لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۳۹

طرح اروپا برای منع واردات کالاهای مرتبط با جنگل‌زدایی


نمایی از جنگل‌زدایی در آمازون. در فاصله سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۲۰ بیش از ۴۲۰ میلیون هکتار از جنگل‌های جهان نابود شده‌اند.

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه ۲۶ آبان پیش‌نویس قانونی را برای کنترل واردات کالاهای مرتبط با جنگل‌زدایی منتشر کرد که براساس آن تمامی شرکت‌ها باید ثابت کنند تخریب جنگل‌ها در چرخه تولید محصولات وارداتی به این اتحادیه تاثیر نداشته است.

این مقررات در صورت تصویب روی واردات شش کالای مشخص از جمله سویا، فرآورده‌های گوشتی، روغن‌های گیاهی، چوب، قهوه و کاکائو و برخی از مشتقات آن‌ها نظير چرم، شکلات و مبلمان تاثیر خواهد گذاشت.

در حال حاضر در این زمینه هیچ مقررات خاصی برای کنترل واردات به اتحاديه اروپا وجود ندارد. بسیاری از شرکت‌های اروپايی مواد اولیه و یا بخشی از کالاهای خود را در کشورهایی تولید می‌کنند که از نظر زیست‌محیطی کنترل دقیقی روی آن‌ها وجود ندارد.

رهبران کشورهای جهان از جمله چین، برزیل و مالزی در کنفرانس بین‌المللی تغییرات اقلیمی که اخیرا در گلاسگو برگزار شد تعهد دادند که تا سال ۲۰۳۰ تخریب جنگل‌ها را متوقف کنند.

فرانس تیمرمانس، مسئول سیاست‌های اقليمی اتحادیه اروپا، گفت: «برای موفقیت در مهار بحران اقلیمی و تنوع زیستی باید به مسئولیت خود در خارج از اتحادیه اروپا نیز عمل کنیم. این مقررات پاسخی به تقاضای شهروندان اتحادیه اروپا برای کاستن از نقش این اتحادیه در تخریب جنگل‌هاست».

نظرسنجی از افکارعمومی در مورد این مقررات بیش از ۱.۲ میلیون پاسخ مثبت دریافت کرد که بالاترین میزان حمایت افکار عمومی در نظرسنجی‌هایی است که تاکنون در اتحادیه اروپا انجام شده است.

براساس این مقررات که اجرای آن مستلزم تصویب در پارلمان اروپا و تایید آن از سوی ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپاست، شرکت‌های وارد کننده باید ثابت کنند که محصولات آن‌ها طبق قوانین زیست‌محیطی کشور محل تولید این کالاها ساخته شده است.

علاوه بر این، از سال ۲۰۲۳ به بعد باید ثابت کنند که این محصولات در اراضی که نتیجه جنگل‌زدایی و یا تخریب پوشش‌های طبیعی است تولید نشده‌اند، حتی اگر ناقض قوانین کشور تولیدکننده نباشد.

کمیسر محیط زیست اتحادیه اروپا گفت: «مقررات پیشنهادی ما بلندپروازنه‌ترین قوانین جهان در زمینه مقابله با بهره‌برداری از جنگل‌زدایی در چرخه تولید کالاهای مصرفی است».

هر چند در این مقررات شش کالای مشخص از جمله سویا، فرآورده‌های گوشتی، روغن‌های گیاهی، چوب، قهوه و کاکائو مدنظر قرار گرفته است ولی این فهرست به صورت دوره‌ای روزآمد خواهد شد و در آینده ممکن است کالاهای دیگری را شامل شود.

برخی از نهادهای مستقل مدافع محیط زیست این مقررات را گام مهمی توصیف کرده‌اند ولی در عین حال یادآوری می‌کنند که سایر زیست‌بوم‌های در معرض خطر نظیر مرداب‌ها، تالاب‌ها و مرغزارها را در برنمی‌گیرد و کائوچو را که تولید آن یکی از عوامل مهم تخریب جنگل‌هاست در فهرست کالاهای تحت کنترل قرار نداده است.

طبق آمارهای سازمان تغذیه و خواروبار ملل متحد، در فاصله سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۲۰ بیش از ۴۲۰ میلیون هکتار از جنگل‌های جهان نابود شده‌اند که وسیع‌تر از مساحت کل اتحادیه اروپاست.

کشاورزی و دامپروری که معمولا در اراضی محصول جنگل‌زدایی انجام می‌شود پس از مصرف سوخت‌های فسیلی دومین عامل بزرگ انتشار گازهای آلاینده هستند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG