لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۵۳

مخلفات گوشت کباب؛ مبحث تازه قانون‌گذاران اتحادیه اروپا


فروشنده کباب ترکی (دونر) در پاریس

اتحادیه اروپا قرار است روز چهارشنبه با یک رای‌گیری تکلیف مواد افزودنی مجاز به گوشت کباب را مشخص کند.

برخی گروه‌های سیاسی و سازمان‌های حفظ حقوق مصرف‌کنندگان در این اتحادیه خواستار غیرمجاز باقی ماندن «فسفات» به عنوان یکی از مواد افزودنی به گوشت کباب هستند. آنها می‌گویند که فسفات ریسک بیماری‌های قلبی و عروقی را بالا می‌برد. اما موافقان می‌گویند که افزودن فسفات باعث می‌شود تا گوشت کباب زمان بیشتری «آب‌دار» باقی بماند.

با این حساب کباب هم به فهرست طولانی مواد غذایی مورد بحث در اروپا اضافه می‌شود. اتحادیه اروپا سیاست «احتیاط بهتر از پشیمانی است» را در مورد بسیاری از مواد غذایی مانند گوشت‌های هورمون‌دار اجرا می‌کند.

سخت‌گیری این اتحادیه در خصوص سلامت مواد غذایی باعث ناخشنودی طرف‌های تجاری مورد قرارداد این اتحادیه و همین‌طور کشورهای عضو اتحادیه از یکدیگری شده است.

در حال حاضر فسفات یکی از مواد افزودنی غیر مجاز به گوشت کباب در اروپا است. کمیته محیط زیست اروپا، یکی از مخالفان تغییر این قانون است. آنها می‌گویند که حداقل باید تا زمان انتشار نتایج تحقیقات آژانس سلامت مواد غذایی این اتحادیه در این زمینه منتظر ماند. این در حالی‌است که ممنوعیت استفاده از فسفات در برخی مواد غذایی مانند سوسیس صبحانه یا گوشت همبرگر برداشته شده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG