لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۴۱

پارلمان اتحادیه اروپا به اقدام علیه دولت مجارستان رای داد


یودیت سارگنتینی (مرکز تصویر) و دیگر اعضای پارلمان اروپا علیه مجارستان رای دادند.

قانون‌گذاران اتحادیه اروپا روز چهارشنبه به اقدام علیه دولت ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، رای دادند و بوداپست را به تضعیف ارزش‌های دمکراتیک این اتحادیه و حاکمیت قانون متهم کردند.

مجارستان اما این رای‌گیری را «فریبکارانه» خوانده و تاکید کرده است که آن را به چالش خواهد کشید.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ۴۴۸ نفر از قانون‌گذاران اتحادیه اروپا در برابر ۱۹۷ عضو دیگر پارلمان این اتحادیه به گزارشی رای مثبت دادند که خواستار اجرای ماده ۷ اساسنامه اتحادیه اروپا است. این ماده می‌تواند حق رای مجارستان در اتحادیه اروپا را به حالت تعلیق در آورد.

این نخستین بار در تاریخ اتحادیه اروپاست که پارلمان آن دست به چنین اقدامی می‌زند. اما پیتر سیارتو، وزیر خارجه مجارستان، نتیجه این رای‌گیری را انتقام از بوداپست به خاطر سیاست‌های سخت‌گیرانه آن در ارتباط با مهاجران دانست.

وی همچنین مدعی شد که در جریان رای‌گیری «تقلب گسترده‌ای» شد چرا که آرای ممتنع در نتیجه نهایی لحاظ نشده است تا ساده‌تر بتوان به آرای اکثریت لازم دست یافت.

برای تصویب این گزارش دو سوم آرای اعضای پارلمان نیاز بود. آسوشیتدپرس می‌نویسد ۴۴۸ رای کافی بود تا دو سوم آرای مورد نیاز از ۶۵۴ رای به دست آید. اما اگر ۴۸ رای ممتنع به حساب می‌آمد، مجموع آرا ۶۹۳ رای می‌شد که به این ترتیب ۴۴۸ رای برای این منظور کافی نبود.

وزیر خارجه مجارستان تاکید داشته که این کشور به طرق قانونی به این نتیجه اعتراض خواهد کرد چرا که روش رای‌گیری درست نبوده است.

اما یودیت ساراگنتینی، سیاستمدار هلندی، که این گزارش را برای کمیته آزادی‌های مدنی پارلمان اتحادیه اروپا آماده کرده بود از نتیجه رای‌گیری استقبال کرد.

وی اظهار داشت: «دولت ویکتور اوربان با خاموش کردن صدای رسانه‌های مستقل، جایگزین کردن قضات منتقد، و مهار فضای دانشگاه‌ها، جریانی را علیه ارزش‌های اروپایی هدایت می‌کند».

خانم ساراگنتینی افزود: «مردم مجارستان شایسته دولت بهتری هستند. آنها شایسته آزادی بیان، رفع تبعیض، رواداری، عدالت و برابری هستند که در معاهدات اروپایی تصریح شده است. این یک نتیجه تاریخی برای شهروندان مجارستان و دیگر نقاط اروپاست که پارلمان اروپایی با اکثریت قاطع خود به سود ارزش‌هایی رای داد که همه ما آنها را عزیز می‌داریم».

ویکتور اوربان همه این اتهامات را رد کرده و گفته که دشمنی با دولت او به خاطر سیاست‌های ضدمهاجرتی کشورش است، از جمله حصاری که سال ۲۰۱۵ در مرز این کشور با صربستان و کرواسی ساخت تا موج ورود مهاجران را به این کشور متوقف کند.

مجارستان همچنین قوانین بسیار سفت و سختی در ارتباط با پناهندگی دارد.

منبع: خبرگزاری آسوشیتدپرس/ س.ن/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG