لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۱۳

در برنامه این هفته در قلمرو ادب، امیر آرمین با مسعود مافان مدیر نشر باران در سوئد گفت و گو کرده است.


در این برنامه همچنین مریم احمدی رمان پرخواننده این هفته آمریکا، «رادیو ناپدید شده ها» به قلم دانیل آلارکون را معرفی کرده است.


به گفته صاحب نظران، نشر کتاب به ویژه رمان و شعر، با روی کار آمدن دولت آقای محموداحمدی نژاد، با سانسوربی سابقه ای همراه بوده است.


رمان های نویسندگانی چون صادق هدایت اجازه چاپ ونشر پیدا نمی کنند. رمان نویسندگانی که تا پیش از این چند بار چاپ شده نیز در محاق سانسور گرفتار شده است.


رمان «گور به گور» اثر ویلیام فاکنر نویسنده آمریکایی پس ازآن اجازه نشر یافت که در همه جای رمان به جای مشروبات الکلی واژه « نوشیدنی» جایگزین شد.


مسعود مافان مدیر نشر باران در سوئد، در باره مقایسه میان وضعیت نشر در ایران و سوئد از نگاه یک فرد مهاجر به سوئد می گوید: « در سوئد نه تنها ناشر ،اعم از بومی یا مهاجر، محدودیتی در نشر آثار به هر زبانی ندارند بلکه دولت به اقلیت ها کمک مالی می کند تا بتوانند آثارشان را چاپ و منتشر کنند.»در همین زمینه و به عنوان نمونه او می گوید «نشر فصلنامه فرهنگ و ادب نیز مشمول کمک دولت می شود.»


به گفته مدیر نشر باران در سوئد، هم آزادی کامل نشر وجود دارد و هم آزادی پس از نشر.ناشر و نویسنده تنها باید حرمت شهروندان را نگاه دارند و از توهین واتهام به افراد خودداری ورزند.


رادیو ناپدیدشدگان


«رادیو ناپدیدشدگان» نام کتابی است از دانیل آلارکون که شرح تلخی جنگ های داخلی کشورهای آمریکای لاتین در دهه های آخر سده بیستم است.


ای کتاب به جنگ چریک ها ی پرو با دولت مرکزی و فشاری که از این رهگذر بر مردم عادی وارد می شده می پردازد.


همسر یکی از ناپدید شدگان در جنگ های داخلی پرو، هر یکشنبه در برنامه رادیویی «ناپدید شده ها» نام گمشده های هفته را می خواند تا اگر کسی اطلاعی ازآنان دارد گزارش کند.


این رمان به دنبال هویت مردمانی است که جنگ از آن ها قربانی می گیرد.


نشانی برنامه در قلمرو ادب:


farda@radiofarda.com


تلفن: 2028287208 و 2028287238


XS
SM
MD
LG