لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۳۴

هشدار قدرت‌های اروپایی به ایران: برجام را تضعیف نکنید


آلمان، فرانسه و بریتانیا از ایران خواسته‌اند ذخیره اورانیوم غنی شده خود را به سطح تعیین شده در برجام بازگرداند.

وزرای امور خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه‌ای مشترک، ضمن ابراز نگرانی از کاهش تعهدات اتمی ایران به این کشور توصیه کردند که از اقداماتی که موجب تضعیف برجام می‌شود، خوداری کند.

این بیانیه در واکنش به افزایش میزان ذخایر اورانیوم ایران از سقف تعیین شده در توافق اتمی صادر شده است.

ایران روز دوشنبه اعلام کرد که ذخیره اورانیوم ۳.۵ درصد غنی‌شده خود را به ۳۰۰ کیلوگرم رسانده و همزمان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز این موضوع را تایید کرد.

وزرای خارجه قدرت‌های اروپایی تاکید کرده‌اند که در صورت اجرای کامل توافق هسته‌ای موسوم به برجام توسط ایران به آن متعهد خواهد ماند.

در این بیانیه، تصمیم ایران برای عبور از سقف تعیین‌شده در توافق هسته‌ای، عامل زیرسوال رفتن یکی از ابزارهای مهم نظام عدم اشاعه هسته‌ای، معرفی شده و نسبت به آن ابراز تاسف شده است.

وزرای این سه کشور اروپایی از ایران خواسته‌اند که از این اقدام خود برگردد و میزان اورانیوم غنی‌شده خود را کاهش دهد.

رئیس جمهوری فرانسه روز سه شنبه ۱۱ تیرماه از ایران خواسته است بی‌درنگ ذخیره اورانیوم غنی شده خود را به سطح تعیین شده در توافق هسته‌ای موسوم به برجام بازگرداند.

واکنش ظریف

در واکنش به این بیانیه،‌ محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در توییتر نوشت ایران نیز تا زمانی به برجام متعهد می‌ماند که کشورهای اروپایی به تعهدات اقتصادی خود عمل کنند.

محمد جواد ظریف تصریح کرده است، ایران پایاپای کشورهای اروپایی به برجام پایبند خواهد بود.

او همچنین با لحنی کنایه‌آمیز از اروپایی‌ها پرسیده است: «این به اندازه کافی منصفان‍ه است؟»

مهم‌ترین خواسته مقام‌های جمهوری اسلامی از کشورهای اروپایی، خرید نفت ایران است. آنها همچنین خواستار فعال شدن کانال مالی اتحادیه اروپا موسوم به اینستکس با استفاده از منابع مالی ناشی از فروش نفت ایران هستند.

دیدن نظرات (۷۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG