لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۳۱

هزينه مسابقات اروپايی ۲۰۱۵ برای جمهوری آذربايجان


به گزارش اروپای آزاد/رادیو آزادی، با توجه به زندانی بودن تعداد زيادی از فعالان سياسی مخالف حکومت و روزنامه نگاران در آذربايجان، مخالفت و يا انتقاد از برگزاری مسابقات اروپايی چندان ساده نيست.

اما با وجود سرکوب مخالفان، جلوگيری از ورود نمايندگان سازمان عفو بين الملل و اخراج نمايندگان سازمان امنيت و همکاری اروپا توسط حکومت، هنوز هم می توان صدای مخالفت آذربايجانی ها با برگزاری اين مسابقات را شنيد.

برخی از کارمندان ادارات و بخش های دولتی می گويند که دولت آنها را مجبور کرده بخشی از حقوق خود را برای تامين هزينه اين مسابقات بپردازند.
برگزاری مسابقات اروپايی که قرار است حدود شش هزار ورزشکار در آن شرکت کنند، حدود ۱۰ ميليارد دلار هزينه خواهد داشت.

يک پزشک بيمارستانهای دولتی در شهر مينگاچوير به راديو اروپای آزاد/ راديو آزادی گفت او و همکارانش مجبور شده اند هريک بين ۱۰۰ تا ۵۰۰ دلار به بودجه اين مسابقات اهدا کنند. به گفته اين پزشک که به خاطر ملاحظات امنيتی ترجيح داد نامش فاش نشود، هر بخش موظف شده رقمی بين دو تا پنج هزار دلار اهدا کند و اين رقم از بين پزشکان و کارمندان هر بخش جمع آوری شده است.
اما الهام مايلف رييس ادارات پزشکی شهر مينگاچوير در گفتگو با راديو اروپای آزاد/ راديو آزادی گزارشهای مربوط به جمع آوری پول از پزشکان را تکذيب کرد.
اما نشانه هايی وجود دارد حاکی از آنکه تعدادی از پزشکان تصميم گرفته اند بار تامين اين هزينه ها را به دوش بيماران بياندازند.

يک شهروند بيمار در باکو به راديو اروپای آزاد/ راديو آزادی گفت:«پزشک من گفت که تا دو ماه ديگر و پايان مسابقات اروپايی نمی تواند داروهای رايگان من را تجويز کند.» اين فرد برای کنترل بيماری خود هر ماه به تزريق چهار آمپول نياز داد که هزينه آن حدود ۳۸۰ دلار است.

فرد ديگری که به شيمی درمانی نياز دارد می گويد پزشکان به او گفته اند که تا پايان مسابقات اروپايی فقط يک سوم از داروهای دولتی را دريافت خواهد کرد.
سفيه (صفيه) احمدووا يک سخنگوی وزارت بهداشت آذربايجان گزارشهای مربوط به کاهش دارو و درمان بيماران به خاطر تامين هزينه مسابقات اروپايی را تکذيب کرد.
اما کمک «غير داوطلبانه» به تامين هزينه های مسابقات اروپايی باکو کارمندان ساير بخش های دولتی را نيز شامل می شود.

پدر يک کارمند وزارت اقتصاد و صنايع در شهر باکو به راديو اروپای آزاد/ راديو آزادی گفت که طی چهار ماه اخير بخشی از حقوق پسرش که مثل بسياری از کارمندان دولتی در آذربايجان به صورت کمک هزينه غيررسمی پرداخت می شود، قطع شده است. به اعتقاد او اين مبلغ برای تامين هزينه مسابقات صرفه جويی می شود.
يک کارمند ديگر اجرای همين روش را در محل کار خود اداره گمرک آذرايجان تاييد کرد.
آذربايجان با دادن وعده های پر هزينه ای مثل پرداخت مخارج سفر هزاران ورزشکار، مربی و مسئولان تيم های ملی کشورهای اروپايی توانست ميزبانی اين مسابقات را به دست بياورد. مسابقات اروپايی با ۲۵۰ رويداد ورزشی گوناگون و با شرکت شش هزار ورزشکار در روزهای ۱۲ تا ۲۸ ژوئن در باکو برگزارمی شود.

کاملا شبيه به مورد برگزاری ( يوروويژن) مسابقه موسيقی اروپا، که در سال ۲۰۱۲ در باکو برگزار شد، دولت آذربايجان برای ارائه جلوه مدرن و مثبتی از اين کشور بودجه زيادی هزينه کرده است.

اما منتقدان می گويند که حکومت آذربايجان به جای بهبود عملکرد اين کشور در زمينه حقوق بشر و آزادی های مدنی سعی کرده ظاهر باکو را تغيير داده و آن را يک شهر مدرن جلوه دهد.

سياری از مردم باکو از اين تغييرات ظاهری راضی نيستند و معتقدند که اين بودجه ميليارد دلاری را می توان در عرصه های ديگری هزينه کرد که به بهبود زندگی مردم کمک کند.

اما گروه ديگری از شهروندان باکو از بهبود وضع ظاهری شهر راضی هستند و نظافت شهر، گسترش فضای سبز، گلکاری و درخت کاری در سطح خيابانها را جزو نتايج مثبت برگزاری مسابقات اروپايی می دانند.

حمل و نقل شهری باکو اکنون به اتوبوس های جديد و سرويس حمل و نقل زيرزمينی با دستگاه تهويه مطبوع مجهز شده است.

جالب ترين نکته ای که شهروندان باکويی روی شبکه فيسبوک به آن اشاره می کنند اين است که اين روزها برخلاف معمول ماموران پليس باکو لبخند بر لب دارند.

XS
SM
MD
LG