لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۱۷

دستجردی: انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران با دستور احمدی‌نژاد بود


مرضیه وحید دستجردی ۷ دی ماه ۱۳۹۱ به تصمیم محمود احمدی‌نژاد از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برکنار شد.
مرضیه وحید دستجردی، وزیر پیشین بهداشت، در واکنش به اظهارات محمود احمدی‌نژاد مبنی بر اینکه دخالتی در انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران نداشته است گفته که این انحلال با دستور شخص رییس جمهوری صورت گرفته بود.

مرضیه وحید دستجردی روز چهارشنبه، ۲۸ فروردین در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، انحلال دانشگاه علوم پزشکی ایران را در راستای کوچک‌سازی دولت دانست و گفت: «ادغام دانشگاه علوم پزشکی ایران با اجازه و دستور شخص رییس جمهور انجام شد. چنین کار بزرگی به هیچ وجه این امکان را نداشت که بدون اجازه ایشان انجام شود.»

وی افزود: «بنده در این زمینه حداقل دو بار شخص رییس جمهور را در جریان گذاشتم و با ایشان صحبت کردم و رییس جمهور گفتند که این کار را با قوت و قدرت پیگیری کنید.»

دانشگاه علوم پزشکی ایران آبان‌ماه ۱۳۸۹ در دانشگاه علوم پزشکی تهران و شهید بهشتی ادغام شد که این اقدام اعتراض‌های زیادی را به همراه داشت.

در نهایت با تصویب شورای عالی گسترش دانشگاه‌ها در فروردین‌ ۱۳۹۲ تصمیم بر آن شد که این دانشگاه بار دیگر احیاء شود.

محمود احمدی‌نژاد روز ۲۵ فروردین‌ماه امسال در این باره گفته بود: «خوشحالم تصمیم اشتباهی که در مورد دانشگاه علوم پزشکی ایران اتخاذ شده بود، اصلاح شد. البته بنده در این تصمیم دخالتی نداشتم و از آن هم اطلاعی نداشتم.»

وی افزوده بود: «تصمیم در مورد دانشگاه علوم پزشکی تهران در شرایطی اتخاذ شد که بلافاصله نمی‌توانستیم تصمیم را برگردانیم و این موضوع به خاطر مصالح بالاتر بود، اما بعد از اقدامات لازم و رسیدگی‌های آقای طریقت منفرد (وزیر بهداشت)، نامه‌ای به دست بنده رسید که امضا کردم و تصمیم قبلی اصلاح شد.»

این اظهارات در حالی است که وزیر پیشین بهداشت می‌گوید شخص رییس جمهوری خواستار این ادغام و حتی خواستار «تسریع» این روند بود و معتقد بود «در این کار کوتاهی هم شده است».

خانم وحید دستجردی روز چهارشنبه خاطرنشان کرد: «مبنای این ادغام از طریق معاونت توسعه رییس جمهور صادر شد و این مبنا به هیچ‌وجه از وزارت بهداشت نبود.»

دانشگاه علوم پزشکی ایران در سال ۱۳۵۲ با نام «مرکز پزشکی شاهنشاهی» بنیانگذاری شد و فعالیت خود را به عنوان کتابخانه علوم پزشکی آغاز کرد.

این مرکز در سال ۱۳۵۴ از سوی شورای گسترش آموزش عالی مجاز به تاسیس دانشکده پزشکی شد.

دانشگاه علوم پزشکی ایران در زمان انحلال بیش از شش هزار دانشجو و ۷۳۱ عضو هیات علمی داشت و بر اساس آخرین رتبه‌بندی وزارت بهداشت، چهارمین دانشگاه برتر علوم پزشکی کشور به شمار می‌رفت.

به گفته وزیر پیشین بهداشت، در حال حاضر «۲۰ هزار دانشجوی ادغامی» در دو دانشگاه علوم پزشکی تهران و ایران مشغول به تحصیل هستند.
XS
SM
MD
LG