لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۲۷

مامور سابق، ولیعهد عربستان را به تلاش برای ترور خود متهم کرد


محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی

یک مقام سابق امنیتی عربستان سعودی با طرح شکایتی از محمد بن سلمان در دادگاه ایالات متحده، ولیعهد سعودی را به تلاش برای ترور او در سال ۲۰۱۸ متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سعد الجابری می‌گوید که چند هفته پس از قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌نگار مخالف حاکمان کنونی سعودی، محمد بن سلمان گروهی را مامور به قتل او در کانادا و تکه تکه کردنش کرده بود، درست شبیه همان اتفاقی که برای آقای خاشقچی در استانبول افتاده بود.


الجابری در شکایتنامه‌ای که در دادگاه فدرال واشینگتن آن را ثبت کرده است، نوشت که محمد بن سلمان خود به شخصه سازماندهی ترور وی در تبعید را بر عهده گرفته بوده و کماکان نیز در پی اجرای این قصد خود است.

این مقام سابق سعودی می‌گوید از آنجا که او به شاهزاده محمد بن نایف، ولیعهد سابق سعودی، نزدیک بوده است، محمد بن سلمان قصد ترور وی را دارد. به گفته سعد الجابری، او همچنین اطلاعاتی درباره فعالیت‌های محمد بن سلمان دارد که می‌تواند روابط نزدیک میان ریاض و واشینگتن را به مخاطره بیندازد.

سعد الجابری از سال ۲۰۱۷ و به دنبال قدرت گرفتن محمد بن سلمان و حصر خانگی محمد بن نایف از کشور خارج شد. از آن زمان ریاض تلاش کرده که با توسل به اینترپل وی را در اختیار بگیرد.


سعد الجابری می‌گوید که سیزده روز پس از قتل جمال خاشقچی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول، گروهی از طرف محمد بن سلمان وارد کانادا می‌شوند که به گفته او، ابزار و تجهیزات قطعه قطعه کردن به همراه داشتند، نظیر همان ابزاری که با آن چنین سرنوشتی برای جمال خاشقچی رقم خورد.

به گفته وی، ماموران امنیتی کانادا که مشکوک شده بودند مانع اجرای این نقشه شدند، اما از آن زمان تاکنون تلاش‌ها برای کشتن وی ادامه دارد چرا که محمد بن سلمان از روحانیون فتوایی در این زمینه گرفته است.

جسد جمال خاشقچی هنوز پیدا نشده است. دولت عربستان سعودی که در ابتدا هر گونه نقشی در ناپدید شدن وی را انکار می‌کرد در پی فشارهای بین المللی پذیرفت که نیروهای امنیتی کشور عامل قتل این روزنامه‌نگار بودند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG