لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۲۸

باهنر: اعطای بن و کارت هدیه به نمایندگان موضوعی معمولی است


محمدرضا باهنر٬ نایب رئیس مجلس شورای اسلامی
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی می‌گوید دریافت کارت هدیه سازمان تامین اجتماعی «موضوعی معمولی» است و تاکید کرده است که مبالغ داده شده به نمایندگان «برای استفاده شخصی مصرف نشده است».

محمدرضا باهنر در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران٬ ایسنا که ۲۵ آذرماه منتشر شد٬ گفته است: «این که به ۳۷، ۱۵۰ و یا اصلا ۲۹۰ نماینده بن دو یا سه میلیونی فروشگاه رفاهی یا مواردی از این دست داده شود٬ موضوعی معمولی است و همیشه نمایندگان این بن‌ها را برای توزیع بین مردم در حوزه انتخابیه‌شان می‌گیرند.»

وی اگرچه تاکید کرد که این مبالغ مورد مصرف شخصی قرار نگرفته٬ افزود: «اگر سوء‌ استفاده شخصی یا حتی سیاسی در این قضایا پیدا شود٬ ما حتما پیگیری می‌کنیم. منظور از سوء‌استفاده سیاسی این است که مدیری مبلغی را بردارد و برای خود خرج نکند ولی ملا خرج انتخابات کاندیدایی کند که این هم به معنای تصرف غیرقانونی است. طبیعتا این نوع مصارف و برداشت‌های غیرقانونی قابل پیگیری است.»

پیش از این، سعید مرتضوی در واکنش به گزارش مجلس از فساد مالی سازمان تأمین اجتماعی، در نامه‌ای به ریاست کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی مدعی شد که ۲۸۵ نفر از نمایندگان دوره پیشین مجلس، کارت هدیه و بن خرید این سازمان را دریافت کرده‌اند.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس این نامه را «غیرمستند» و راهی برای «تشویش اذهان عمومی» توصیف کرده است.

با این‌حال احمد توکلی٬ نماینده مجلس پیشتر توزیع این کارت‌ها از سوی مرتضوی را «یارگیری و آلوده‌ساختن مسئولان» ارزیابی کرده و گفته است: «حتی در صورت این‌که پول به افراد نیازمند داده شده باشد٬ باز هم غیرقانونی بوده است.»

این در حالی است که نایب رئیس مجلس در گفت‌و‌گو با ایسنا با اظهار این‌که مجلس ممکن است در طول سال مبالغی را در اختیار نمایندگان قرار بدهد تا صرف «هزینه‌های ضروری و کمک به مردم» شود٬ گفته است: «حال فرض بر این است که علاوه بر این مبلغ٬ مثلا کمیته امداد یک میلیون تومان بن کالا به نمایندگان بدهد تا بین مردم نیازمند تقسیم شود.»

او افزوده است: «طبیعتا نمایندگان نیز این پول‌ها را در حوزه انتخابیه‌شان تقسیم می‌کنند٬ مثلا به این شیوه که به هیئتی رفته و پول صد کیلو برنج را تقبل می‌کنند. مجلس نمی‌تواند در این‌گونه موارد ورود پیدا کند و پیگیری کند که آیا آن نماینده بن کالا را برای خانه‌اش یا مردم استفاده کرده است.»

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG