لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۰۳

هیگل: قرارداد فروش اسلحه به اسرائیل «پیام روشنی» به ایران است


وزیر دفاع آمریکا برای دیدار با نخست وزیر و سایر مقام‌های ارشد اسرائیل برای نخستین بار به این کشور سفر کرده است.
وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه با بیان اینکه اسرائیل حق دارد از خود در برابر ایران دفاع کند، گفت قرارداد جدید فروش اسلحه از سوی آمریکا به اسرائیل و کشورهای منطقه «پیام روشنی به ایران» است.

به گزارش روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز»، چاک هیگل، روز اول اردیبهشت‌ماه در آغاز سفر رسمی خود به اسرائیل در تل آویو گفت آمریکا و اسرائیل در مخالفت با دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، موضعی یکسان دارند، اما در مورد فوریت خطرات هسته‌ای ایران و زمان رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای، ارزیابی‌هایشان اندکی متفاوت است.

چاک هیگل همچنین فروش اسلحه توسط آمریکا به اسرائیل را «پیام روشن دیگری به ایران» دانست، اگرچه مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که این تجارت اسلحه نباید به عنوان موافقت ضمنی آمریکا با شدت گرفتن برنامه‌های اسرائیل برای حمله به ایران نیست.

روز جمعه، سی‌ام فروردین ماه، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که چاک هیگل قراردادهایی را با اسرائیل و امیرنشین‌ها برای فروش تسلیحات آمریکایی به ارزش کلی ۱۰ میلیارد دلار امضاء می‌کند.

طبق این گزارش، آمریکا از جمله قصد فروش جنگنده های اف ۱۶، هواپیماهای پیشرفته سوخت رسانی، رادارهای ضد جنگنده های هوایی، راکت‌های ضد رادار و بمب‌های هوشمند به اسرائیل دارد.

مقام‌های اسرائیل در روزهای اخیر بارها بر حق این کشور در اقدام علیه ایران تاکید کرده‌اند، با این‌حال مقام‌های امنیتی و نظامی آمریکا می‌گویند به نظر نمی‌رسد که حمله اسرائیل به ایران،بتواند برنامه هسته‌‌ای ایران را منهدم و میل جمهوری اسلامی به دستیابی به سلاح اتمی را متوقف کند.

در همین زمینه، سنای آمریکا پیشنهادی را در نشست کمیته خارجی خود تصویب کرد که می‌گوید در صورتی که اسرائیل تصمیم بگیرد به طور یکجانبه به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله کند، دولت آمریکا موظف به حمایت از اسرائیل و نیازمندی‌های نظامی آن خواهد بود.

چاک هیگل روز یکشنبه در تل‌آویو تاکید کرد که آمریکا و اسرائیل باید بر روی هدف خود یعنی جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحاتی اتمی متمرکز باشند.

وی در این زمینه، تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را از جمله «سخت‌ترین و موثرترین» تحریم‌ها دانست و گفت که بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته، این تحریم‌ها ضربه «حائز اهمیتی» به ایران زده‌اند.

غرب و اسرائیل معتقدند که برنامه هسته‌ای ایران دارای ابعاد نظامی است و خواستار شفاف‌سازی تهران در این زمینه شده‌اند. ایران همواره این اتهام را رد کرده است.

در این میان اسرائیل بارها بر استفاده از گزینه نظامی برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایران تاکید کرده است. در مقابل آمریکا، اگرچه همواره گفته است که تمامی گزینه‌ها در مورد ایران را مد نظر دارد، بر حل دیپلماتیک این مسئله اصرار می‌ورزد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG