لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۸:۲۴

انتقاد مقام‌های سابق اسرائیل از رویکرد نتانیاهو در قبال ایران و رویارویی با آمریکا


بنیامین نتانیاهو

دو روز مانده به پایان ۱۵ سال کار بنیامین نتانیاهو در مقام نخست وزیری، شماری از مقامات پیشین ارشد اطلاعاتی، نظامی و دولتی اسرائیل، از راه و روش او در ارتباط با برجام و همچنین نحوه عملکرد وی در افشای عملیات اسرائیلی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و درافتادن با دولت آمریکا بر سر ایران به سختی انتقاد کرده‌اند.

به گزارش تایمز اسرائیل و شمار دیگری از رسانه‌های این کشور، تامیر پاردو، رئیس سازمان جاسوسی اسرائیلی موساد در دو دوره پیش، روز چهارشنبه ۱۹ خرداد، گفت اینکه بنیامین نتانیاهو برنامه هسته‌ای ایران را «یک تهدید حیاتی» برای اسرائیل نامیده، «خطا» است.

آقای پاردو در یک همایش مقامات اطلاعاتی و امنیتی کشورش افزود اگر این استدلال نتانیاهو درست می‌بود، پس اگر روزی ایران به بمب اتمی برسد، باید همه یهودیان از خاورمیانه فرار کنند.

به گفته تامیر پاردو، اقدامات بنیامین نتانیاهو عملا ایران را وارد مسیر غنی‌سازی اورانیوم با غلظت ۶۰ درصد کرده است؛ «چیزی که ایران هرگز در تصورش هم نمی‌گنجید».

رییس اسبق موساد گفته است که ایران هم اکنون از میزان و غلظت اورانیومی برخوردار است که فاصله آن کشور تا بمب هسته‌ای را تنها به چند هفته کوتاه کرده است.

آقای پاردو این را نیز گفته است که سخنان و عملکرد بنیامین نتانیاهو در مورد ایران، از جمله افشاگری‌هایش در باره گام‌های پشت صحنه اسرائیل، زیر پا گذاشتن همه تفاهماتی بوده که تا پیش از این در کشور در زمینه اطلاعاتی و جاسوسی رعایت می‌شد.

این مقام ارشد جاسوسی اسرائیل افزود که بنیامین نتانیاهو با گفتن این‌که آماده درگیری با آمریکا بر سر برنامه اتمی ایران است، نیز مرتکب اشتباه سختی شده است.

نخست وزیر اسرائیل هفته گذشته اظهار داشت به قیمت اصطکاک با دولت جو بایدن، غلبه بر خطرات برنامه اتمی ایران را ترجیح می‌دهد.

تامیر پاردو گفت، اسرائیل در دوران بنیامین نتانیاهو تاکتیک‌های طراز اول داشته اما راهبردش «صفر» بود.

«ایران تهدید حیاتی»

همزمان، ژنرال ذخیره گادی آیزنکوت، رئیس پیشین ستاد ارتش اسرائیل، گفته است که حتی یک ایران هسته‌ای تهدیدی جدی هست اما این‌که بنیامین نتانیاهو آن را «تهدید حیاتی» نامیده، درست نیست، بلکه تنها باید از عدم دسترسی ایران به بمب اتمی مطمئن شد.

ژنرال آیزنکوت روز چهارشنبه این را نیز افزود که وجود توافق هسته‌ای با ایران، بهتر از نبود آن است و از جمله امکان نظارت بر ایران را بیشتر خواهد کرد.

گادی آیزنکوت که ۴ سال رییس ستاد ارتش بوده، گفته است که توافق اتمی با ایران این امکان را نیز به اسرائیل می‌دهد که منابع خود را بر سایر امور ضروری امنیتی‌اش متمرکز کند.

ژنرال آیزنکوت جزو مقامات و نظامیان معدود اسرائیلی بود که فواید برجام را بیش از نبود آن می‌دانست.

اهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل، نیز روز چهارشنبه گفت که بنیامین نتانیاهو در آستانه از دست دادن قدرت، در مردم اسرائیل هراس‌افکنی می‌کند که گویا اگر او در مصدر امور نباشد، امنیت کشور در خطر جدی است.

آقای اولمرت همچنین با اشاره به عملکرد و تصمیمات بنیامین نتانیاهو پس از جنگ اخیر ارتش اسرائیل با حماس، مدعی شد که این رویدادها ثابت کرد که دولت‌های نتانیاهو همواره کنار آمدن با حماس در غزه را به جای تقویت حکومت خودگردان فلسطینی در کرانه باختری ترجیح داده است.

شمار دیگری از مقامات ارشد پیشین اسرائیل در همایشی که روز چهارشنبه به مناسبت پنجمین سالروز مرگ مئیر داگان، رئیس وقت موساد، برگزار شد، از عملکرد بنیامین نتانیاهو در عرصه داخلی اسرائیل انتقادهای گزنده‌ای مطرح کردند.

مئیر داگان که رئیس موساد در زمان نخست وزیری بنیامین نتانیاهو نیز بود، پس از روی کار آمدن یوسی کوهن در ریاست موساد، و تا روز مرگش، از عملکرد بنیامین نتانیاهو انتقاد می‌کرد.

به نظر می‌رسد که با خروج بنیامین نتانیاهو از قدرت، دست‌کم برای کوتاه یا میان‌مدت، انتقادهای درونی اسرائیل از سیاست‌های او بیشتر به گوش برسد.

اگر تا روز یک‌شنبه، ۲۳ خرداد، رخداد سیاسی غیرمنتظره‌ای به وقوع نپیوندد، ارزیابی می‌شود که دولت جدید اسرائیل با نخست وزیری نفتالی بنت، رهبر حزب راستگرای «یامینا» ضمن ائتلاف با یائیر لاپید، رهبر حزب میانه «یش آتید» با گرفتن رای اعتماد از مجلس کار خود را آغاز کند و به مجموع ۱۵ سال دوران نخست وزیری بنیامین نتانیاهو فعلا خاتمه دهد.

بنیامین نتانیاهو در آستانه مبدل شدن به رهبر اپوزیسیون، سخنان مخالفان سرسخت سیاسی خود را قاطعانه رد کرده و می‌گوید که زندگی خود را وقف تقویت امنیت اسرائیل و خنثی کردن «خطرات برنامه اتمی» ایران کرده است.

آقای نتانیاهو گفته است که ائتلاف سیاسی جدید مخالفان او، برای کشور، مردم و ارتش اسرائیل «خطرناک است» و «تنها ایران و حماس را خشنود می‌کند».

حامیان بنیامین نتانیاهو ابراز «اطمینان» می‌کنند که عمر دولت جدید با نخست وزیری چرخشی نفتالی بنت- یائیر لاپید «بسیار کوتاه» خواهد بود و حزب لیکود به رهبری آقای نتانیاهو «به زودی» و «قوی‌تر» از پیش به صحنه باز می‌گردد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG