لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ تیر ۱۴۰۱ تهران ۱۲:۲۵

اتحادیه اروپا در واکنش به اظهارات ضداسرائیلی خامنه‌ای: این تهدید صلح جهانی است


جوزپ بورل بورل امنیت اسرائیل را یکی از اولویت‌های مهم اتحادیه اروپا دانست.

واکنش‌ها به پوستر «راه‌حل نهایی» در سایت رهبر جمهوری اسلامی و همچنین تهدیدهای توئیتری او علیه موجودیت اسرائیل ادامه دارد و شماری از مقام‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و اسرائیل آن را محکوم کرده‌اند؛ همزمان محمدجواد ظریف از پوستر جنجالی دفاع کرده است.

در تازه‌ترین تحول، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، اظهارات رهبر جمهوری اسلامی را به‌شدت محکوم کرد.

جوزپ بورل روز پنجشنبه اول خرداد در توئیتی نوشت: اقدام رهبر جمهوری اسلامی برای «دعوت به جنگ با اسرائیل را به شدیدترین لحن ممکن محکوم می‌کنم».

آقای بورل همچنین با تأکید بر اینکه اقدام رهبر جمهوری اسلامی «تهدید صلح و امنیت جهانی است»، امنیت اسرائیل را یکی از اولویت‌های مهم اتحادیه اروپا دانست.

وبسایت رهبر جمهوری اسلامی روز ۳۰ اردیبهشت پوستری را منتشر کرد که در نسخه‌های فارسی و انگلیسی آن عبارت «راه‌حل نهایی» ذکر شده بود. این عبارت شناخته‌شده را نازی‌های آلمان برای حل مسئله یهود از طریق حذف فیزیکی به کار می‌بردند.

پس از آن و در واکنش به موجی از انتقادهای جهانی علیه مضمون و شعار این پوستر، توئیتر علی خامنه‌ای روز چهارشنبه مدعی شد «محو دولت اسرائیل به معنای محو یهودیان نیست»؛ با این حال بار دیگر به برخی از مضامین آن پوستر، از جمله رفراندوم، اشاره کرد.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، توئیت‌های علی خامنه‌ای را «اظهارات مشمئزکننده و ضد یهودی» خواند و گفت چنین اظهاراتی «نباید جایی در توئیتر یا هر شبکه اجتماعی دیگر داشته باشد».

شماری از مقام‌های آمریکایی توئیت آقای پومپئو را بازنشر کردند که از آن جمله می‌توان به ایلان کار، نماینده ویژه آمریکا در نظارت بر مقابله با یهودستیزی، اشاره کرد.

شماری از سیاستمداران در کشورهای اروپایی نیز اظهارات علی خامنه‌ای را به‌شدت محکوم کرده‌اند. از جمله بیژن جیرسرایی، سیاستمدار آلمانی و عضو «حزب دموکرات آزاد» در توئیتی به‌شدت از سیاست اروپا و آلمان در قبال مواضع جمهوری اسلامی انتقاد کرد و خواستار اتخاذ «راهبردی جدید» برای مقابله با «سیاست‌های تهاجمی رژیم ملاها» شد.

با این حال وزیر خارجه جمهوری اسلامی از عبارت «راه‌حل نهایی» دفاع کرده است.

محمدجواد ظریف روز پنج‌شنبه تلویحا جمهوری اسلامی را باورمند به «راه‌حل واقعی از طریق همه‌پرسی» خواند و تمامی منتقدان آمریکایی و اروپایی را متهم کرد متعلق به تمدنی هستند که «راه‌حل نهایی را از طریق اتاق‌های گاز» می‌دیده‌اند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی انتقادهای مطرح‌شده را «چندش‌آور» خوانده است.

اظهارات رهبر جمهوری اسلامی همچنین موجی از واکنش‌ها را در اسرائیل به دنبال داشته و از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور، در توئیتی نوشت: «هر حکومتی که اسرائیل را تهدید به نابودی کند، خودش را در خطر نابودی خواهد یافت».

در هفته‌های اخیر و به مناسبت برنامه ضد اسرائیلی «روز قدس» در ایران، حملات لفظی دو کشور علیه یکدیگر به‌شدت افزایش یافته و گزارش‌هایی نیز درباره حملات سایبری دو طرف علیه یکدیگر منتشر شده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG