لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۴۲

اتحادیه اروپا تا سال ۲۰۲۵ «یک نیروی واکنش سریع بدون کمک آمریکا ایجاد می‌کند»


براساس یک سند محرمانه و ۲۸ صفحه‌ای که نسخه‌ای از آن در اختیار خبرگزاری رویترز قرار گرفته است اتحادیه اروپا قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ یک نیروی پنج هزار نفره واکنش سریع ایجاد کند که بدون کمک آمریکا فعالیت خواهد کرد.

این نیرو متشکل از واحدهای زمینی، دریایی و هوایی و متناسب با هر بحران و ماموریت مشخص از نیروهای کشورهای عضو و به صورت نوبتی (گزينشی) تشکیل خواهد شد.

وزرای خارجه و دفاع کشورهای عضو اتحادیه اروپا در جلسه مشترکی در شهر بروکسل از غروب دوشنبه ۲۴ آبان مذاکره در مورد تشکیل این نیرو موسوم به «توان واکنش سریع اتحادیه اروپا» را آغاز کرده و مذاکرات در طول روز سه شنبه ادامه یافت. انتظار می رود که متن توافق در مورد نحوه تشکیل و عملکرد این نیرو در مارس آینده نهایی می شود.

فرانسه و ایتالیا، دو قدرت نظامی بزرگ اتحادیه اروپا از تنظیم پیش نویس این توافق استقبال کردند. پیش بینی می شود که موضع دولت آینده آلمان که به زودی قرار است تشکیل شود، انتقادی باشد.

فلورنس پارلی، وزیر نیروهای مسلح فرانسه در یک نشست خبری گفت:«این پیش نویس حاوی اهداف بلندپروازانه و درعین حال طرح‌های عملی و بسیارمشخصی است. در مجموع تعادل خوبی است.»

لورنزو جرینی، وزیر دفاع ایتالیا نیز گفت این نیرو مکمل ناتو خواهد بود و همکاری با آمریکا را تقویت می کند.

حدود دو دهه پیش برای اولین بار طرح ایجاد یک نیروی ۵۰ تا ۶۰ هزار نفری اروپایی مطرح شد ولی به دلیل تفاوت دیدگاههای کشورهای عضو هیچگاه تشکیل یک نیروی مشترک در دستور کار قرار نگرفت.

این پیش نویس که توسط جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی و امور دفاعی اتحادیه اروپا تنظیم شده اولین اقدام عملی برای ایجاد یک نیروی مستقل اروپایی است که به امکانات و حمایت نظامی آمریکا تکیه ندارد.

در بخشی از این پیش نویس گفته می شود:«ما برای مدیریت بحران‌های نظامی گوناگون به سرعت عمل، قابلیت و انعطاف بیشتری نیاز داریم. باید بتوانیم به تهدیدهای جدی و یا شرایط بحرانی مثل عملیات نجات و تخلیه و یا ایجاد ثبات در کانون‌های بحرانی واکنش سریع و فعالی نشان دهیم.»

هر چند تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا ملزم به مشارکت در این نیرو نیستند ولی این طرح باید توسط تمامی ۲۷ کشور عضو تایید شود.

این سند با عنوان «افق استراتژیک» شبیه دکترین پیمان ناتو با عنوان «ایده استراتژیک» است که در برگیرنده اهداف این پیمان نظامی است.

آقای بورل در این سند از همه کشورهای عضو خواسته است «امکانات راهبردی لازم» را در اختیار این طرح قرار دهند. این به معنای توسعه یک شبکه لجستیکی و ترابری برای مسافتهای دور و امکانات و زيرساخت‌های فرماندهی نظیر ساختار ناتو است.

جوزپ بورل در یک نشست خبری گفت با تصویب ۱۴ طرح تسلیحاتی و دفاعی جدید در جلسه روز سه شنبه اکنون در مجموع ۶۰ پروژه برای توسعه قابلیت‌های تسلیحاتی و لجستیکی اتحادیه اروپا از جمله طرح موسوم به «ترابری هوایی راهبردی برای محموله‌های بزرگ» در دست بررسی و اجراست.

دولت آمریکا از متحدان اروپایی خود خواسته است در نیروهای مستعد اعزام به نقاط دیگر سرمایه گذاری کنند و جو بایدن اعلام کرده که چنین طرح هایی مکمل قابلیت‌های نظامی ناتو خواهد بود.

اتحادیه اروپا همواره یک نیروی رزمی هزار و ۵۰۰ نفره را آماده عملیات حفظ کرده است ولی با وجود پیشنهاد برخی از کشورها هیچگاه این نیرو به کانون درگیری‌های نظامی مثل لیبی و یا چاد اعزام نشده است.

تقسیم این نیرو به واحدهای کوچک تر قابلیت اعزام به نقاط دور دست و انعطاف عملیاتی آن را افزایش خواهد داد.

در بخش دیگری از پیش نویس این طرح راهبردی گفته می شود «استفاده از واحدهای کوچک تر و مستقل به ما امکان می دهد که متناسب با نیازهای هر بحران نیروی موثرتری اعزام کنیم. این یک نکته کلیدی برای فایق آمدن بر مشکلات گذشته است.»

با استفاده از رویترز٬ ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG