لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۱۴

مرگ بیش از ۲۶۰ تن در بنگلادش بر اثر صاعقه طی شش ماه


تنها در شش ماه نخست سال جاری میلادی ۲۶۱ تن در بنگلادش جان باخته‌اند. ۹۳ تن نیز در هند تنها در دو روز جان باخته‌اند.

بنگلادش در سال جاری میلادی شاهد مرگ ۲۶۱ تن در اثر صاعقه بوده است، پدیده‌ای که به گفته برخی محققان با تغییرات اقلیمی رو به وخامت خواهد گذاشت.

آن طور که خبرگزاری رویترز گزارش داده است، پدیده افزایش صاعقه و مرگ‌ومیر ناشی از آن به شدت بنگلادش را تهدید می‌کند. مجموع تلفات در اثر صاعقه طی سال گذشته در بنگلادش ۲۶۵ تن بوده و این در حالی است که در سال جاری میلادی که تنها شش ماه از آن می‌گذرد، این رقم به ۲۶۱ تن رسیده است.

هند نیز در زمینه آمار مرگ‌ومیر ناشی از صاعقه وضعیت مشابهی داشته است. به گفته مقام‌های رسمی این کشور، تنها ۹۳ تن طی دو روز گذشته در اثر صاعقه جان باخته‌اند.

بحران صاعقه سبب شده است که مقام‌های بنگلادشی این پدیده را نیز به لیست بلایای طبیعی اضافه کنند. سیلاب، طوفان و گردباد، زلزله، خشکسالی و سرریز رودخانه‌ها از جمله دیگر بلایای طبیعی در بنگلادش‌اند.

با اضافه شدن صاعقه به لیست بلایای طبیعی، دولت می‌تواند مبلغی بین ۹۵ تا ۳۱۰ دلار به خانواده قربانیان صاعقه بدهد. از میانه ماه مه تاکنون دولت این کشور ۱۸ هزار و ۴۰۰ دلار به ۸۱ خانواده قربانیان صاعقه پرداخت کرده است.

دانشمندان می‌گویند گرم‌تر شدن هوا در نتیجه تغییرات اقلیمی، سبب شده تا آب بیشتری از دریاها و اقیانوس‌ها بخار شود و در نتیجه آن ابرها افزایش یافته و بارش‌ها و صاعقه نیز بیشتر شده‌اند.

به گفته یک محقق مقیم کالیفرنیا، در ماه‌های آوریل، مه و ژوئن که گرم‌ترین ماه‌ها در بنگلادش‌اند، هوای مرطوب به سرعت بالا رفته و با بادهای خشک شمال غربی تماس پیدا کرده و ابرهای بزرگ طوفانی می‌سازند.

تنها در فاصله روزهای ۲۳ تا ۲۵ اردیبهشت ماه، ۶۷ نفر جان خود را در اثر اصابت صاعقه از دست داده‌اند.

برخی از محققان بنگلادشی و بین‌المللی نیز می‌گویند که افزایش مرگ‌ومیرها می‌تواند به افزایش جمعیت بنگلادش و جنگل‌زدایی در این کشور مرتبط باشد. با از میان رفتن جنگل‌ها، درخت‌های بلندی که می‌توانستند صاعقه را جذب کنند نیز از میان رفته‌اند.

اکثر مرگ‌ومیرها متعلق به کشاورزانی است که با ابزار کشاورزی آهنی در مزارع باز بوده‌اند، یا کسانی که در نزدیکی برج‌های مخابراتی تردد می‌کرده‌اند.

علی‌رغم اینکه برخی محققان افزایش صاعقه را به تغییرات اقلیمی مرتبط دانسته‌اند، اما یک محقق بنگلادشی به خبرگزاری رویترز گفته است که این مسئله نیازمند تحقیقات بیشتر است و نمی‌توان آن را مستقیما به تغییرات اقلیمی ربط داد.

وی می‌گوید که در کشور آمریکا پیشتر سالانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ تن در اثر صاعقه جان می‌باختند، اما با افزایش هشدارها و آگاهی مردم از روش‌های پیشگیرانه، این رقم به شکل قابل‌توجهی کاهش پیدا کرده است.

XS
SM
MD
LG