لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۷:۱۳

شیوع کرونا در بند زنان زندان اوین؛ معاون زندان: در بیرون هم مردم دارند می‌میرند


عالیه مطلب‌زاده، عکاس و فعال حقوق زنان زندانی، از وضعیت وخیم کرونا در بند زنان زندان اوین و عدم رسیدگی به وضعیت مبتلایان خبر داده است.

خانم مطلب‌زاده در گفت‌وگو ی تلفنی با همسر خود، صدرا عبداللهی گفته است که در حال حاضر زندانیان این بند که تست کرونای آن‌ها مثبت شده، در یک اتاق نگهداری می‌شوند ولی هیچ کس به آن‌ها رسیدگی نمی‌کند و تنها در صورت وخامت حال، به بهداری منتقل می‌شوند و پس از دریافت یک سرم، به حال خود رها می‌شوند.

این زندانی در فایل صوتی که همسرش در توییتر منتشر کرده، گفته است که با وجود وخامت حال برخی زندانیان به آن‌ها اجازه مرخصی و حتی تماس با خانواده داده نمی‌شود و مدت‌ها است که با وجود شیوع کرونا، هیچ نظافتی در این بند صورت نگرفته است.

به گفته خانم مطلب‌زاده، معاون زندان اوین در واکنش به اعتراض او که گفته است «یک عده را ریخته‌ و درها را بسته اید تا بمیرند»، پاسخ داده که «در بیرون زندان هم وضعیت همین است و مردم دارند می‌میرند».

با وجود ادعای مسئولان زندان‌‌های مختلف و واکسیناسیون زندانیان بسیاری از زندانیان در طول یک و سال نیم گذشته از عدم رسیدگی به وضعیت زندان‌ها و زندانیان و بی توجهی به رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مسئولان زندان‌ها با وجود ابتلای شمار زیادی از زندانیان به کرونا انتقاد کرده‌اند.

جمعی از زندانیان سیاسی بند ۸ زندان اوین، آذر سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای از فضای محدود و انبوه زندانیان در زندان ها بدون امکانات بهداشتی پیشگیرانه و رعایت فاصله‌ی اجتماعی خبر داده و گفته بودند که «از این پس هر زندانی که به بیماری کرونا مبتلا شود، مصداق آزار و شکنجه و چنانچه به همین بیماری جان خود را از دست دهد، مرگش قتل عمد محسوب خواهد شد».

سازمان عفو بین‌الملل، مرداد سال گذشته با انتشار برخی مکاتبات سازمان زندان‌های ایران با مقامات وزارت بهداشت فاش کرده بو که دولت جمهوری اسلامی در ارسال تجهیزات و لوازم پزشکی به زندان‌های کشور جهت مهار ویروس کرونا اقدامی نکرده است.

سازمان زندان‌ها در طول ۱۷ ماه شیوع کرونا در ایران گزارشی از تعداد زندانیان مبتلا و جان‌باختگان کرونا در زندان منتشر نکرده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG