لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۰۲

مدیر کل شبکه خبری بی‌بی‌سی استعفا کرد


جرج اِنت‌ویسل که سابقه ۲۳ سال همکاری با شبکه خبری بی‌بی‌سی را دارد، کمتر از دو ماه پیش مدیریت کل این شبکه را بر عهده گرفته بود.
مدیرکل شبکه خبری بی‌بی‌سی روز شنبه، ۲۰ آبان‌ماه، و پس از آن که برنامه‌ مشهور «نیوزنایت» این شبکه، به اشتباه یکی از سیاست‌مداران پیشین را به سوء‌استفاده جنسی از کودکان متهم کرد، از سمت خود استعفا کرد.

به گزارش روزنامه بریتانیایی گاردین، جرج اِنت‌ویسِل که ۵۴ روز پیش به سمت مدیریت کل بنگاه خبرپراکنی بریتانیا، بی‌بی‌سی، منصوب شده بود، شنبه شب و پس از ۲۳ سال همکاری با بی‌بی‌سی اعلام کرد با توجه به اشتباهاتی که در یکی از برنامه‌های بی‌بی‌سی رخ داده، تصمیم به استعفا گرفته است.

وی در بیانیه‌ای با تأکید بر این‌که مدیر کل این شبکه خبری، سردبیر این مجموعه نیز به شمار می‌رود و در نهایت مسئول تمامی محصولاتی است که از بی‌بی‌سی پخش می‌شود، اعلام کرد: «با توجه به استانداردهای خبرنگاری غیرقابل قبول در فیلمی که دوم نوامبر در برنامه "نیوزنایت" پخش شد، به این نتیجه رسیدم که استعفا از سمت مدیریت کل بی‌بی‌سی کار محترمانه‌ای است.»

برنامه مشهور خبری «نیوزنایت» اظهاراتی فردی را پخش کرد که به نادرست لرد الیستیر مک آلپاین، سیاست‌مدار اسکاتلندی بازنشسته و از افراد نزدیک به مارگارت تاچر، نخست وزیر پیشین بریتانیا، را متهم به سوء استفاده جنسی از کودکان می‌کرد.

به دنبال پخش این برنامه و بالا گرفتن شایعه‌ها، لرد مک آلپاین ضمن تکذیب این خبر تهدید کرد که از شبکه بی‌بی‌سی شکایت خواهد کرد. روز جمعه، نهم نوامبر، این شبکه خبری از پخش این گزارش نادرست پوزش خواست.

پس از آن اما مدیرکل بی‌بی‌سی گفت که هیچ اطلاعی در مورد این گزارش «نیوزنایت» نداشته است که همین امر بار دیگر انتقادها را متوجه وی، به عنوان مسئول نهایی پخش برنامه‌ها، کرد. پس از آن بود که آقای انت‌ویسل از سمت خود استعفا کرد.

شبکه خبری ۹۰ ساله بی‌بی‌سی در ماه های اخیر درگیر موجی از مشکلات مربوط به علمکرد خبری شده است.

این انتقادها نخستین بار پس از آن آغاز شد که حدود یک ماه پیش، شبکه خبری «آی‌تی‌وی»، شبکه رقیب بی‌بی‌سی، فاش کرد که جیمی سویل، یکی از مشهورترین چهره‌های پیشین «بی‌بی‌سی» که در سه دهه ۶۰، ۷۰ و ۸۰ میلادی بسیار محبوب و مشهور بود، در مدت فعالیت خود در «بی‌بی‌سی» از کودکان سوء استفاده جنسی می‌کرده و در مواردی این سوء استفاده در ساختمان بی‌بی‌سی صورت گرفته است.

پس از آن نیز مشخص شد که دسامبر سال ۲۰۱۱، بی‌بی‌سی تحقیق و بررسی برنامه «نیوزنایت» درباره اتهام‌های وارد شده به جیمی سویل را لغو کرده است. چند هفته پس از آن نیز بی‌بی‌سی تصمیم گرفت سه برنامه مختلف در تقدیر از آقای سویل که سال ۲۰۱۱ و در سن ۸۴ سالگی از دنیا رفته بود، تهیه کند.

تمامی این موارد انتقادهای گسترده‌ای را متوجه مدیرکل شبکه خبری بی‌بی‌سی کرد.

آقای انت‌ویسل اول آبان‌ماه برای ارائه توضیحات به کمیته منتخب فرهنگ، رسانه و ورزش پارلمان بریتانیا احضار شد و چندین بار هر گونه اتهامی مبنی بر تلاش برای مخفی کردن گزارش‌هایی درباره آزار جنسی کودکان توسط جیمی سویل را رد کرد.

وی آن زمان در برابر نمایندگان مجلس عوام بریتانیا اعلام کرد که تعداد ۹ نفر از کارکنان سابق و فعلی بی‌بی‌سی در معرض اتهام سوء استفاده جنسی از کودکان قرار گرفته‌اند.
XS
SM
MD
LG