخ کرملین نیز در سخنان روز دوشنبه خود گفت این کشور آغازگر فروپاشی مناسبات با اروپا نیست.

جوزپ بورل قرار است روز سه‌شنبه در مورد مناسبات با روسیه در پارلمان اروپا سخنرانی کند.

پارلمان اروپا چند هفته پیش از کشورهای عضو خواست در واکنش به بازداشت آلکسی ناوالنی، تحریم‌های جدیدی علیه مسکو وضع کرده و تکمیل پروژه خط لوله انتقال گاز «نورد استریم۲» بین روسیه و آلمان را متوقف کنند.

جوزپ بورل با درخواست آزادی الکسی ناوالنی و بهبود مناسبات با روسیه به مسکو رفت. ولی او در بیانیه روز یکشنبه خود این سفر را بسیار «پيچيده» توصیف کرد.

آقای بورل گفت: «روسیه بیش از گذشته از اروپا فاصله می‌گیرد و معیارهای دمکراتیک را تهدیدی برای موجودیت خود تلقی می‌کند. این بر عهده کشورهای عضو است که در مورد گام‌های بعدی در مناسبات با روسیه تصمیم بگیرند و این می‌تواند شامل تحریم هم باشد».

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG