لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۱۳

یک روزنامه‌نگار چینی منتقد دولت ناپدید شد


در نامه‌ای که علیه آقای شی نوشته شده، گفته شده که سیاست‌های او مورد قبول اعضای رده بالای حزب کمونیست نیست

یک روزنامه‌نگار چینی مقیم پکن که در حال جمع‌آوری امضا برای استعفای رئیس‌جمهور چین بود، ناپدید شده است. وکیل این روزنامه‌نگار روز شنبه اعلام کرد که وی در فرودگاه پکن و در حالی که قصد داشت به سوی هنگ‌کنگ پرواز کند، ناپدید شده است.

یان شین، وکیل مدافع چیا چیا می‌گوید که او از روز سه‌شنبه تاکنون دیده نشده است.

آقای شین گفته است که نمی‌تواند صریحاً بگوید که دولت چین و مقامات امنیتی او را ربوده‌اند، چرا که پلیس محلی، مقامات فرودگاه و اداره مهاجرت می‌گویند که هیچ اطلاعی در این زمینه ندارند.

با این حال دوستان چیا می‌گویند که او چندی پیش به یکی از دوستان‌اش که سردبیر روزنامه‌ای بوده گفته است که به شکلی ناشناس نامه‌ای آماده کرده که در آن از رئیس‌جمهور چین خواسته شده استعفا دهد و در حال جمع‌آوری امضاهای آنلاین برای این نامه است.

دوستان چیا می‌گویند که همین گفته اسباب ناپدید شدن چیا چیا را فراهم آورده است.

این در حالی است که شبکه خبری سی‌ان‌ان از قول وکیل چیا می‌نویسد که موکلش هیچ‌گونه نامه‌ای علیه شی جین پینگ تهیه نکرده است.

به گفته دوستان چیا، نامه وی کمتر از یک ماه پیش، برای مدتی کوتاه روی وبسایت دولتی «ووچی» منتشر شد و توجهات بسیار زیادی نیز از سوی افرادی جلب کرد که سیاست در چین را دنبال می‌کند.

در این نامه سیاست‌های اقتصادی و داخلی شی جین پینگ مورد انتقاد قرار گرفته و همچنین گفته شده که شاخه‌های مختلف حزب کمونیست چین بیش از پیش با سیاست‌های شی مسئله پیدا کرده است.

این نامه به سرعت حذف شد و مسئولان ووچی مدعی شدند که وبسایت‌شان هک شده است.

به موجب قانون، پلیس چین موظف است که پس از دستگیری هر فرد، حداکثر تا ۲۴ ساعت به خانواده او اطلاع دهد، مگر آن‌که فرد تهدیدی فوری برای امنیت ملی به شمار رود.

با این حال در موارد حساس سیاسی، بسیاری از دستگیری‌ها در خفا صورت می‌گیرد و پنهان نیز باقی می‌ماند. در این مورد نیز همسر چیا چیا می‌گوید هیچ خبری از او تاکنون نشنیده است.

چیا چیا سال‌ها در روزنامه‌های مختلف در چین و هنگ‌کنگ کار کرده و اصرارش در انتقاد مداوم از دولت چین، فسادهای مالی و سانسور در این سال‌ها او را در مرکز توجه مقام‌های امنیتی قرار داده است.

این نخستین بار نیست که در چین فردی بدون به جا گذاشتن اثری ناپدید می‌شود.

در پاییز سال جاری، مالک انتشاراتی کازوی (در هنگ‌کنگ) ناپدید شد و چند روز پس از او نیز، مدیر اجرایی و مدیر کتاب‌فروشی یک به یک ناپدید شدند و هنوز اطلاعی از آن‌ها و محل اسکان‌اش در دست نیست.

انتشاراتی کازوی در طول سالیان سال یدی طولانی در فروش کتاب‌های ممنوعه در چین داشت و بسیاری حتی از چین به هنگ کنگ سفر می‌کردند تا بتوانند این کتاب‌ها را خریداری کنند.

XS
SM
MD
LG