لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۱۲

عفو بین‌الملل از روحانی خواست به وعده‌های حقوق بشری‌اش عمل کند


عفو بین‌الملل می‌گوید سال‌هاست که وضعیت حقوق بشر در ایران در سایه مسئله اتمی قرار می‌گیرد.
عفو بین‌الملل می‌گوید سال‌هاست که وضعیت حقوق بشر در ایران در سایه مسئله اتمی قرار می‌گیرد.
در حالی که از آغار کار دولت حسن روحانی صد روز می‌گذرد٬ عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از رئیس‌جمهوری ایران خواسته است تا به وعده‌های حقوق بشری خود عمل کند.

این سازمان، چهارم آذرماه، در بیانیه‌ای می‌گوید علیرغم وعده‌های حسن روحانی در زمان رقابت‌های انتخاباتی در مورد رسیدگی به وضعیت حقوق بشر درایران٬ این مسئله در اولویت‌های اصلی قرار نگرفته است. در عین حال از مقام‌های ایران خواسته است تا فورا در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران وارد عمل شوند و دست به اقدامات واقعی بزنند.

عفو بین‌الملل که مقرش در لندن است در ادامه آورده است، سال‌ها است که وضعیت حقوق بشر در ایران٬ چه در داخل و چه خارج٬ در سایه مسئله هسته‌ای قرار گرفته است و لذا حال که ایران و ۵+۱ به توافق رسیده‌اند٬ دیگر نباید در توجه به حقوق بشر ایران تاخیر کرد.

سوم آذرماه در صفحه توییتری حسن روحانی پیامی با این مضمون منتشر شد: «فردا (چهارم آذرماه) صد روز از زمان تشکیل کابینه و آغاز به کار دولت می‌گذرد. خوشحالم که پیش از این صد روز به توافق (هسته‌ای) رسیدیم.»

طبق گزارش‌ها قرار است حسن روحانی٬ رئیس جمهور ایران٬ پنج آذرماه گزارشی از عملکرد صد روزه دولتش ارائه کند.

عفو بین‌الملل با اشاره به قطعنامه ۲۸ آبان‌ماه مجمع عمومی سازمان ملل درباره وضعیت «وخیم» حقوق بشر در ایران٬ آورده است که اگرچه با روی کار آمدن دولت حسن روحانی شماری از زندانیان سیاسی آزاد شده‌اند٬ [اما] زندان‌های ایران همچنان «مملو» از زندانیان سیاسی‌ست.

این سازمان حقوق بشری در ادامه به نام شماری از زندانیان سیاسی٬ عبدالفتاح سلطانی٬ رضا شهابی٬ بهاره هدایت٬ خسرو و مسعود کردپور٬ نوید خانجانی٬ امید کوکبی و مریم شفیعی‌‌پور اشاره کرده و در ادامه افزوده است که مهدی کروبی٬ میرحسن موسوی و زهرا رهنورد نیز همچنان در حصر به سر می‌برند.

در این بیانیه همچنین به اعدام‌ اخیر سه تن از شهروندان کرد‌ ایرانی٬ حبیب‌الله گلپری‌پور٬ رضا اسماعیلی و شیرکو معارفی اشاره شده است.

عفو بین‌الملل می‌افزاید که در سال ۲۰۱۳ میلادی٬ ۳۳۱ مورد اعدام به طور رسمی از سوی رسانه‌های ایران گزارش شده است٬ اگرچه به گفته این سازمان به گزارش منابع موثق٬ دستکم ۲۶۲ اعدام دیگر نیز در این سال صورت گرفته است.

به گفته این سازمان ۳۶۷ مورد از اعدام‌های سال ۲۰۱۳ از زمان پیروزی حسن روحانی در انتخابات به این سو انجام شده است.
XS
SM
MD
LG