لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۳

معاون وزیر بهداشت: زایمان طبیعی در ایران رایگان می‌شود


بنا بر گزارش‌ها در ایران ۵۲ درصد از زایمان‌ها به شکل زایمان سزارین صورت می‌گیرد.
معاون درمان وزیر بهداشت می‌گوید که در راستای اجرای سیاست‌های افزایش جمعیت زایمان طبیعی در ایران رایگان می‌شود. در همین حال معاون فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی گفته است که «یک سوم زنان» پس از بازگشت از مرخصی زایمان اخراج شده‌اند.

محمد حاجی آقاجانی روز یک‌شنبه، ۲۴ فروردین ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفته است که اجرای طرح زایمان طبیعی رایگان در جهت اجرای سیاست‌های جمعیتی از یک سو و ترویج این نوع زایمان در دستور کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور قرار گرفته است.

به گفته وی، در حال حاضر «۵۲ درصد زایمان‌ها در کشور به صورت سزارین بوده و ایران از نظر سزارین در رتیه دوم جهانی قرار دارد.»

رییس انجمن علمی مامایی ایران نیز سال گذشته اعلام کرده بود که ایران پس از برزیل در میزان عمل‌های سزارین در جایگاه دوم قرار دارد.

بنا بر گزارشی که سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۰ منتشر کرد، در این سال کشور چین با ۴۶ درصد زایمان سزارین در دنیا پیشتاز بود. در همین گزارش قید شده بود که «عمل سزارین در کشورهای پیشرفته نباید بیشتر از ۱۰ تا ۱۵ درصد کل زایمان‌ها باشد» و در صورتی که این عدد بیش از درصدهای مشخص شده باشد، دولت‌ها باید دست به اقدامات پیشگیری کننده بزنند.

در آمریکا ۳۳ درصد، در ایتالیا ۴۰ درصد و در کشورهای اروپای شمالی ۱۴ درصد کودکان با عمل سزارین به دنیا می‌آیند و این در حالی است که رقم اعلام شده در ایران ۵۲ درصد است که به معنای آن است از هر دو زن در ایران حداقل یک نفر با عمل سزارین مادر می‌شود.

بر اساس تعریف علمی، عمل سزارین زمانی صورت می‌گیرد که به دنیا آوردن کودک به شکل طبیعی برای سلامت مادر و کودک خطر دارد. با این همه از آن‌جایی که عمل سزارین همراه با صرف هزینه‌های بالاتری صورت می‌گیرد، در کشورهای در حال توسعه، نظیر تعدادی زیادی از کشورهای آمریکای جنوبی و ایران، بیمارستان‌ها و پزشکان بیشتر پذیرای انجام عمل سزارین هستند.

در همین رابطه آقای آقاجانی در گفت‌وگو با ایرنا اعلام کرده است که وزارت بهداشت در نظر دارد دستمزدهای پزشکان و ماماهای زایمان طبیعی را «به طور چشمگیری» افزایش دهد.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که در راستای طرح سیاست‌های افزایش جمعیت در ایران، محمد حسن زدا، معاون فنی درآمد سازمان تامین اجتماعی، از همکاری دولت برای افزایش مرخصی زایمان خبر داده است.

در حال حاضر زنان باردار پس از وضع حمل شش ماه مرخصی دارند که قرار است با «پرداخت سریع بودجه مورد نیاز» از سوی دولت مرخصی به ۹ ماه افزایش پیدا کند. به گفته آقای حسن زدا، اعتبار مورد نیاز برای اجرایی شدن این طرح در سال ۹۳، ۲۹۴میلیارد تومان اعلام شده است.

با آنکه سازمان تامین اجتماعی از همکاری دولت با این طرح می‌گوید، اما شهلا میرگلو، عضو فراکسیون زنان مجلس می‌گوید که «منابع مالی مورد نیاز برای اجرای قانون افزایش مرخصی زایمان مادران» در نظر گرفته نشده و به همین خاطر احتمالا اجرای این طرح به سال آینده موکول خواهد شد.

خانم میرگلو به خبرگزاری فارس گفته است که نمایندگان این طرح را برای حل بحران جمعیتی کشور تصویب کرده‌اند با این همه منابع مالی برای آن در نظر گرفته نشده است.

اخراج یک سوم زنان شاغل پس از بازگشت از مرخصی زایمان

طرح افزایش مرخصی زایمان در حالی مطرح است که بنا به بررسی‌های تازه سازمان تامین اجتماعی در ۱۸ ماه گذشته، از میان ۱۴۵ هزار زنی که از مرخصی شش ماهه زایمان استفاده کرده‌اند، ۴۷ هزار نفر آن‌ها از سوی کارفرمایان خود اخراج شده‌اند.

محمد حسن زدا، در گفت‌وگو با مهر، با اعلام این خبر پیش‌بینی کرده که در صورت افزایش مرخصی زایمان به ۹ ماه، روند اخراج زنان پس از بازگشت از مرخصی زایمان به شکل صعودی بالا برود.

قانون افزایش مرخصی زایمان از شش ماه به ۹ ماه، در انتهای سال ۹۱ در قالب لایجه‌ای از دولت به مجلس فرستاده شد و به تصویب رسید.

زمزمه‌های افزایش جمعیت در ایران از سال ۱۳۸۹ و در زمان دولت محمود احمدی نژاد شروع شد و با پیام‌های علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در این باره جدی‌تر از سوی نهادهای حکومتی دنبال شد.

آقای خامنه‌ای چندین بار بر افزایش جمعیت ایران و رسیدن آن به ۱۵۰ میلیون نفر تاکید کرده است و در همین راستا ۵۰ نماینده مجلس «طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده» را امضا کردند.

طرح تحدید نسل در ایران از اواسط دهه هفتاد و با شعار «پسر یا دختر، دو بچه کافیست» به شکل جدی پیگیری شد. اما این طرح در مهرماه سال ۹۱ از سوی رهبر ایران خطایی بزرگ خوانده شد و کم‌کم با محدود کردن ارائه رایگان وسائل پیشگیری، حذف جراحی‌های پیشگیری از بارداری از چرخه خدمات عمومی و ترویج شعار «فرزند بیشتر، زندگی شادتر» و «با یک گل بهار نمی‌شه»، سیاست‌های جدیدی برای افزایش جمعیت ایران در پیش گرفته شد و حال انتظارها از دولت حسن روحانی این است که این سیاست‌ها را ادامه دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG