لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۲۷

«گفتند اگر از گرسنگی بمیرید، جنازه‌تان را می‌فرستیم ایران»


«همه کسانی که در جزیره کریسمس هستند قبل از این که خودشان را بیاندازند در اقیانوس می‌دانند که ۵۰ درصد ممکن است برسند به استرالیا.»
دولت استرالیا از اواخر تیرماه تصمیم گرفته است که از این پس پناهجویانی را که به شکل غیرقانونی از طریق دریا وارد اراضی استرالیا می‌شوند، به پاپوآ گینه‌نو و نائورو، جزایری در اقیانوس آرام، منتقل کند، امری که مورد اعتراض پناهجویان ایرانی قرار گرفته است. رادیو فردا در چند قسمت داستان این پناهجویان را از زبان خانواده شان روایت می کند؛ اینکه در زادگاه خود ایران چه می کردند و چرا در پی «رویای استرالیایی» رفتند و بر آنها چه می گذرد.

به گفته یکی از ساکنان کمپ «بلو وان» جزیره کریسمس برخی از پناهجویان در این کمپ روز جمعه، پس از به نتیجه نرسیدن مذاکراتشان با پلیس مهاجرات استرالیا، اعتصاب غذای خود را به اعتصاب خشک تغییر داده‌اند. این در حالی است که به گفته خانواده‌های برخی دیگر از این پناهجویان، عده‌ای از پناهجویان نیز اعتصاب خود را شکسته‌اند.

میلاد، یکی از ساکنان کمپ «بلو وان» در جزیره کریسمس از اعتصاب ساکنان این کمپ می‌گوید:

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00
لینک مستقیم


«الان گروهی از پناهجویان و حتی خانواده‌هایشان تصمیم به اعتصاب گرفته‌اند... الان مدت پنج روز است که عده خیلی زیادی شروع به اعتصاب کردند، یعنی پنج روز است که غذا نخورده‌اند. امروز هم که بعد از صحبت کردن با پلیس مهاجرت استرالیا و به نتیجه نرسیدن مذاکرات، اعتصاب را کلی کردند. یعنی آب هم نمی‌خورند.»

درخواست ساکنان کمپ این است که در استرالیا بمانند.

در حالی که برخی از این پناهجویان اعتصاب خود را شدت بخشیده‌اند، خانواده برخی دیگر از پناهجویان ایرانی‌ای که در جزیره کریسمس دست به اعتصاب غذا زده بودند، می‌گویند که این پناهجویان روز جمعه، ۲۵ مردادماه، اعتصاب غذای خود را شکستند.

پدر علی، یکی از این پناهجویان می‌گوید پسرش روز جمعه با پدرش تماس گرفته است.

«ده‌تا ده‌تا این‌ها را برده بودند، بهشان تفهیم کرده بودند که این کار شما هیچ ارزشی ندارد. این اعتصاب غذایی که کردید هیچ فایده‌ای ندارد. ما کاری که بخواهیم انجام بدهیم، انجام می‌دهیم. طبق قانون اگر بخواهیم ببریمتان گینه نو که می‌بریم، وگرنه اگر شما اینجا از گرسنگی بمیرید هم برای ما ارزشی ندارد، جنازه‌تان را می‌فرستیم ایران.»
«امروز مجبور شدند غذایشان را بخورند، به خاطر این که به آن‌ها گفتند اگر غذایتان را نخورید، دیگر همین یک تلفنی را هم اجازه نمی‌دهیم بزنید. گفته‌اند اگر نخورید وضع بدتر از این خواهد شد و بهتر نخواهد شد. به بچه‌های ما گفتند نخورید. گرسنه می مانید، میمیرید، جنازه‌تان را می‌فرستیم ایران.»
مادر امید، یکی از پناهجویان حاضر در کریسمس

مادر امید، یکی دیگر از پناهجویان حاضر در جزیره کریسمس نیز می‌گوید:

«امروز مجبور شدند غذایشان را بخورند، به خاطر این که به آن‌ها گفتند اگر غذایتان را نخورید، دیگر همین یک تلفنی را هم اجازه نمی‌دهیم بزنید. گفته‌اند اگر نخورید وضع بدتر از این خواهد شد و بهتر نخواهد شد. به بچه‌های ما گفتند نخورید. گرسنه می مانید، میمیرید، جنازه‌تان را می‌فرستیم ایران.»

با این‌حال میلاد که ساکن کمپ «بلو وان» جزیره کریسمس است می‌گوید همچنان برخی از پناهجویان از جمله ایرانی، افغان و پاکستانی از خوردن غذا و از روز جمعه، نوشیدن آب هم، خودداری می‌کنند.

میلاد که خود از روز جمعه اعتصاب غذایش را به اعتصاب خشک تغییر داده است می‌گوید، دست از اعتصاب نخواهد کشید:

«اگر قرار است بمیریم، ترجیح میدهیم در کشوری که خودمان جانمان را به خاطرش به خطر انداختیم، بمیریم. همه کسانی که اینجا هستند قبل از این که خودشان را بیاندازند در اقیانوس می‌دانند که ۵۰ درصد ممکن است برسند به استرالیا... اگر قرار به مرگ باشد، توی این کشور می‌خواهند بمیرند، نه در کشوری که به شکل یک برده، به زور قرار است فرستاده بشوند.»

دیدن نظرات (۴۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG