لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۱۴

پارلمان اروپا لایحه توقف «نورد استریم ۲» را به دلیل بازداشت الکسی ناوالنی در دستور کار قرار داد


انتظار می‌رود که پارلمان اروپا روز پنجشنبه ۲ بهمن با تصویب لایحه‌ای از کشورهای عضو اتحادیه بخواهد که پروژه خط لوله «نورد استریم ۲» را متوقف کنند. این خط لوله که در شرف تکمیل است گاز روسیه را از بستر دریای بالتیک به آلمان منتقل خواهد کرد.

اعضای پارلمان اروپا به دلیل بازداشت الکسی ناوالنی، منتقد سرسخت کرملین خواستار افزایش تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه هستند.

آقای ناوالنی پس از چند ماه مداوا در آلمان به دلیل مسمومیت با ماده مخرب اعصاب «نوویچوک» روز یکشنبه به روسیه بازگشت. او هنگام ورود به فرودگاه مسکو بازداشت و روز دوشنبه ۲۹ دی در یک دادرسی کوتاه به دلیل نقض الزامات حبس تعلیقی خود به یک ماه زندان محکوم شد.

اداره زندان‌های روسیه خواستار محاکمه آقای ناوالنی شده و در صورت محکومیت او ممکن است به حدود سه سال زندان محکوم شود.

دولت روسیه تاکنون اعتراض‌های بین المللی به بازداشت آقای ناوالنی را رد کرده است.

در لایحه پیشنهادی اعضای پارلمان اروپا که حتی در صورت تصویب در این نهاد لازم الاجرا نخواهد بود، از دولت‌های عضو اتحادیه خواسته شده که مقامات مسئول مسمومیت و بازداشت آقای ناوالنی را تحریم کنند.

علاوه بر این، لایحه پیشنهادی خواستار تحریم «حلقه نزدیکان ولادیمیر پوتین و مسئولان رسانه‌های دولت و جلوگیری از انتقال دارایی‌های مشکوک از روسیه به کشورهای اروپایی» شده است.

در بخش دیگری از متن این لایحه تاکید شده که «اعضای اتحادیه اروپا باید در همکاری با روسیه در زمینه‌های مختلف از جمله نورد استریم ۲ تجدید نظر کرده و تکمیل این پروژه را بلادرنگ متوقف کنند.»

این لایحه از حمایت فراکسیون‌های مختلف در پارلمان اروپا از جمله احزاب محافظه کار، احزاب لیبرال، احزاب سوسیالیست و سبزها برخوردار است.

مانفرد وبر، رییس فراکسیون احزاب محافظه‌کار و یکی از متحدان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مصاحبه‌ای با مجله آلمانی اشپیگل گفت پس از مسمومیت الکسی ناوالنی با ماده سمی و بازداشت او همکاری‌های ما با مسکو در زمینه انرژی باید مورد بازبینی قرار بگیرد.

او قبل از انجام رای گیری در پارلمان اروپا گفت: «این نیرومند‌ترین وسیله‌ای است که در اختیار داریم. در نتیجه پروژه نورد استریم ۲ یکی از عرصه‌های مهم اعمال فشار بیشتر به روسیه است. درخواست صرف از حکومت روسیه کافی نیست.»

اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه مستلزم موافقت تمامی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپاست. وزرای خارجه اتحادیه اروپا قرار است هفته آینده در مورد این موضوع مذاکره کنند، ولی اتخاذ هر تصمیم جدیدی به احتمال فراوان به پایان روند دادرسی پرونده الکسی ناوالنی موکول خواهد شد.

دولت آلمان در داخل و خارج از کشور تحت فشار قرار گرفته تا پروژه «نورد استریم ۲» که حجم انتقال گاز از روسیه به آن کشور را دو برابر خواهد کرد، متوقف کند.

آمریکا و چند عضو اتحادیه اروپا معتقدند که این پروژه که حدود ۹۴ درصد آن تکمیل شده وابستگی اروپا به انرژی روسیه را افزایش خواهد داد و درعین حال موقعیت اوکراین را به عنوان یکی از مسیرهای انتقال گاز روسیه به اروپا تضعیف خواهد کرد.

دولت آمریکا روز ۳۰ دی در تازه‌ترین اقدام خود برای متوقف کردن این پروژه یک کشتی لوله گذاری روسیه را تحریم کرد.

اما با وجود افزایش فشارها وزارت اقتصاد آلمان روز اول بهمن در بیانیه‌ای اعلام کرد که این طرح هیچ تغییری نخواهد کرد.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ ش.ر/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG