لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۳:۱۹

تابستان امسال؛ آژیر وضعیت قرمز آب در ۶ کلانشهر


به گفته قائم مقام وزیر نیرو عدم جیره بندی آب بستگی به همکاری مصرف کنندگان دارد

قائم مقام وزیر نیرو از آژیر وضعیت قرمز آب در ۶ کلانشهر طی سال جاری خبر داد ولی در عین حال افزود هنوز جیره‌بندی در دستور کار قرار نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، ستار محمودی در خصوص تدابیر جدید وزارت نیرو برای تامین آب شرب موردنیاز شهرها و روستاها در شش‌ماهه بهار و تابستان و همچنین احتمال بروز قطعی و جیره‌بندی آب در برخی از نقاط کشور در فصول گرم سال گفت: معمولا از نیمه دوم اردیبهشت‌ماه هر سال فصل گرما در ایران آغاز می‌شود که با افزایش مصرف آب همراه است.

قائم مقام وزیر نیرو افزود: در فصول گرم سال گذشته ۵۴۷ شهر در شرایط تنش آبی قرار داشتند و پیش‌بینی می‌شود که برای فصول گرم امسال حدود ۴۵۰ شهر دارای مشکلات آبی باشند. وی افزود با اقداماتی که انجام شده تعداد شهرهای دارای تنش آبی از تابستان گذشته تا تابستان امسال کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی تا یک و نیم درجه در بهار و تابستان امسال حرارت افزایش می‌یابد که البته قطعی نیست، ولی اگر چنین شود تعداد شهرهای دارای تنش آبی از ۴۵۰ شهر بالاتر خواهد رفت.

این مقام مسئول در وزارت نیرو درباره بروز مشکلات آبی در برخی از مناطق پُربارش شمال کشور مانند برخی نقاط استان گیلان، گفت: در بین شهرهای دارای تنش آب دو عامل موثر وجود دارد که یکی مشکل کمبود منابع آب است و دیگری نیز نارسایی‌های تاسیساتی‌ست که برای آبرسانی وجود دارد.

بیژن گلشاییان كارشناس بين المللي آب ساکن بریتانیا در گفت‌وگو با رادیو فردا در تشریح این نارسایی‌های تاسیساتی ضمن اشاره به قدیمی بودن شبکه‌ها و تاسیسات آبرسانی در ایران می‌گوید با وجود افزایش جمعیت در این شبکه نوسازی صورت نگرفته و به همین دلیل نشتی آب این شبکه بسیار بالاست.

این کارشناس استفاده از روش‌های قدیمی در آبیاری کشاورزی همچون روش غرقابی را نیز یکی دیگر از دلایل هدر رفتن آب در ایران ذکر می‌کند.

قائم مقام وزیر نیرو درباره جیره‌بندی احتمالی در شهرهای دارای تنش و یا مشکل حاد آب در فصول گرم امسال گفت: تمام برنامه‌ریزی‌ها در این جهت قرار داده شده که در سال ۹۵ آب جیره‌بندی نشود ولی این موضوع نمی‌تواند بدون همکاری مصرف‌کنندگان عملی شود.

وی میزان ذخیره فعلی آب در پشت سدهای کشور را حدود ۲۴ میلیارد مترمکعب برشمرد و اظهار داشت: در سال گذشته در مدت مشابه ۲۰ میلیارد متر مکعب آب در مخازن سدها وجود داشت که امسال حدود ۴ میلیارد متر مکعب این ذخایر افزایش یافته است.

وی در عین حال یادإوری کردکهبا ساخت سدهای جدید از سال گذشته تاکنون ۲ میلیارد متر مکعب به ظرفیت آبگیری سدهای کشور افزوده شده است.

به گفته این مقام وزارت نیرو وضعیت تامین آب شهرها در سال جاری با اوضاع سال‌های گذشته متفاوت است و آن شهرهایی که پیش‌بینی می‌شود برای فصول گرم امسال نیازمند مراقبت‌های جدی باشد بندرعباس، بوشهر، شیراز، کرمان، مشهد و همدان است.

ستار محمودی از احتمال افزایش مصرف آب در برخی از شهرها تا ۸ درصد در سال جاری خبر داد و ابراز امیدواری کرد که از طریق مدیریت مصرف آب، همکاری شهروندان و تامین منابع جدید آب در سال جاری کمبود آب رخ ندهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG