لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۳۹

آمریکا و افغانستان بر سر متن پیمان امنیتی به توافق رسیدند


جان کری٬ وزیر خارجه آمریکا می‌گوید پس از حدود یک سال مذاکره٬ پیش‌نویس این توافقنامه آماده شده است.
ایالات متحده می‌گوید با افغانستان بر سر متن نهایی پیمان امنیتی به توافق رسیده است.

این توافقنامه شرایط حضور سربازان آمریکایی در افغانستان را پس از خروج نیروهای ناتو از آن کشور در پایان سال ۲۰۱۴ تعیین‌ می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس٬ جان کری روز چهارشنبه٬ ۲۹ آبان ماه در جلسه ای در وزارت خارجه گفت که پس از حدود یک سال مذاکره همراه با تنش با افغانستان٬ پیش‌نویس این توافقنامه آماده شده است.

در صورت اجرایی شدن این توافقنامه٬ شماری از سربازان آمریکایی می‌توانند پس از سال ۲۰۱۴ به منظور آموزش نیروهای افغان در خاک این کشور باقی بمانند.

این متن اکنون به نشست «لویه جرگه» افغانستان رفته است تا سه هزار عضو این شورا در مورد آن تصمیم‌گیری کنند. «لویه جرگه» حق دارد هر متن پیش‌نویسی را رد کرده یا در آن تغییراتی ایجاد کند.

پس از آن٬ متنی که مورد موافقت «لویه جرگه» قرار گرفته٬ به مجلس افغانستان می‌رود و آن‌جا نیز این امکان وجود دارد پیش از تایید نهایی٬ در این متن تغییراتی ایجاد شود.

در آمریکا٬ این توافقنامه تنها باید به تایید دولت برسد٬ هرچند آمریکا حق آن را دارد که تغییراتی را که مقام‌های افغان در این توافقنامه ایجاد کرده‌‌اند٬ نپذیرد.

دفتر حامد کرزی، رئیس‌جمهوری افعانستان، ۲۹ آبان‌ماه متن این توافقنامه را در وبسایت رسمی‌اش منتشر کرد.

مطابق متن نهایی این توافقنامه٬ سربازان آمریکایی خطاکار مطابق قوانین آمریکا٬ اما در خاک افغانستان محاکمه خواهند شد.

این موضوع یکی از موارد اصلی اختلاف میان آمریکا و افغانستان بوده است.

در عین حال طبق این پیش‌نویس٬ عملیات ضد تروریستی‌ آمریکا با همکاری نیروهای افغان و به شرط حضور افغان‌ها در بدنه رهبری و تنها زمانی انجام خواهد شد که هر دو طرف آمریکایی و افغان با آن موافق باشند.

این توافقنامه راه را برای حضور سربازان آمریکایی در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ هموار می‌کند. آمریکا به طور رسمی اعلام نکرده است که در نظر دارد چه تعداد از سربازهای خود را در خاک آن کشور باقی بگذارد٬ اما برخی مقام‌های ایالات متحده گفته‌اند که تعداد پیشنهادی٬ چیزی بین هشت هزار تا ۱۲ هزار نفر است.

موافقتنامه امنيتی بين آمريکا و افغانستان بخشی از پيمان استراتژيک بين دو کشور است که سال ۲۰۱۲ امضا شد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG