لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۲۲

هلند برنده یوروویژن ۲۰۱۹ در تل‌آویو شد


دانکن لورنس با ترانه «آرکاد»، برنده رقابت‌های امسال شد

در مسابقه نهایی «یوروُویژن»، انتخاب بهترین ترانه اروپا، که شنبه شب، ۲۸ اردیبهشت در تل‌‌آویو در اسرائیل برگزار شد، هلند برنده شد.

دانکن لورنس با اجرای ترانه «آرکاد»، با کسب ۴۹۲ امتیاز، در جایگاه اول در شصت و چهارمین رقابت یوروویژن قرار گرفت؛ از هفته‌ها پیش بخت پیروزی دانکن لورنس در رسانه‌ها مطرح بود.

آخرین بار هلند ۴۴ سال پیش برنده این مسابقه شده بود.

ایتالیا با ۴۶۲ امتیاز دوم و روسیه با ۳۶۹ امتیاز سوم شدند. سوییس، نروژ، سوئد، آذربایجان، مقدونیه شمالی، استرالیا و ایسلند در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

نیمی از امتیازات رای مردم در ۴۱ کشور شرکت‌کننده و نیمی دیگر رای هیات‌ داوران بود. داوران آرای خود را یک روز پیش از فینال مسابقه ثبت کرده بودند که تا اعلام نتیجه نهایی، محرمانه ماند.

شماری از کشورهایی که در حوزه اروپا نیستند، مانند استرالیا در اقیانوسیه و چند جمهوری آسیای میانه، مانند جمهوری آذربایجان امسال نیز در میان شرکت کنندگان مسابقه بودند.

خوانندگان و گروه‌های هنری ۲۶ کشور در بخش فینال، مسابقه دادند؛ در دو بخش نیمه نهایی در روزهای سه شنبه و پنجشنبه گذشته، ۲۰ کشور از میان ۳۵ کشور، به فینال راه یافتند.

بر اساس پروتکل یوروویژن، اسرائیل به عنوان میزبان و پنج کشور بزرگ اروپایی به عنوان بانیان یوروویژن بدون مسابقه، در بخش نهایی حضور داشتند.

یوروویژن ظاهرا امسال بیش از هر سال دیگری در کشورهای اروپا و سایر نقاط جهان بیننده تلویزیونی داشته که ممکن است از ۲۰۰ میلیون تن نیز فراتر رفته باشد.

اسپانیا
اسپانیا

یک صد هزار تن که تقریبا نیمی از آنها مردم اسرائیل بودند، در محل برگزاری فینال مسابقه حضور داشتند؛ بلیت‌های بخش نهایی، با وجود بهای گران آن، پیش فروش شده بود.

حضور محمود، خواننده ایتالیایی مصری تبار، بلال حسنی، همجنسگرای مراکشی‌‌الاصل به عنوان نماینده فرانسه، و جان لوندویک، یک سوئدی سیاهپوست در این رقابت جلب توجه کرد و نشانی روشن از تغییرات جمعیتی در اروپا بود.

اجرای متهورانه ترانه استرالیا در حالی که خواننده و گروهش بر سیخ‌هایی بلند ایستاده و می‌چرخیدند، همراه با صدای وسیع و آهنگی پرقدرت، شگفتی‌ساز بود. بخش شو بسیاری از ترانه‌ها نیز بیش از سال‌های گذشته بود.

بلال حسینی
بلال حسینی

اکثر ترانه‌ها به انگلیسی اجرا شد؛ امسال شمار بیش‌تری از خوانندگان، زاده کشور اعزامی نبودند. خوانندگان در کنار رقصندگان اسرائیلی در زمینه اماکن تاریخی، زیبا و پرجذبه در اسرائیل معرفی شدند.

سال گذشته نتا برزیلایی، خواننده جوانی که با اجرای یک ترانه غیر عادی برنده یوروویژن در پایتخت پرتغال شد، میزبانی مسابقه را به کشورش هدیه کرد.

اسرائیل که تا حال سه بار برنده رقابت یوروویژن بوده، هر ۲۰ سال یک بار، در سال‌های ۱۹۷۹، ۱۹۹۹ و ۲۰۱۹ میزبان این مسابقه بوده است. این کشور برای این میزبانی به مدت یک سال تدارک دیده و یک دهکده بزرگ را در ساحل دریای مدیترانه برپا کرد. کلیپی نیز در توصیف تل‌آیو از زبان گال گادوت، بازیگر مشهور اسرائیلی در هالیوود، پیش از اعلام نتایج پخش شد.

سوئد
سوئد

ارتش اسرائیل برای تامین امنیت در زمان اجرای این مسابقه مهم، تدابیر امنیتی را افزایش داده و از جمله چند سامانه دفاع ضد راکتی گنبد آهنین را در نقاط مرکزی کشور فعال کرده بود.

در آخرین درگیری نظامی اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی غزه در سه هفته پیش، فعالان مسلح حماس و جهاد اسلامی فلسطین ضمن شلیک ۶۹۰ راکت به جنوب اسرائیل، تهدید کردند با پرتاب راکت‌هایی با برد بلند‌تر، مسابقه یوروویژن را «تعطیل» خواهند کرد؛ آن بحران با آتش بسی نانوشته و با میانجی‌گری مصر به پایان رسید.

حملات هوایی جمعه شب و شنبه شب به سوریه نیز که به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه به منطقه انبارهای تسلیحاتی و موشکی ایران در اطراف دمشق صورت گرفت؛ با برگزاری یوروویژن هم‌زمان بود. هر چند اسرائیل در خصوص این دو حمله پی در پی سکوت کرد، اما ظاهرا ارزیابی کرده بود که امنیت یوروویژن به مخاطره نمی‌افتد و ایران یا سوریه یا گروه‌های هم سو با آنها واکنش نشان نخواهند داد.

مجریان اسرائیلی: ازچپ لاکی ایوب، بار رافائلی و ارز تال
مجریان اسرائیلی: ازچپ لاکی ایوب، بار رافائلی و ارز تال

یوروویژن در اسرائیل با وجود مخالفت حامیان فلسطینی‌ها برگزار شد؛ آنها هنرمندان را از حضور در اسرائیل برحذر کرده بودند اما موفقیتی نداشتند.

مدونا ستاره هنری آمریکایی در پاسخ به راجر واترز و شمار دیگری از فعالان جنبش حامی فلسطینی، به تل‌آویو رفت، در فینال نیز گفت موسیقی انسان‌ها را متحد می‌کند.

مدونای ۶۰ ساله برجسته‌ترین خواننده‌ای بود که در فینال یوروویژن تل‌آویو همراه با کوواوو خواننده رپ برنامه هنری اجرا کرد. پرچم اسرائیل و فلسطین بر پشت لباس دو رقصنده همراه مدونا دیده شد.

ژان پل گوتیه، طراح شهیر مد اروپایی نیز از مهمانان فینال بود که به بار رافائلی، سوپرمدل اسرائیلی و یکی از چهار مجری مسابقه، گفت از کودکی به این مسابقه علاقه خاصی داشته است.

در طول روزهای فعالیت دهکده یوروویژن، شماری از معترضان که عمدتا اسرائیلی بودند، با به دست گرفتن شعارهایی در نکوهش «اشغالگری» اسرائیل، از فلسطینیان حمایت کردند. به گزارش رویترز، هم‌زمان با مسابقه فینال یوروویژن، چند صد تن از فلسطینیان و حامیان آن‌ها در تل‌آویو، بیت‌اللحم در کرانه باختری، لندن و دوبلین علیه اسرائیل تظاهرات کردند.

همزمان با برگزاری یوروویژن، بوندستاگ، پارلمان آلمان، برای نخستین بار پیش‌نویس قانونی را تصویب کرد که جنبش تحریم اسرائیل، بی‌دی‌اس، را «یهودستیز» می‌نامد. مصوبه پارلمان آلمان ممکن است در برخی از کشورهای دیگر اروپایی نیز مورد تایید قرار گیرد؛ امری که اسرائیل سال‌ها برای دستیابی به آن تلاش کرده است.

شصت و چهارمین رقابت یوروویژن با شعار «شهامت تحقق رویایت را داشته باش» برگزار شد.

دیدن نظرات (۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG