لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۰۸

آمریکا: کمک ۱۸ میلیون یورویی اروپا به ایران پیام اشتباهی ارسال می‌کند


برایان هوک می‌گوید، کمک مالی اروپا باعث می شود حکومت ایران به نادیده گرفتن نیازهای مردم ادامه دهد.

برایان هوک، مسئول ویژه رسیدگی به امور ایران در وزارت امور خارجه آمریکا جمعه دوم شهریور از اقدام اتحادیه اروپا در اختصاص دادن بسته ۱۸ میلیون یورویی برای چند پروژه توسعه در ایران انتقاد کرده و گفته است، این اقدام «پیام اشتباهی را در زمان نادرست» ارسال می‌کند.

برایان هوک در بیانیه‌ای گفته است: کمک‌های خارجی از جیب مالیات‌دهندگان اروپایی موجب می‌شود توان حکومت برای نادیده گرفتن نیازهای مردمش ادامه یابد و باعث انسداد راه‌های ایجاد تغییرات محسوس در سیاست‌‌ها می‌شود.

مسئول ویژه رسیدگی به امور ایران در وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد: مردم ایران به دلیل فساد دولتی، سوء مدیریت و سرمایه گذاری حکومت در تروریسم و درگیری‌های خارجی با فشارهای اقتصادی شدید روبه رو هستند.

برایان هوک تصریح کرده است: ایالات متحده و اتحادیه اروپا بهتر است با یکدیگر همکاری کنند تا راه حل‌هایی واقعی برای حمایت از مردم ایران و پایان دادن به تهدیدهای حکومت برای ایجاد بی‌ثباتی منطقه‌ای و جهانی دست‌یابند.

کمیسیون اروپا روز پنج‌شنبه اولین بسته خود برای «حمایت از توسعه اقتصادی و اجتماعی پایدار» در ایران «با تاکید بر بخش خصوصی» را تصویب کرد.

ارزش مالی این بسته ۱۸ میلیون یورو عنوان شده که شامل هشت میلیون یورو کمک به بخش خصوصی در ایران است.

این بسته بخشی از بسته‌ای بزرگ‌تر به ارزش ۵۰ میلیون یورو و هدف از تصویب آن «حمایت از ایران در حل چالش‌های کلیدی اقتصادی و اجتماعی» است.

در حالی این خبر اعطای این بسته کمک ۱۸ میلیون یورویی اروپا منتشر شده است که آمریکا ۱۸ اردیبهشت از توافق هسته‌ای شش قدرت جهانی با ایران خارج شد و دور نخست تحریم‌ها علیه ایران از ۱۵ مرداد اجرا شد و دور بعدی تحریم‌های نفتی از ۱۳ آبان اجرایی می شود.

برایان هوک در بیانیه خود تصریح کرده است: پول بیشتر در دست آیت الله به معنی این است که پول بیشتر برای انجام عملیات ترور در هر کشور اروپایی.

در همین زمینه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز این اقدام اتحادیه اروپا را «دادن سم به ملت ایران» و «کاری نادرست» دانست و این اتحادیه را سرزنش کرد.

این در حالی است که رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران روز جمعه کمک ۱۸ میلیون یورویی اتحادیه اروپا به ایران را «اقدامی مثبت، اما ضعیف» خواند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، نیز گفته است که این بودجه «مربوط به همکاری‌های ایران با نهاد اتحادیه اروپایی است و ربطی به بسته اقتصادی مطرح شده اروپا که قرار است در چارچوب برجام و برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران ارائه شود، ندارد».

به گفته آقای قاسمی، این بودجه مربوط به حمایت اتحادیه اروپا از پروژه‌هایی است که در توافق قبلی طرفین در ۱۶ آوریل ۲۰۱۶ (۲۸ فروردین ۹۵)پیش‌بینی شده است.

این در حالی است که با بازگشت تحریم‌های آمریکا اکثر شرکتهای بزرگ اروپایی همکاری با ایران را متوقف کردند.

۱۶ سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی نیز از وزارت خزانه‌داری این کشور خواستند تا «تمام اقدامات لازم» را به عمل آورد که ایران از نظام مالی سوئیفت اخراج شود.

با استفاده گزارش رویترز و رادیو فردا؛ خ.ک

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG