لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۲۲

بازداشت دختر مسیحی ۱۱ ساله در پاکستان به اتهام توهین به مقدسات


کلیسایی در پیشاور پاکستان در ایام کریسمس
پلیس پاکستان یک دختر مسیحی ۱۱ ساله را به اتهام توهین به مقدسات بازداشت کرده است و این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها این دختر دارای اختلال یادگیری است و قادر نیست به سوالات پلیس به درستی جواب دهد.

مقام‌های پلیس پاکستان روز یکشنبه، ۲۹ مردادماه، به خبرگزاری فرانسه گفتند که این دختر روز پنجشنبه، ۲۶ مردادماه، در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان بازداشت شد و این بازداشت پس از آن صورت گرفت که گزارش شد این دختر در ملاء عام صفحات سوخته‌ای را در دست گرفته بود که حاوی آیات قرآن و متون اسلامی بود.

پل بهتی، وزیر هماهنگی ملی پاکستان نیز به شبکه خبری بی‌بی‌سی در این خصوص گفته است که بر اساس گزارش‌هایی که به او رسیده این دختر روز جمعه، ۲۷ مردادماه، در حالی که در ملاء عام کیسه زباله‌ای را که در آن صفحاتی از قرآن نیز وجود داشت حمل می‌کرد، دیده شده است.

گزارش‌ها حاکی است که به دنبال این واقعه، پس از آن‌که گروهی از مسلمانان خشمگین با راه انداختن تظاهرات خواستار مجازات این دختر شده‌ و تهدید به آتش زدن خانه‌های مسیحیان کرده‌اند، پلیس اسلام‌آباد این دختر را به اتهام «توهین به مقدسات» بازداشت کرده است.

این بازداشت در حالی صورت گفته است که به گفته خبرگزاری فرانسه این دختر دارای سندروم داون است و شبکه خبری بی‌بی‌سی نیز گزارش کرده است که وی دارای اختلال یادگیری است و قادر نیست به سوالات پلیس به درستی جواب دهد.

یکی از مسئولان «اتحادیه اقلیت‌های پاکستان» در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فرانسه، سن این دختر را «۱۱ تا ۱۲ سال» اعلام کرده و و وزیر هماهنگی ملی پاکستان نیز به شبکه خبری بی‌بی‌سی گفته است که این دختر «۱۱ سال» داشته است.

پل بهتی، وزیر هماهنگی ملی پاکستان گفته است که پلیس در ابتدا تصمیم به بازداشت این دختر نداشته است، اما پس از آن که «جمعیت زیادی» پلیس را تحت فشار قرار دادند و تهدید به آتش زدن منازل مسیحیان کردند، این دختر توسط پلیس بازداشت شده است.

وی افزوده است که پس از این واقعه، «بیش از ۶۰۰ تن» از مسیحیان ساکن منطقه‌ای که این دختر و خانواده‌اش آنجا ساکن هستند، محل زندگی خود را ترک کرده‌اند و خانواده این دختر نیز تحت حفاظت هستند.

یک مقام پلیس به خبرگزاری فرانسه گفته است که این دختر ۲۷ مردادماه در دادگاه حاضر شده است و پس از آن برای «۱۴ روز دیگر» به بازداشتگاه بازگردانده شده است و انتظار می‌رود تا حدود دو هفته دیگر بار دیگر به دادگاه برود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه جرم «توهین به مقدسات» در پاکستان می‌تواند با مجازات اعدام همراه باشد.

به نوشته بی‌بی‌سی «بسیاری» از کسانی که در پاکستان متهم به «توهین به مقدسات» شده‌اند توسط معترضان خشمگین کشته شده‌اند و سیاستمداران پاکستانی‌ای که خواستار تجدیدنظر در قانون مربوط به «توهین به مقدسات» در پاکستان شده‌اند نیز از حملات در امان نمانده‌اند.

اسفندماه ۱۳۸۹ شهباز بهتی، وزیر امور اقلیت‌های پاکستان و برادر پل بهتی، که خواستار تجدید نظر در این قانون شده بود، کشته شد و این در حالی است که دو ماه پیش از وی، سلمان تأثیر، استاندار پنجاب که وی نیز در این خصوص اظهاراتی را مطرح کرده بود،‌ توسط یکی از محافظانش به قتل رسید.
XS
SM
MD
LG