لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۲۶

‫کرزی: آمریکا شروط افغانستان را نپذیرد٬ سند امنیتی را امضا نمی‌کنم‬


حامد کرزی٬ رئیس جمهور افغانستان
در حالی که شورای ریش سفیدان یا لویه جرگه در کابل از پیمان امنیتی بین آمریکا و افغانستان حمایت کرده است٬ رئیس جمهور افغانستان برای امضای این سند دو شرط تعیین کرده است.

حامد کرزی در گفت‌و‌گویی اختصاصی با بخش افغان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی این دو شرط را «منع حملات آمریکایی‌ها به خانه‌های مسکونی» و «آغاز عملی پروسه صلح» عنوان کرد.

رئیس جمهور افغانستان تاکید کرده است تا زمانی‌ که شرایط دولت او از طرف واشینگتن پذیرفته نشود٬ او سند نهایی را امضا نخواهد کرد.

او افزود که بعد از به امضا رسیدن این توافقنامه از سوی آمریکا٬ دیگر مسئولیت با افغانستان است که این سند را امضا کند و افزود: «اگر آمریکا برای ادامه حضور خود در افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ امضای حکومت افغانستان را پای این سند می‌خواهد٬ باید شرایط افغانستان را قبول کند.»

آمریکا می‌گوید پیمان امنیتی که متن آن با مذاکره و توافق دو طرف تهیه شده باید پیش از پایان سال جاری میلادی امضا شود تا بخشی از نیروهای آمریکا و ناتو بتوانند سال آینده در افغانستان بمانند.

دوشنبه هفته جاری سوزان رایس، مشاور شورای امنیت ملی آمریکا بعد از دیدار و گفت‌و‌گو با حامد کرزی گفت در صورت عدم امضای سند پیشنهادی در مدت زمانی کوتاه، واشینگتن چاره‌ای جز آغاز طرح خروج تمامی نیروها ی آمریکا و ناتو از افغانستان نخواهد داشت.

اما آقای کرزی می‌گوید آمریکا به دنبال منافع خودش است و او باید منافع افغانستان را در نظر بگیرد.

موافقتنامه امنيتی بين آمريکا و افغانستان بخشی از پيمان استراتژيک بين دو کشور است که سال ۲۰۱۲ امضا شد.

این توافقنامه راه را برای حضور سربازان آمریکایی در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ هموار می‌کند.
XS
SM
MD
LG