لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ تهران ۲۰:۳۹

شيوع دوباره‌ آنفلوآنزای مرغی در ترکيه


نابود کردن پرنده‌های استان باتمان از دو روز پيش آغاز شده‌ و اکيپ های وزارت بهداشت برای ضد عفونی محل وارد اين استان شده‌اند.

با تحت مراقبت قرار گرفتن چهار کودک مظنون به آنفولانزای مرغی و شيوع اين بيماری در شرق ترکيه،‌ دولت اين کشور‌ تدابيرلازم برای مبارزه‌ با اين بيماری را به عمل آورد.


وزارت بهداشت و درمان ترکيه‌ با صدور اطلاعيه‌ای از شيوع آنفوآنزای مرغی در استان« باتمان» در شرق اين کشور خبر داد.


روستاهای بوغا، آيدنل، ميهراق و روزگارل از توابع شهرک گرجوش در استان باتمان، بعنوان مراکز شيوع ويروس« اچ ۵ ان۱ »به مدت سه‌ هفته‌ در قرنطينه‌ کامل قرار گرفته‌ و رفت و آمد ساکنين آن به‌ خارج از روستا ممنوع شده‌ است.


نابود کردن پرنده‌های استان باتمان از دو روز پيش آغاز شده‌ و اکيپ های وزارت بهداشت برای ضد عفونی محل وارد اين استان شده‌اند.


روستاهای بوغا، آيدنل، ميهراق و روزگارل از توابع شهرک گرجوش در استان باتمان، بعنوان مراکز شيوع ويروس« اچ ۵ ان۱ »به مدت سه‌ هفته‌ در قرنطينه‌ کامل قرار گرفته‌ و رفت و آمد ساکنين آن به‌ خارج از روستا ممنوع شده‌ است

به‌ گزارش خبر گزاری آنکارا، نخستين نمونه‌های تلف شدن پرندگان اهلی منطقه‌ حدود پنج روزپيش ازاين ديده‌ شد،‌ که‌ پس از آزمايشات لازم شيوع دوباره‌ آنفلوآنزای مرغی را به‌ اثبات رساند.


به گفته کارشناسان وزارت بهداشت ترکيه‌: «ويروس اچ ۵ ان ۱ از طريق پرندگان مهاجر که‌ از شرق و شمال شرقی وارد می شوند شيوع پيدا کرده و ممکن است آثار اين بيماری در نقاط ديگری از اين کشور ديده‌ شود.»


مهدی اکر، وزير بهداشت و درمان ترکيه، با حضور در محل‌ شيوع بيماری خاطر نشان کرد که: «تدابير لازم برای جلوگيری از گسترش بيماری در نظر گرفته‌ شده‌ واحتمال انتقال ويروس اچ ۵ ان ۱ از پرندگان به‌ انسان ها بسيار ضعيف است.»


به گزارش رسانه‌های ترکيه‌، خبر شیوع دوباره این بیماری، مردم ترکیه و توليدی های گوشت و مرغ اين کشوررا به شدت نگران هستند.


درسال گذشته‌ ۴ تن بر اثر ابتلا به‌ ويروس اين بيماری جان خود را از دست دادند. آخرين بار در ۳۱ مارس ۲۰۰۶، ويروس آنفلوآنزای مرغی در ترکيه‌ ديده‌ شد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG