لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۴۹

ابراز نگرانی «عمیق» اعضای اروپایی برجام از آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران


مرکز غنی‌سازی سوخت فردو در نزدیکی قم
مرکز غنی‌سازی سوخت فردو در نزدیکی قم

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه ۱۷ دی با انتشار بیانیه مشترکی خواستار توقف فوری غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایران شدند.

در بیانیه مشترک تروئیکای اروپایی که نسخه‌ای از آن در وب‌سایت وزارت خارجه فرانسه منتشر شده است، آمده که آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در تاسیسات زیرزمینی فردو «هیچ توجیه قابل قبول غیرنظامی» ندارد و خطر اشاعه تسلیحات هسته‌ای را به شکل «قابل توجهی» افزایش می‌دهد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز ۱۵ دی آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم توسط ایران را تایید کرد.

او در گزارشی به شورای حکام آژانس گفت که «ایران امروز اورانیومی را که پیشتر در سطح ۴.۱ درصد غنی شده بود، به شش آبشار سانتریفوژ در مرکز غنی‌سازی سوخت فردو تزریق کرد تا غنی‌سازی بیشتری تا سطح ۲۰ درصد انجام دهد».

ایران نیز این موضوع را خبری کرده است.

در واکنش به آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم در ایران، چین خواستار بازگشت آمریکا به برجام شده و روسیه هم گفته است که نباید در مورد این اقدام ایران «اغراق شود».

با وجود این، بیانیه مشترک بریتانیا، فرانسه و آلمان می‌گوید اقدام ایران «نقض آشکار» تعهدات هسته‌ای تهران بر اساس برجام است.

شرکای اروپایی برجام می‌گویند آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم «تاثیر منفی جدی» بر تعهدات اعضای برجام خواهد داشت که در اجلاس ۲۱ دسامبر پارسال روی آن تاکید کردند.

بر اساس این بیانیه، در حالی‌که فرصت بازگشت آمریکا به برجام با دولت جدید این کشور (به رهبری جو بایدن) فراهم شده، اقدام ایران چنین فرصتی را با ریسک همراه کرده است.

بریتانیا، فرانسه و آلمان می‌گویند «قویا» از ایران می‌خواهند تا غنی‌سازی ۲۰ درصدی را فورا متوقف کند و اقدامات معکوس برای بازگشت به برجام را انجام دهد تا از تنش‌ها کاسته شود و فضا برای دیپلماسی تنگ‌تر نشود.

این کشورها می‌گویند به همکاری نزدیک خود با دیگر شرکای برجام ادامه خواهند داد تا درباره چگونگی پاسخ به تصمیم جدید ایران تصمیم بگیرند.

با استفاده از وب‌سایت وزارت خارجه فرانسه، رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر
XS
SM
MD
LG