لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۱۸

شعار «یا حسین میرحسین» حین سخنرانی جلیلی در دانشگاه امیرکبیر


دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در حین سخنرانی جلیلی به خواندن سرود «یار دبستانی من» پرداخته‌اند
به نوشته سایت کلمه، تعدادی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در جریان سخنرانی سعید جلیلی، دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی و مذاکره‌کننده ارشد سابق ایران در مذاکرات هسته‌ای، در این دانشگاه خواستار آزادی زندانیان سیاسی و رهبران مخالفان در جریان ناآرامی‌های پس از انتخابات سال ۸۸ شدند.

به گزارش وبسایت رسمی دانشگاه امیر کبیر، این مراسم با عنوان «جشن هسته‌ای» روز دوشنبه، ۲۵ فروردین ماه از ساعت سه تا شش بعدازظهر با حضور سعید جلیلی و جمعی از فعالین هسته‌ای برگزار شد.

به گزارش کلمه، سایت نزدیک به میرحسین موسوی،از رهبران جنبش سبز، در جریان این سخنرانی تعدادی از دانشجویان بسیجی که در ردیف‌های جلویی تالار نشسته بودند، پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن‌ها شعار «رهبرا من مصطفای دیگرم/ فرمان بده» و «خون احمدی‌روشن اکسید شدنی نیست» نوشته شده بود. این دانشجویان همچنین تصاویری از «شهدای هسته‌ای» همراه با پرچم ایران و حزب‌الله لبنان در دست داشتند.
سعید جلیلی همراه با چند فعال هسته‌ای مهمان بسیج دانشجویی دانشگاه امیر کبیر بودند
سعید جلیلی همراه با چند فعال هسته‌ای مهمان بسیج دانشجویی دانشگاه امیر کبیر بودند


اما آن‌طور که در عکس‌های خبرگزاری فارس مشهود است، دانشجویان منتقد در ردیف‌های عقبی با پوستری از محمدجواد ظریف نشسته بودند که روی آن نوشته شده بود: «امید بذر هویت ماست» و «با رویش ناگزیر جوانه‌ها چه می کنید؟»

آن‌طور که کلمه گزارش داده، صدای اعتراض دانشجویان منتقد «آنچنان زیاد بود» که این مراسم با ۴۵ دقیقه تاخیر آغاز شد.

دانشجویان معترض در جریان این اعتراضات سرود «یاردبستانی من» خوانده‌اند و به گزارش کلمه، شعار «یا حسین میر حسین» و «حسن حسین نداره نهضت ادامه داره» سرداده‌اند. بر اساس ویدئویی‌هایی که در شبکه اجتماعی فیس‌بوک نیز منتشر شده، دانشجویان معترض در سالن سخنرانی شعار «موسوی کروبی آزاد باید گردند» سر داده‌اند. در این تصاویر در ردیف‌های جلوتر پرچم‌های بزرگ جمهوری اسلامی ایران نیز دیده می‌شود. در ویدئویی دیگر دانشجویان منتقد حین سخنرانی آقای جلیلی «شعار یا حسین میر حسین» می‌دهند. رادیو فردا نمی‌تواند صحت و سقم هیچ‌کدام از این ویدئوها را تایید کند.
برگزارکنندگان این مراسم، پیش از آغاز آن، پیامکی به موبایل دیگر دانشجویان فرستاده و دانشجویان منتقد را «هوچی» خوانده بودند که در افزایش تنش‌ها اثرگذار بود
برگزارکنندگان این مراسم، پیش از آغاز آن، پیامکی به موبایل دیگر دانشجویان فرستاده و دانشجویان منتقد را «هوچی» خوانده بودند که در افزایش تنش‌ها اثرگذار بود


کلمه می‌گوید که صدای اعتراضات و سرود خوانی مخالفان حین سخنرانی آقای جلیلی ادامه داشته و تنها زمانی که پدر «مصطفی احمدی روشن» برای سخنرانی پشت میکروفن رفته، جمعیت ساکت شده است.

حل و فصل مسئله حصر خانگی آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد یکی از چالش‌های دولت روحانی است. رهبران مخالفان از اوایل اسفندماه سال ۸۹ در حصر خانگی به سر می‌برند و بر اساس آنچه سخنگوی قوه قضاییه می‌گوید برای آن‌ها در قوه قضاییه پرونده‌ای باز نشده، قرار محاکمه‌ای صادر نشده، اما حصر آن‌ها تا زمانی که «از اقدامات مجرمانه خود ابراز برائت نکنند» پایان نخواهد یافت.
XS
SM
MD
LG