لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۹:۱۳

مقررات حفاظت اروپا از شرکت‌های معامله‌کننده با ایران سه‌شنبه اجرایی می‌شود


اتحادیه اروپا می‌گوید تدابیری که برای حفاظت از شرکت‌های اروپایی طرف معامله با ایران از تأثیرات تحریم‌های آمریکا اندیشیده آماده اجرا است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۱۵ مرداد اعلام کرد که قانون موسوم به «مقررات انسداد» از نیمه‌شب سه‌شنبه اجرایی خواهد شد.

طبق این قانون، پیروی شرکت‌های اروپایی از تحریم‌های آمریکا متوقف می‌شود، مگر آن‌که کمیسیون اروپایی رسماً مجوز آن را به شرکت‌ها بدهد.

مقررات انسداد هم‌چنین راه تأثیرگذاری تحریمی دادگاه‌های آمریکایی را در اروپا مسدود می‌کند و به شرکت‌های اروپایی اجازه می‌دهد خسارات ناشی از تحریم علیه خود را بازپس گرفته و جبران کنند.

آن‌طور که اعلام‌ شده، ستون‌های استراتژی اتحادیه اروپا برای حفظ برجام عبارتند از: اعطای وام از سوی بانک سرمایه‌گذاری اروپا، اقدام ویژه برای محافظت از شرکت‌های اتحادیه اروپا در برابر تحریم‌های ثانوی ایالات متحده (مقررات انسداد)، و این پیشنهاد که دولت‌های اتحادیه اروپا به منظور جلوگیری از مجازات‌های ایالات متحده، به انتقال مستقیم پول به بانک مرکزی ایران روی آورند.

به تازگی اما، پس از آن‌که نمایندگان پارلمان اروپا به طرحی رای دادند که به «بانک سرمایه‌گذاری اروپا» اجازه می‌دهد با ایران همکاری کند، رئیس این بانک اعلام کرد که این بانک ترجیح می‌دهد در ایران سرمایه‌گذاری نکند.

ابراز نگرانی «عمیق» اتحادیه اروپا از اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران

اتحادیه اروپا نگرانی عمیق خود را از اعمال دوباره تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام کرد و گفت که گام‌های فوری را برای محافظت از شرکت‌های اروپایی برخواهد داشت.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترکی نوشتند که برای باز نگه داشتن کانال‌های مالی مؤثر با ایران تلاش خواهند کرد.

در این بیانیه آمده که برجام با هدف اطمینان یافتن از اینکه برنامه اتمی ایران صلح‌آمیز باقی خواهد ماند، به دست آمده‌است؛ موضوعی که به گفته رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا و وزیران خارجه ۳ کشور اروپایی، از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تأیید شده‌است.

آنها همچنین از ایران خواستند به اجرای کامل تعهداتش در برجام عمل کند و اضافه کردند که لغو تحریم‌های هسته‌ای بخشی ضروری از برجام به‌شمار می‌رود که نه تنها بر روابط اقتصادی و تجاری با ایران تأثیر مثبتی داشته، بلکه بر زندگی مردم ایران نیز تأثیرگذار بوده‌است.

در این بیانیه بر لزوم محافظت از «کارگزاران اقتصادی اروپایی» که با ایران تجارت مشروع دارند، تأکید و گفته شد که از این شرکت‌ها در برابر تحریم‌های فرامرزی آمریکا محافظت خواهد شد.

آمریکا در اردیبهشت ماه از برجام خارج شد و قرار است دور اول تحریم‌های این کشور علیه ایران از بامداد سه‌شنبه آغاز شود. پیشتر شماری از شرکت‌های بزرگ اروپایی از ایران خارج شده‌اند.

این در حالی است که از زمان لغو بخش اعظم تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در سال ۲۰۱۶ کشورهای اروپایی در پی توسعه روابط تجاری و اقتصادی با ایران بوده‌اند.

تأکید آلمان بر تضمین سرمایه‌گذاری شرکت‌های آلمانی در ایران

وزیر اقتصاد آلمان روز دوشنبه گفت که کشورش به ارائه ضمانت برای صادرات و سرمایه‌گذاری شرکت‌هایی که با ایران تجارت می‌کنند ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پتر آلتمایر افزود که برلین برای معافیت شرکت‌های آلمانی از تحریم‌های ایران همچنان در حال مذاکره با ایالات متحده است.

وزیر اقتصاد آلمان با اشاره به شرکت‌های آلمانی طرف معامله با ایران تأکید کرد: «ضمانت‌های صادراتی و تضمین‌های سرمایه‌گذاری از وزارت فدرال اقتصاد همچنان برای شرکت‌ها در دسترس است.»

کشورهای اروپایی بویژه آلمان، فرانسه، و بریتانیا پس از خروج آمریکا از برجام اعلام کرده‌اند تلاش می‌کنند مادامی که تهران به این توافق متعهد باقی بماند، از امتیازات آن بهره‌مند شود.

با استفاده از آسوشیتدپرس و رویترز و رادیو فردا / پ.پ
XS
SM
MD
LG