لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۵:۵۹

وزیر خارجه امارات در ایران؛ تاکید طرفین بر توسعه روابط


شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان (چپ) در دیدار با حسن روحانی- ۷ آذرماه ۱۳۹۲
وزیر خارجه امارات روز پنجشنبه در اقدامی کم سابقه به تهران سفر کرد و دیدار با رئیس جمهور ایران و همتای ایرانی خود٬ ضمن استقبال از توافق اتمی ژنو٬ بر توسعه روابط بین دو کشور تاکید کرد. حسن روحانی نیز در این دیدار از توسعه روابط استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجوبان ایران٬ ایسنا٬ شیخ‌ عبدالله بن زاید آل نهیان روز پنجشنبه هفت آذرماه در فرودگاه تهران با استقبال محمدجواد ظریف٬ وزیر خارجه ایران روبرو شد. در این سفر یک روزه هیئتی عالی‌رتبه از جمله معاون امور سیاسی وزارت خارجه٬ آقای زاید را همراهی می‌کنند.

وی روز پنجشنبه با حسن روحانی٬ رئیس جمهور ایران دیدار کرد که در جریان آن آقای روحانی آمادگی ایران برای «هرگونه روابط سیاسی٬ همکاری‌های اقتصادی و بانکی و تعاملات فرهنگی بیشتر٬ بر اساس اهداف مشترک» را اعلام کرد.

وزیرخارجه امارات نیز متقابلا اظهار امیدواری کرد که روابط دو کشور در همه زمینه‌ها٬ خصوصا همکاری‌های اقتصادی به سرعت توسعه پیدا کند.

دیدار وزیر خارجه امارات با همتای ایرانی خود- ۷ آذرماه ۱۳۹۲
دیدار وزیر خارجه امارات با همتای ایرانی خود- ۷ آذرماه ۱۳۹۲
سفر شیخ عبدالله بن زاید به تهران در حالی صورت می‌گیرد که یک روز پیشتر شورای همکاری خلیج فارس٬ متشکل از عربستان سعود٬ کویت٬ امارات٬ قطر٬ عمان و بحرین٬ با انتشار بیانیه‌ای از توافقنامه اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ در ژنو استقبال کرد.

وزیر خارجه امارات روز پنجشنبه نیز بار دیگر از این توافق استقبال کرده و به گزارش ایسنا٬ گفت: «توافق ژنو فضای تنفسی جدیدی را برای منطقه پدید آورده است و این شرایط ویژه٬ فقط مختص ایران و کشورهای طرف مذاکره‌کننده نیست٬ بلکه تمام کشورهای منطقه نیز در آن سهیم هستند.»

توافقنامه‌ هسته‌ای ژنو٬ سوم آذرماه پس از سه دور مذاکره اتمی اخیر میان ایران و کشورهای عضو ۱+۵ حاصل شد که بر اساس آن طرفین متعهد شده‌اند تا گام‌هایی موازی برای حل و فصل برنامه هسته‌ای تهران بردارند.

اواخر آبان‌ماه عبدالله بن زاید بر ضرورت ادامه مذاکرات میان ایران و۱+۵ تاکید کرده بود٬ اما در عین حال از سیاست ایران در منطقه انتقاد و ابراز امیدواری کرده بود که دولت حسن روحانی این سیاست‌ها را تغییر دهد.

هرچند کشورهای عربی خلیج فارس همواره نگرانی خود را از برنامه اتمی ایران ابراز کرده‌اند٬ به دنبال توافق اتمی ژنو٬ از این توافق استقبال کردند.

وزیر خارجه امارات آخرین بال سال ۲۰۱۱ به ایران سفر کرده بود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG