لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۲۰

توافق رهبران اتحاديه اروپا در مورد تمديد تحريم‌های روسيه


امانوئل مکرون، رييس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان

رهبران اتحاديه اروپا روز جمعه ۳۰ خرداد توافق کردند که تحريم‌های روسيه به دليل نقش آن کشور در بحران اوکراين شش ماه ديگر تمديد شود.

منابع مطلع به راديو اروپای آزاد راديو آزادی گفتند که امانوئل مکرون، رييس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در گزارش خود به سران کشورهای عضو اتحاديه اروپا در يک جلسه ويدئويی گفتند که در اجرای مفاد توافق مينسک هيچ پيشرفتی صورت نگرفته است.

تحريم‌های اتحاديه اروپا عليه روسيه در ژوئيه ۲۰۱۴ و به دليل الحاق غيرقانونی ناحيه کريمه به خاک روسيه و ارسال تسليحات از سوی مسکو برای شورشيان طرفدار روسيه در شرق اوکراين به اجرا گذاشته شد. تاکنون بيش از ۱۳ هزار نفر در درگيری‌های مسلحانه در شرق اوکراين کشته شده‌اند.

از سال ۲۰۱۴ تاکنون اين تحريم‌ها هر شش ماه يکبار تمديد شده‌اند. تصميم رسمی برای تمديد مجدد اين تحريم‌ها پس از پايان دوره فعلی آن در روز ۳۱ ماه ژوئن در هفته‌های آينده توسط سفرای کشورهای عضو اتحاديه اروپا اتخاذ می‌شود.

ولاديمير پوتين، رييس جمهور روسيه چند ماه پيش پيشنهاد کرد که اين تحريم‌ها به دلايل بشردوستانه و برای کمک به مقابله بهتر با شيوع ويروس کرونا تعليق شوند.

اما مقامات اتحاديه اروپا پيشنهاد رهبر روسيه را رد کرده و اورسولا فن در لاين، رييس کميسيون و چارلز ميچل، رييس شورای اروپا تاکيد کردند که اين تحريم‌ها در مقابله با شيوع ويروس مانعی ايجاد نخواهند کرد.

هدف اصلی اين تحريم‌ها بخش‌های مالی، انرژی و صنايع تسليحاتی روسيه است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG