لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۱۳

رهبران اتحادیه اروپا بر سر تحریم بلاروس توافق کردند


پرواز هواپیمایی رایان‌ایر از آتن عازم لیتوانی بود که نیروهای امنیتی بلاروس با اخطار دروغین بمب‌گذاری در هواپیما آن را مجبور به فرود کردند

‎اتحادیه اروپا شامگاه دوشنبه ۳ خرداد بر سر تحریم بلاروس، از جمله ممنوعیت استفاده هواپیماهای این کشور از آسمان و فرودگاه‌های ۲۷ کشور عضو این اتحادیه توافق کرد.

این تصمیم واکنشی به فرود اجباری هواپیمای مسافربری رایان‌ایر در فرودگاه مینسک و بازداشت رامان پراتاسوویچ، روزنامه‌نگار مخالف الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور بلاروس است.

این پرواز از آتن عازم لیتوانی بود که نیروهای امنیتی بلاروس با اخطار دروغین بمب‌گذاری در هواپیما وادارش کردند که در فرودگاه مینسک بنشیند. اتحادیه اروپا از این اقدام دولت بلاروس به عنوان «هواپیماربایی» نام برده و خواستار آزادی فوری آقای پراتاسوویچ شده است.

شارل میشل، رویس شورای اروپا که ریاست این نشست اتحادیه اروپا را بر عهده داشت، گفت: «ما تحمل نمی‌کنیم که کسی بخواهد بر سر زندگی یا مرگ شهروندان بی‌گناه شرط‌بندی بکند.»

تلویزیون دولتی بلاروس شامگاه دوشنبه ویدیوی کوتاهی از رامان پراتاسوویچ پخش کرد که نشان می‌دهد او پشت میزی نشسته و می‌گوید وضعیت جسمانی‌اش خوب است و با او در طی بازداشت «بسیار خوب و مطابق قانون» رفتار کرده‌اند.

رامان پراتاسوویچ از اعضای کلیدی کانال تلگرامی «نِکستا» بود که اعتراضات مردمی اوت پارسال علیه دولت الکساندر لوکاشنکو را پوشش می‌داد. او در ادامه این ویدیو می‌گوید که مستنداتی را به بازپرس‌ها در رابطه با چگونگی سازماندهی اعتراضات ارائه داده است.

رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل با واکنشی سریع به این رخداد از همه شرکت‌های هواپیمایی این اتحادیه خواستند که از پرواز بر فراز بلاروس خودداری کنند.

آنها همچنین تحریم‌هایی را علیه مقامات بلاروسی که در ماجرای فرود اجباری هواپیما نقش داشتند وضع کردند و به سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی تاکید کردند که تحقیقات خود را در رابطه با این حادثه آغاز کند.

رهبران اتحادیه از شورای اروپا خواستند «اقدامات لازم را جهت ممنوعیت پرواز هواپیماهای بلاروس در آسمان اتحادیه مبذول دارد و مانع استفاده خطوط هوایی بلاروس از فرودگاه‌های اتحادیه اروپا شود».

آزادی فوری سوفیا ساپگا، دوست دختر رامان پراتاسوویچ نیز که همراه او از هواپیما خارج و بازداشت شد، دیگر خواسته رهبران اتحادیه اروپاست.

دولت لوکاشنکو این روزنامه‌نگار و کانال تلگرامی «نکستا» را به «تشویق مردم برای بی‌نظمی اجتماعی، نافرمانی مدنی و اشاعه نفرت اجتماعی» متهم کرده است.

در پی اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس، مقامات امنیتی و پلیس به شدت معترضان را سرکوب کرده و ۳۰ هزار نفر را بازداشت کردند. گزارش‌ها حاکی است که در این مدت، صدها نفر شکنجه شده و بسیاری از خبرنگاران نیز تحت تعقیب قرار گرفته‌اند.

با استفاده از گزارش‌‌‌ خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG