لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۸:۴۷

ارائه طرح ممنوعیت استفاده از برخی محصولات پلاستیکی در اتحادیه اروپا


طرح اتحادیه اروپا برای حفظ اقیانوس و دریاها معرفی شده است

اتحادیه اروپا طرحی ارائه کرده است که بر اساس آن محصولات پلاستیکی از جمله گوش‌پاک‌کن، نی، هم‌زن و نگهدارنده بادکنک ممنوع می‌شود. هدف از این طرح، کاهش زباله‌ در سواحل و اقیانوس‌هاست.

کمیسیون اروپایی روز دوشنبه هفتم خرداد گفت ۱۰ کالا در این طرح هدف قرار گرفته‌اند تا از خسارت ۲۵۰ میلیارد دلاری به محیط آب و دریا در ۱۲ سال آینده جلوگیری شود.

فرانس تیمرمنس، معاون رئیس اتحادیه اروپا، گفته که قاشق و چنگال و کارد پلاستیکی به طور کامل ممنوع نمی‌شود ولی قدم‌هایی برای تولید آن‌ها از منابع جایگزین و قابل بازیافت برداشته می‌شود.

او همچنین اقداماتی را پیشنهاد داده که عوامل آلوده‌کننده محیط زیست، خسارت و بهای آن را هم بپردازند. این طرح به پارلمان اتحادیه اروپا و دولت‌های عضو اتحادیه ارائه می‌شود.

معاون رئیس اتحادیه اروپا ابراز امیدواری کرده که نتایج اقدامات برای تایید این طرح تا یک سال آینده دیده شود.

گزارش رویترز می‌گوید برخلاف دیگر طرح‌های زیست‌محیطی اتحادیه اروپا که فعالان محیط‌زیست آن را «ناکافی» و «خیلی دیر» می‌دانند، روز دوشنبه استقبال خوبی از این طرح شد و از آن به عنوان گامی مثبت یاد شده است.

لاسه گوستاوسون، مدیر اجرایی گروه محیط زیستی «اوشیانا»، با حمایت از این طرح گفته است: «تنها راه برای جلوگیری از موج سرازیر شدن پلاستیک به اقیانوس‌ها، این است که از تولید‌کننده جلوی آن را گرفت».

مونیکا فراسونی، از حزب سبز اروپا، هم گفته که این طرح گامی مثبت است و افزوده است: «مقیاس این مشکلی که با آن روبرو هستیم در حدی است که نمی‌شود به تلاش تک‌ تک کشورهای اروپایی بسنده کرد و باید طرحی در مقیاس تمامی اروپا به کار گیریم».

به گفته پارلمان اروپا، تولید پلاستیک در حال حاضر و در مقیاس با سال‌های ۱۹۶۰، ۲۰ برابر شده است.

به استناد گزارش خبرگزاری رویترز/ ک.ت/ ک.ر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG